Sözleşmeli uzman çavuş ve uzman erbaşlara kadro ve 3600 ek gösterge TBMM'de dile getirildi

CHP Mersin Milletvekili Alpay ANTMEN ve Osmaniye Milletvekili Baha ÜNLÜ, TBMM Genel Kurulunda yaptıkları konuşmada sözleşmeli uzman erbaş ve uzman çavuşların kadro, 3600 ek gösterge, zati tabanca, nöbet, izin, tayin, sağlık, sicil yönetmelikleri, lojman, yemekhane ve orduevi gibi birçok sorunu dile getirdi.

Sözleşmeli uzman çavuş ve uzman erbaşlara kadro ve 3600 ek gösterge TBMM'de dile getirildi

ALPAY ANTMEN (Mersin) – Teşekkür ederim Sayın Başkan

Değerli milletvekilleri, madem Askerlik Kanunu’nu yeniliyoruz neden uzman erbaşların ve uzman çavuşların sorunları da çözmüyoruz? Örneğin, uzman erbaşlar. Neden onlara 3600 ek göstergeli kadro vermiyoruz? Uzman erbaşlar doksan gün istirahat, hava değişimi alınca neden görevden atıyoruz? Ya da uzman erbaşlar için “Erlerin yaptığı görevleri yapar.” tanımlaması yerine kadro görevlerini neden belirlemiyoruz? Neden geçici görevleri doğu hizmetinden sayılmıyor? Neden zatî tabancaları devlet tarafından verilmiyor? Peki, neden yaka spoleti, sınıf işareti takabilmelerine engel oluyoruz? Bu arada, neden okulları yok? Neden askerî kamplardan ve orduevlerinden yararlanmıyorlar? Ayrıca niye lojman imkânlarını genişletmiyoruz?

Madem kanun yapıyoruz bari tam yapalım sayın milletvekilleri.

BAHA ÜNLÜ (Osmaniye) – Teşekkürler.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bu Askeralma Kanunu Teklifi’nde, bu yasanın güçlü bir şekilde çıkması için iktidar partisiyle birçok maddede uzlaşarak sorumluluğumuzu yerine getirdik. Kamuoyunun bu yasayı sorumluluk içerisinde desteklediğimizi bilmesini de istiyoruz.

Değerli arkadaşlar, Genel Kurula gelen kanun teklifiyle Askerlik Kanunu’nda reform yapılmak istenmiştir fakat kanun teklifini incelediğimizde bazı maddelerinde eksiklikler ya da sorunlar olduğunu görmekteyiz. Bu sorunların başında, teklifin objektif bir çerçevesi ve netliğinin olmaması gelmektedir.

Reform paketi olduğu belirtilmesine rağmen ordumuzda yer alan sözleşmeli erbaş ve erlerin, uzman erbaşların, subayların, sözleşmeli subay ve astsubayların yıllardır süregelen sorunlarına teklifte yer verilmemiştir. Özellikle, Türk Silahlı Kuvvetlerinde profesyonel ordunun temel taşı olan uzman çavuşların ciddi sorunları bulunmaktadır. Sayıları 125 bini bulan uzman çavuşlar sözleşmeyle görev yaptıklarından dolayı herhangi bir kanun ve yönetmeliğe dayanmadan sözleşmeleri feshedilmekte ve mesleki güvenceleri bulunmamaktadır. Nöbet, izin, tayin, sağlık, sicil yönetmelikleri, lojman, yemekhane ve orduevi gibi birçok sorun olmasına rağmen bu sorunlara teklifte yer verilmemiştir.

MEHMET ALİ ÇELEBİ (İzmir) – Teşekkürler Sayın Başkan.

Bu iş parayla yapılmaz. Bu iş böyle yapılıyor; işte, uzman erbaşlarımız, sözleşmeli erlerimiz bu şekilde çalışıyorlar. Onlara vereceklerimiz, gerçekten onların istediği şeyler değil. Bunun için yapmıyorlar bu işi, onu söylemek istiyorum. Onların bazı sorunları var. Sözleşmeli uzman erbaşlarımız kadroya geçmek istiyorlar. 3600 ek gösterge istiyorlar. Bugün şehit olsa cenaze namazını kıldıracak imama 3600’ü düşündük ama onlara düşünmedik. 3600’ü vermeliyiz.

Geçici görevleri doğu hizmetinden sayılmıyor, bu da çok önemli bir madde. Doksan gün istirahat alsalar, hava değişimi alsalar atılma durumları var. Sadece kadro görevlerini yapmak istiyorlar, astlık üstlük münasebetlerinin olmasını istiyorlar, zatî tabancalarının olmasını istiyorlar.

Gelelim piramidin en altı olan sözleşmeli erlere. Sözleşmeli erler 7/24 birlikler içerisinde iskân ediliyorlar. Ben modern yeniçeri gibi diyorum. Bunlarda vardiya sistemine geçilmesi önemli. Deniz Kuvvetlerinde bununla ilgili tedbirlerin alındığını duydum. Bu şekilde devam edilmesi gerekiyor. Sırf bu nedenden dolayı aileleri dağılıyor, boşanma vakaları artıyor. Bunlara devlet memurlarına tanınan refakat izni, meyil izni, yol harcırahı, asgari geçim indirimi, aile yardımı, çocuk yardımı gibi haklar verilmiyor. Eş durumundan tayin hakları kısıtlı.

Kamubiz.com ÖZEL/ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zafer Deniz 4 ay önce

1 buçuk yıldır sözleşmeli er olarak görev yapmaktayım normal eskerden hiç bir farkımız yok üst bölgesinde yemeyi sözleşmeli yapar temizliği sözleşmeyi yapar Asb. sadece emir verir yapmadımız yada bitiremedimiz işi ( MAAŞ ALIYOSUN ) diyerek bizi rençide ediyolar ve sözleşmeli erler bi uzman kadar iş yapmıyo ama lafı yiyen sadece sözleşmeli ve uzman Çavuşlar'ın askeri kimlik leri varken neden sözleşmeli erlerde kimlik yok sözleşmeli erlerde göreve yada tup faaliyetlere katılıyor uzman Çavuşlar’ın yaptı işin daha fazlasını yapıyor ama sözleşmeli erler TSK neden en altında görülüyor ...

Avatar
Dertli 4 ay önce

Sözleşmeli er sin boş boş tribe girme tabi verilen emri yapacaksın kapıyı gösteren olmadı herhalde sana biz gibi