Özelleştirme Uygulamaları Sebebiyle Sözleşmeli Personel Pozisyonlarına Atama ve Geçiş İşlemlerine İlişkin Rehber Yayımlandı

Devlet Personel Başkanlığınca (DPB) düzenlenen özelleştirme uygulamaları kapsamında sözleşmeli personel pozisyonlarına atanacak personel ile geçici personel olarak istihdam edilenlerin sözleşmeli personel pozisyonlarına geçirilmesine yönelik açıklayıcı bilgiler içeren rehber yayımlandı.

Özelleştirme Uygulamaları Sebebiyle Sözleşmeli Personel Pozisyonlarına Atama ve Geçiş İşlemlerine İlişkin Rehber Yayımlandı

Devlet Personel Başkanlığınca (DPB) düzenlenen özelleştirme uygulamaları kapsamında sözleşmeli personel pozisyonlarına atanacak personel ile geçici personel olarak istihdam edilenlerin sözleşmeli personel pozisyonlarına geçirilmesine yönelik açıklayıcı bilgiler içeren rehber yayımlandı.

ÖZELLEŞTİRME UYGULAMALARI SEBEBİYLE SÖZLEŞMELİ PERSONEL POZİSYONLARINA ATAMA VE GEÇİŞ İŞLEMLERİNE İLİŞKİN REHBER

657 SAYILI KANUNA GÖRE İSTİHDAM TÜRLERİ

Sözleşmeli Personel, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında belirtilen istihdam türlerinden biridir:

4/A) Memur
4/B) Sözleşmeli Personel
4/D) İşçi

ÖZELLEŞTİRME UYGULAMALARI KAPSAMINDA SÖZLEŞMELİ PERSONEL OLARAK ATANANLARA İLİŞKİN MEVZUAT

Özelleştirme uygulamaları kapsamında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre istihdam edilen sözleşmeli personel hakkında:

-6/06/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Esasların Ek 9, Geçici 11, Geçici 12, Geçici 13 ve Geçici 14 üncü maddeleri ile bu maddelerde yer almayan hususlar hakkında anılan Esasların diğer maddeleri uygulanır.

-Sözleşmeli personel hakkında; 657 sayılı Kanun hükümleri UYGULANMAZ

ÖZELLEŞTİRME UYGULAMALARI SEBEBİYLE SÖZLEŞMEL PERSONEL

(4/B) OLMA HAKKINDAN FAYDALANABİLMENİN ŞARTLARI


•Kuruluş özelleştirme programına alınmış olmalı.
•Hak sahibi olanların iş sözleşmeleri; özelleştirme tarihinden önce kamu tarafından veya özelleştirme tarihinden sonra özel sektör tarafından kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde sona erdirilmiş olmalı.
•Hak sahiplerinin müracaat tarihi itibariyle emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanamamış olması gerekli.
•Hak sahiplerinin 657 sayılı Kanunun 48/A bendinin 1, 4, 6, 7 ve 8 inci alt bentlerindeki genel şartları taşıyor olması gerekli.
•Özelleştirme programına alınan kuruluşta; programa alınma tarihi itibariyle 4857 sayılı İş Kanununa tabi çalışmak ve 4046 S.K. çerçevesinde nakil hakkına sahip olmayan işçi statüsünde olmak.
•Kuruluşta, özelleştirme programına alınma tarihinden önce istihdam ediliyor olmalı.

 

Açıklayıcı rehberin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Kamubiz.com ÖZEL HABER / ANKARA

(Sitemizden Alıntılanan Haberlerde Kaynak Gösterilmeden Kullanılması Halinde Yasal İşlem Yapılacaktır)

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.