Sözleşmeli personele kadro hakkında 10 maddelik önerge TBMM'de

Sözleşmeli personele kadro hakkında 10 maddelik önerge TBMM'de

Kamuda çalışan personelin istihdam şekillerinin farklılaşmasının yarattığı mağduriyet ile sözleşmeli personelin kadroya alınmasına ilişkin 10 maddelik soru önergesi Meclise sunuldu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA 

Aşağıdaki sorularımın Anayasa'nın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 96. Ve 99. Maddeleri uyarınca T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sn. Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. Saygılarımla. 04.06.2020 Ömer Fethi Gürer/Niğde Milletvekili 

Kamuda kadrolu, sözleşmeli ayrımı nedeni ile çalışanlar arası ayrımlar doğmaktadır bu durum iş barışını olumsuz etkilemektedir 

1. Kamu emekçilerinin; 4/A, 4/B, sözleşmeli personel vb. ayrımlara tabi tutulması sonucu sorunlar ortaya çıkmaktadır. Çalışanlar arasında bu ayrım iş yaşamını olumsuz etkilemekte, ücret ve iş güvencesi sorunları oluşmasına neden olmaktadır. Tüm kamu emekçilerinin aynı statüde istihdam edilmesi için bir çalışma yapılmakta mıdır?

2. Kamuda çalışan 455 bin 4/B statüsündeki sözleşmeli personelin, bir an önce iş güvencesine kavuşmasını sağlayacak bir düzenleme yapılacak mıdır?

3. 657 Sayılı Kanunu'nun 4-B maddesine göre, çalıştırılan yüzbinlerce sözleşmeli personele uygulanan mevzuat sonucu ortaya çıkan mağduriyetler giderilecek midir?

4. Devlet kurumlarında çalışanlara, genel seçimler öncesi, sözleşmeli personelin “kadroya” geçirileceğinin söylemesine rağmen neden gereği yapılmamıştır?

5. Kamu kurum ve kuruluşlarında, Mart 2020 itibariyle sayıları 455 bini bulan sözleşmeli personel (4/B) statüsünde çalışanlara verilen "kadro” sözünün tutulması için öngörülen bir süre var mıdır?

6. 2009, 2011 ve 2013 yıllarında kadro düzenlemesi yapılmasına rağmen kısa bir süre sonra sözleşmeli memurlukların yeniden oluşması ve sorunun sürekli kılınması nedeniyle yeni bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?

7. 2002 yılında sözleşmeli sayısı 157 bin iken 2011'de 322 bin, 2012'de 178 bin, 2013'te 105 bin, 2014'de 121 bin, 2015'te 149 bin, 2016'da 180 bin, 2017'de 246 bin, 2018'de 349 bin, 2019'da 427 bin, 2020'de 455 bin sözleşmeli personel sayısı oluşmasının nedenleri nelerdir?

8. Kadrolu ve sözleşmeli personel arasındaki fark ve temel sorunlar; tayin hakkı, iş güvencesi, derece, kademe, kıdem, puan, maaş farkı, izin farklılıkları vb. ayrımların oluşmasının önüne geçecek bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir? 

9. Aile birliği, kademe ve derecesi olmayan, düşük sigorta ve maaşla çalışmak durumunda kalan tüm sözleşmelilere (4/B) iş güvencesi sağlaması için bir çalışma yapılmakta mıdır?

10. Kadrolu memurlarla aynı işi yapan ancak özlük hakları ve maaş konusunda aynı olanaklara sahip olamayan sözleşmeli personelin sorunları takip edilmekte midir? 

Kamubiz.com ÖZEL/ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet 5 gün önce

Gereken neyse bir an önce yapılmalıdır

Avatar
Garip 4(c)bli 5 gün önce

Çalışma bakanımıza çalışmadığı yerden soru sorulmuş bu kadar sıkıştırmayın sayın bakanımızı onlar için herşey yolunda

Avatar
kartal 5 gün önce

verilmesin

Avatar
kartal 5 gün önce

verilmesin kadro

Avatar
kartal 5 gün önce

verilmesin

Avatar
rıdvan y.h.s 4 gün önce

yardımcı hiz.ne olacak 24 yıldır genel kadro bekliyoruz

Avatar
Çabbar kök 5 gün önce

Bu önergeye Kargalar bile Güler CHP Adana'da 461 sözleşmeli personelin iş akdini fesh etmiştir CHP Milletvekili bundan haberdar mıdır gerçekten bilmiyor mu siyaset mi yapıyor. Bunu o memurlar atılmadan niye söylekediniz.

Avatar
y.hizmetli 3 gün önce

y.hizmetliler ne olacak.