Sözleşmeli 4/B personele kadro TBMM'de kabul edilmedi

Sözleşmelilerin kadroya alınmasının hazinemize, bütçemize bir mali yükü yok, sadece bir statü değişikliği gerekiyor. Şu anda kamuda yaklaşık 300 bin sözleşmeli personel var, bunların maliyeti yok, bir yük getirmiyor; sadece hukuki hakları kadrolularla eşit hâle geliyor, tayinleri, terfileri, görevde yükselmeleri hukuken 4/A’lı çalışanlarla aynı seviyeye geliyor.

Sözleşmeli 4/B personele kadro TBMM'de kabul edilmedi

İSMAİL KONCUK (Adana) – Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Değerli milletvekilleri, sözleşmelilik konusu artık Türkiye’de kanayan bir yara hâline geldi. Kanayan bir yara hâline geldi ki sözleşmelilerin kadroya alınmasıyla ilgili İYİ PARTİ Grubu, MHP Grubu, CHP Grubu kanun teklifi verdi.

HDP Grubu verdi mi, bilmiyorum.

MAHMUT TOĞRUL (Gaziantep) – Verdi, verdi.

İSMAİL KONCUK (Devamla) – Verdiniz mi?

GARO PAYLAN (Diyarbakır) – Verdik biz.

İSMAİL KONCUK (Devamla) – Teşekkür ederim, HDP de vermiş.

AK PARTİ Genel Başkanı, Sayın Cumhurbaşkanımız referandum sürecinde de “Sözleşmelilerin kaygısı olmasın, onlar bize emanettir.” diye onların kadroya alınacağına dair seçim sathımailinde sözleşmelilere yönelik sözler verdi.

Sözleşmelilerin kadroya alınmasının hazinemize, bütçemize bir mali yükü yok, sadece bir statü değişikliği gerekiyor. Şu anda kamuda yaklaşık 300 bin sözleşmeli personel var, bunların maliyeti yok, bir yük getirmiyor; sadece hukuki hakları kadrolularla eşit hâle geliyor, tayinleri, terfileri, görevde yükselmeleri hukuken 4/A’lı çalışanlarla aynı seviyeye geliyor.

Bir hukuk devletinde çalışanların farklı farklı hukuki normlara tabi tutulmaları aslında hukuk devleti ilkesiyle de çelişen bir durumdur. Aslında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4-B maddesi devletin ihtiyacı olan uzman personelin sınavsız olarak alınması sebebiyle ihdas edilmiş bir maddedir ama maalesef devriiktidarınızda bu madde asıl atama şekline dönüştürüldü. Bu kabul edilemez. Yani şu anda kamuda çift başlı bir durum var. Kamuda çalışan mutsuz bir kitle var. Kendisini ikinci sınıf devlet memuru olarak kabul eden ve üzüntü yaşayan ve durum, iş kalitesine ve iş verimine zarar veren büyük bir kitle var. Şimdi bu arkadaşlarımız şu anda televizyonları başında bizi dinliyorlar ve bu kanun teklifinizin akıbetini merak ediyorlar, şunu merak ediyorlar: AK PARTİ Grubu, Sayın Cumhurbaşkanının seçim meydanlarında verdiği sözü yerde mi bırakacak ve diğer siyasi partilerimiz verdikleri kanun teklifinin arkasında duracaklar mı, durmayacaklar mı? Şimdi burada bunu göreceğiz. 300 bin okumuş, mürekkep yalamış insanın ızdırabını burada ya bitireceğiz ya sonlandıracağız ve hukuk devletine… Ki Anayasa’nın 10’uncu maddesi, kanunların vatandaşlarımıza eşit olarak uygulanmasını öngören bir maddedir. Dolayısıyla, biz çalışanlarımıza farklı hukuki normları uygulayarak aslında Anayasa’nın 10’uncu maddesine de aykırı bir tutum almış oluyoruz.

Umuyorum, 600 milletvekilimiz de bu işi bir siyasi öncelik olarak görmekten öte, evlatlarımızın bir hukuki hakkı olarak görür ve empati yapar ki bunlar sizin çocuklarınız da olabilir ki yakınlarınız vardır, akrabalarınız vardır. Bu sadece İYİ PARTİ’nin meselesi değil bütün milletvekillerimizin, milletin vekili olan insanların meselesidir diyorum, kararınızın ne olacağını sabırsızlıkla bekliyorum.

Saygılar sunuyorum. 

BAŞKAN – Teşekkürler Sayın Koncuk.

Öneriyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler… Kabul etmeyenler… Öneri kabul edilmemiştir.

Kamubiz.com ÖZEL /ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Elifsu 6 ay önce

hayal kırıklığına uğradık yazıklar olsun ama ismail koncuk beye çok teşekkür ederiz

Avatar
Kk 6 ay önce

Red verenlerin iki yakası bir araya gelmesin cocuklarından cıksın

Avatar
Hakan 6 ay önce

Yazık siyasi partiler kendi işleri konusunda mutabakata hemen birleşiyor 4bli memurlar kadro konusunda sen ben yapacağım kavgası güdüyor olmalı ki teklif kabul edilmedi yazık artık biz de görmüş olduk

Avatar
Ali 6 ay önce

mhp ye helal olsun ki delikanlı imiş seçimde söz verdiği halde çekimser oy kullanmış vay delikanlım vay

Avatar
YHS 6 ay önce

Aaa çok şaşırdım, neden olmadı ki

Avatar
Hayri 6 ay önce

4b liler ve tum sozlesmeli personelin sikintisi umurlarinda degil.

Avatar
ismail 6 ay önce

Memur olup sözleşmeli olup hala bu iktidara oy veren varsa onlara da hakkım helal değil! iki cihanda da ellerim yakalarında.

Avatar
Y.HİZMETLİ 6 ay önce

BİZ Y.HİZMETLİLER DEN BU KADRO ÜSTÜMÜZDEN KALKMAZ NEDEN Mİ? ÇÜNKÜ Y.HİZMETLİLER DE BİRLİK YOK.SENDİKA YOK ,SENDİKA VARDA YOK ÇÜNKÜ 2005 DEN BERİ NE İKRAMİYE NE HİZMETLİLERE KADRO KONUŞUYOLAR MASADA YÜZDE 18 LE OTURULAN MASADAN YÜZDE 4 KALKAN SENDİKADAN NE HAYIR BEKLERSİNİZ.