Polislerin Yaz Kıyafetinde Değişiklik Yapıldı

Emniyet Hizmetleri Sınıfı mensuplarının kılık ve kıyafetine ilişkin hususları düzenleyen “Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliği”nde bazı değişiklikler yapıldı. Değişiklikler arasında, yaz kıyafetine ilişkin bazı düzenlemeler de yer aldı.

Polislerin Yaz Kıyafetinde Değişiklik Yapıldı

Bugün (6 Haziran 2017) yürürlüğe giren değişikliklerden bazıları şöyle:

**Emniyet hizmetleri sınıfında olup resmi kıyafet taşıyan bayanlardan başını kapatanlara, branş ayrımı yapılmaksızın, her yıl iki adet ve üniforma renginde “kumaş başlık” verilecek.

**Emniyet hizmetleri sınıfı mensuplarına verilen yazlık gömlek, isteyen bayan personele uzun kollu olarak verilecek.

**Emniyet hizmetleri sınıfı mensuplarına yazlık kıyafet kapsamında verilen tişörtlerin kısa kollu olması zorunluluğu kaldırıldı.

**Başını kapatan bayan personel için yazlık kıyafet kapsamında verilecek olan kumaş başlık, başı kapatacak ancak yüzü örtmeyecek şekilde desensiz, koyu lacivert renkte kumaştan yapılacak.

**Barışı destekleme ve koruma misyonlarında görevlendirilen emniyet personeline verilecek giyecek yardımına ilişkin belirlemeler yapıldı.

EMNİYET HİZMETLERİ SINIFI MENSUPLARI KIYAFET YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 15/8/2007 tarihli ve 26614 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliğinin 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine “kep veya bere,” ibaresinden sonra gelmek üzere “başını kapatan bayanlar için kumaş başlık,” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “trafik hizmetlerinde çalışan personel,” ibaresinden sonra gelmek üzere “barışı destekleme ve koruma misyonlarında görevlendirilen personel,” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 17 nci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinin (1) ve (2) numaralı alt bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddenin sonuna aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“1) Yazlık gömlek: Açık mavi renk kumaştan dikilir. Apoletler ile cep kapakları aynı cins koyu lacivert kumaştan olur. Düğmeleri ise, emniyet amiri rütbesindeki personel dahil gümüş renk, emniyet müdürlerinde ise altın sarısı renk polis yıldızlı metaldendir. İstekleri halinde bayan personele uzun kollu yazlık gömlek verilir. Özellikleri, bu Yönetmeliğin Ek-2/A’sında gösterilmiştir.”

“2) Tişört: Yazlık gömlek renginde, polo yakalı, omuz kısmında koyu lacivert renk apoletli, yazlık gömlekte belirtilen arma ve işaretler aynen yer alır. Özellikleri, bu Yönetmeliğin Ek-10’unda gösterilmiştir. İstekleri halinde bayan personele uzun kollu yazlık tişört verilir.”

“(3) Kumaş Başlık: Başını kapatan bayan personel için başı kapatacak ancak yüzü örtmeyecek şekilde desensiz, koyu lacivert renkte kumaştan yapılır. Özellikleri bu Yönetmeliğin Ek-1/J’sinde gösterilmiştir.”

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 20 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “trafik hizmetlerinde çalışan personel,” ibaresinden sonra gelmek üzere “barışı destekleme ve koruma misyonlarında görevlendirilen personel,” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 23 üncü maddesinin birinci fıkrasının sonuna aşağıdaki bent eklenmiştir.

“i) Olay Yeri İnceleme branş işareti: Özellikleri, bu Yönetmeliğin Ek-20/A’sında gösterilmiştir.”

MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan (I) sayılı cetvelin (1) sıra numaralı bölümüne “Özel Harekat,” ibaresinden sonra gelmek üzere “Barışı Destekleme ve Koruma Misyonlarında Görev Yapan Personel,” ibaresi eklenmiş, aynı cetvelin sonuna aşağıdaki satır eklenmiştir.

11

Branş ayrımı yapılmaksızın tüm birimlerde görev yapan başı kapalı üniformalı bayan personele her yıl iki adet üniforma renginde kumaş başlık verilir.

MADDE 7 – Aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan (II) sayılı cetvelin (4) sıra numaralı “Trafik Hizmetleri” bölümü EK-A’daki şekilde ve (9) sıra numaralı “Bomba İmha Uzmanı” bölümü EK-B’deki şekilde değiştirilmiş ve aynı cetvelin sonuna EK-C’de yer alan 14 sıra numaralı “Barışı Destekleme ve Koruma Hizmetlerinde Görevli Personel” bölümü eklenmiştir.

MADDE 8 – Aynı Yönetmeliğe Ek-1/İ’den sonra gelmek üzere EK-Ç’de yer alan Ek-1/J eklenmiştir.

MADDE 9 – Aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-2, EK-D’deki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 10 – Aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-2/A, EK-E’deki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 11 – Aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-10, EK-F’deki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 12 – Aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-20/A, EK-G’deki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 13 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 14 – Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri Bakanı yürütür.

Ekleri için tıklayınız

memurunyeri

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.