OHAL Başvuru Komisyonu Kurulduğu İçin İade KHK'sı Çıkmaz mı?

23 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren 685 sayılı KHK ile düzenlenen ve geçtiğimiz günlerde üyeleri belirlenen Komisyonun kurulmuş olması nedeniyle, OHAL’in devam edeceği sürelerde yeni iade KHK’larının çıkmasının söz konusu olup olmayacağı merak edilebiliyor.

OHAL Başvuru Komisyonu Kurulduğu İçin İade KHK'sı Çıkmaz mı?

15 Temmuz 2016 tarihinde yaşadığımız darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan KHK’larla kamu görevinden çıkarılanların, hata sonucu çıkarıldıklarının anlaşılması üzerine kamu görevine iadesi de KHK’larla yapılırken, kamu görevinden çıkarılanların yapacakları başvuruları da değerlendirmek üzere 685 sayılı KHK ile “Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu” oluşturulmuştu.

23 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren 685 sayılı KHK ile düzenlenen ve geçtiğimiz günlerde üyeleri belirlenen Komisyonun kurulmuş olması nedeniyle, OHAL’in devam edeceği sürelerde yeni iade KHK’larının çıkmasının söz konusu olup olmayacağı merak edilebiliyor.

Komisyona başvurular ne zaman başlayacak?

Haklarında KHK’larla işlem yapılanlarla ilgili başvuruların Komisyon tarafından alınmaya başlayacağı tarih, 23 Temmuz 2017 tarihine kadar Başbakanlık tarafından ilan edilecek.

Komisyonun başvuru almaya başlayacağı tarihten önce yürürlüğe konulmuş olan KHK’lara ilişkin olarak başvuru alma tarihinden itibaren altmış gün içinde; bu tarihten sonra yürürlüğe konulacak KHK’lara ilişkin olarak da Resmi Gazetede yayımlanma tarihinden itibaren altmış gün içinde Komisyona başvurulabilecek.

Komisyonun başvuru alacağı tarih henüz ilan edilmediği gibi, yapılacak ilanda başvuru alma tarihi olarak ileri bir tarihin belirlenmesi de mümkündür.

İade KHK’sı çıkabilir mi?

OHAL kapsamında bugüne kadar çıkarılan toplam 24 KHK’nın 7’sinde, kamu görevinden çıkarılmış olanların iadesi de yer aldı.

Öte yandan, kamu görevinden çıkarılmış olanların yeniden kamu görevine dönmelerine ilişkin değerlendirme yapmak ve karar vermek üzere Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kurulmuş olmakla birlikte, bu Komisyon yapılacak başvuruları değerlendireceğinden, başvuru yapılmayan konularda herhangi bir karar veremeyecektir.

Bu itibarla;

**Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonunun başvuruları almaya başlayacağı tarihe kadar olan sürede, gerek duyulması halinde iade KHK’sı çıkarılabileceğini,

**Komisyonun başvuru almaya başlayacağı tarihten sonra, başvuru yapılmamış veya başvuru yapılmış olmakla birlikte henüz karar verilmemiş bir görevden çıkarma işleminin hata sonucu yapılmış olduğunun ilgili kurumlar tarafından anlaşıldığı durumlarda, olağanüstü halin devam ettiği dönemde gerek duyulması halinde iade KHK’sı çıkarılmasın mümkün olabileceğini,

**Olağanüstü halin kaldırılmasından sonraki dönemdeki iadelerin ise; Komisyon kararıyla, Komisyon kararı sonrası açılacak idari dava sonucuna göre ya da yasal düzenlemelerle mümkün olabileceğini

düşünmekteyiz.

memurunyeri

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.