Sözleşmeli personel ile kadrolu memurların eşitlenmesi hakkında kanun teklifi

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi verildi. Teklif ile 4b’li sözleşmeli personel sigortalılarının prim ödeme gün sayısının 4a’lı kadrolu memurlarla eşitlenmesi sağlanmıştır

Sözleşmeli personel ile kadrolu memurların eşitlenmesi hakkında kanun teklifi

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi. Teklif ile; 4/b li sigortalıların prim ödeme gün sayısının 4/a'lı sigortalılarla eşitlenmesi düzenlenmektedir.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlik Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ve gerekçesi ekte sunulmuştur. 
Gereğini saygılarımla arz ederim. 

Kamil Okyay SINDIR /İzmir Milletvekili 

GENEL GEREKÇE 

Sosyal güvenlik reformu ile prim ödeme gün sayısı, 4a'lı sigortalılar için 7.200, 4b'li ve 4c’li sigortalılar için 9.000 gün olarak belirlenmiştir. Bu sigortalılar içinde 4c’li sigortalılar iş güvencesi en yüksek olan sigortalılardır ve 9000 günlük prim ödeme gün sayısı onlar açısından normal görülmektedir. 

Çalışma güvencesi ve ihtimali en düşük olan hizmet akdine tabi olarak çalışan 4a’lılar için öngörülen 7.200 prim günü ise makul düzeydedir. 4b'liler ise muhtarlar, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar ile tarımsal faaliyette bulunanlardan oluşmakta olup, bu kapsamda çalışanların iş güvencesinin devlet memurları ile bir olduğunu düşünmek mümkün değildir. Ayrıca, 4a’lı sigortalıların sigorta primleri işverenleri tarafından yatırılmakta iken 4b'lilerin sigorta primleri kendileri tarafından yatırılmaktadır. 

Kanun teklifimiz ile; ülkemizde esnaf ve sanatkârların faaliyet sürelerinin kısalığı ve iflas etme oranlarının yüksekliği de göz önünde tutulduğunda 4b’li sigortalılarının prim ödeme gün sayısının 4a’li sigortalılarla eşitlenmesi sağlanmıştır. 

SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ 

MADDE 1- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 28 nci maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “(a) bendi” ibaresi yerine “(a) ve (b) bentleri” ibaresi şeklinde değiştirilmiştir. 
MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. 
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kamubiz.com ÖZEL/ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SÖZLEŞMELİ LİSANSLI YHS 3 ay önce

TEKLİFİ KABUL EDENLER, ETMEYENLER? KABUL EDİLMEMİŞTİR. SIRADAKİ TEKLİF GELSİN

Avatar
4C Lİ3/2MAş aliyor 4B İSE 4 BİN TL MAAŞ 3 ay önce

TERBİYESİZ VİJDANSIZ YORUMCU DİYORKİ 4 B Lİ İLE 4 C Lİ VEKİL NASIL AYNI GUN EMEKLİ OLUR DİYOR UTANMAZ ARSIZ MERHMETSIZ 4 CLİ SENDEN YARI MAAŞ VERİLİYOR ARTI İŞ GUVENCESİ YOK KADROLU GELİNCE İŞİNE SON VERİLİYOR TAZMINATSIZ İŞSXLIK MAAŞ BİLE CERİLMİYOR 4 CLİNİN EKMEGİNDE GÖZÜ OLAN VIJDANSINN.I Kİ 4B MAAŞİ BEGENMEYIP 4 C LİLERIN HAYAT NEFESİNE GÖZ DİKTIN SEN İNSAN OLMAZSIN KIMSIN BİLMİYRUM AMAŞUNU B...

Avatar
VEKİL İMAM VEKİL MÜEZZİNLERİN EKMEGİNE GÖZDİKENLERE 3 ay önce

İŞİNİZE GELMİYEN KAMUDA GEÇİÇİ KADROLU YERINE VEKALETEN ÇALİŞTIR ASKERI UCRET VER İSTEDIGIN ZAMAN 4C Lİ SİGORTA 657 TABI GÖREV ŞARTI ARA AMA MAAŞ 4 C MAAŞİ DEGİL SİGORTA 4 C MAAŞ ASKERI UCRET KADROLU GELİNCE SOKAGA AT 2 YIL SONRA 3 YIL SONRA HER GÖREVE ALIRKEN 657 TABI ŞARTLARDA AL MAAŞ KADROLUNUN YARI MAAŞİ HAFTALIK BŞR GUN İZİN HAKKI YOK İŞİNE SON VERIRKEN TAZMINAT YOK İŞSZLIK MAAŞİ YOK BUNLAR 10 YILINI VERMİŞ 15 YILDA 5 YIL İŞSIZ KALMIŞ ARALARDA 1 YIL İKİ YIL İŞSZ KALMIŞ BUNA RAGMEN DEVLET MEMUR. ŞARTLARINI TAŞIMIZ GÖREVE ALMİŞ MAAŞİ AZ DEMEMİŞ GEÇİÇİ DEMEMİŞ VEKİL İMAM VEKİL MÜEZZİN OLRAK MİHRAP MİMBER KURSU SES KIRAAT LİYAKAT HAZIRLAMIŞ TECRUBE SAHIBI OLMUŞ KADROLU GELİNCE SOKAGA AT AİLE EŞ ÇOLUK ÇOCUGUYLA BİZLERIN ..

Avatar
4C Lİ3/2MAş aliyor 4B İSE 4 BİN TL MAAŞ 3 ay önce

TERBİYESİZ VİJDANSIZ YORUMCU DİYORKİ 4 B Lİ İLE 4 C Lİ VEKİL NASIL AYNI GUN .OLUR DİYOR UTANMAZ ARSIZ MERHMETSIZ 4 CLİ SENDEN YARI MAAŞ VERİLİYOR ARTI İŞ GUVENCESİ YOK KADROLU GELİNCE İŞİNE SON VERİLİYOR TAZMINATSIZ İŞSXLIK MAAŞ BİLE CERİLMİYOR 4 CLİNİN EKMEGİNDE GÖZÜ OLAN VIJDANSINN..

Avatar
Murat yenihan 3 ay önce

4c lilerde 4b linin ödediği vegiyi ödesin oda bizim gibi olurlar 4b liler yılın her 6 ncı ayından sonra ocak ayına kadar vergi dilimine girer ve 285 tl maaşından vergi kesilir 4b li kadroluya göre 600 tl eksik maaş alır aynı zamanda vergi dilimine girdiği zaman 285 tl maaşı eksilir kadrolu ise yılın bitimine 2 ay kala ver gi dilimine girer son iki ay 90 +90 tl vergi öder bide utanmadan eşitliyek diyolar bu farktanda haberiniz varmı eeey izmir millet vekili

Avatar
Birol 3 ay önce

Sayın vekilim tüm kurumlardaki en az lise mezunu yardımcı hizmetlileri genel idari hizmetler kadrosuna geçmesi için bir kanun teklifi verirseniz sevinirim hak hukuk adalet için sayg8lar8mla

Avatar
5393 belediyeci sözleşmeli persone 2 ay önce

5393 belediyelerdeki sözleşmeli personeller de 3+1 e dahil edilsin 7 yıl oldu en son kadro 2013 te geldi insaf ya insaf