Sivil Memurlar İlçe Seçim Kurulu Üyesi Olabilecek!

Yüksek Seçim Kurulu, Sivil Memurlar Sendikası (SİME-SEN) tarafından yapılan başvuru sonucunda, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görevli sivil memurların ilçe seçim kurulu üyesi olabileceklerine karar verdi.

Sivil Memurlar İlçe Seçim Kurulu Üyesi Olabilecek!

Sivil Memurları Sendikası (SİME-SEN) tarafından yapılan başvuruda, 681 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 1. maddesi ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı kadrolarında yer alan sivil personelin, 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu anlamında asker kişi sıfatlarının ortadan kalktığı ve sandık kurullarında yer almalarında yasal bir engelin kalmadığı, bununla birlikte, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli sivil/devlet memurlarının diğer kamu kurum ve kuruluşlarında (Valilik, Kaymakamlık, Adliye, Mal Müdürlüğü, Belediyeler vb.) görevli devlet memurları gibi 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında olduğu göz önünde bulundurularak tüm seçimlerde, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalışan sivil memurların ilçe seçim kurullarında ve sandık kurullarında başkan/üye olarak görev alabilmeleri için il ve ilçe seçim kurulu başkanlıklarının bilgilendirilmesini talep etmişti.

Başvuru üzerine Yüksek Seçim Kurulu tarafından alınan karar göre, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görevli sivil memurlar ilçe seçim kurulu üyesi olabilecekler.

YSK’ nın konuya ilişkin kararında şu ifadelere yer verildi:

“1- Resmi Gazete’nin 6 Ocak 2017 tarihli, 29940 mükerrer sayılı nüshasında yayımlanan 2/1/2017 tarihli, 681 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 1. maddesi ile 211 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu’nun 1. maddesinde tanımı yapılan Türk Silahlı Kuvvetlerinden Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı çıkarıldığından, 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu’nun 3. maddesinde tanımlanan Türk Silahlı Kuvvetleri kadrosuna Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dahil olmadığından, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görevli sivil memurların, 298 sayılı Kanun’un 26. maddesinde sayılan askeri şahıs olarak değerlendirilmesi mümkün bulunmadığından, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görevli sivil memurların,

a) 298 sayılı Kanun’un 19. maddesinin 2. bendinde belirtilen koşulları sağlamaları durumunda, ilçe seçim kurulu üyesi olarak görev yapabileceklerine,

b) Sandık kurullarında başkan/üye olarak görev yapabileceklerine, ancak sandık kurullarında başkan/üye olarak görev verme yetkisi 298 sayılı Kanun’un 22 ve 23. Maddeleri gereği ilçe seçim kurullarına ait olduğundan, Kurulumuzca bu konuda yapılacak bir işlem bulunmadığına,” 

KAMUBİZ.COM TIKLA TAKİP ET

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.