Teknik hizmetler sınıfı personelinin ek göstergeleri yükseltilecek mi?

Kamuda teknik hizmetler sınıfında çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarına ek gösterge iyileştirmesi yapılarak 4800 ve 6400 ek gösterge yükseltmesi sağlanacak mıdır? Teknik hizmetler sınıfında çalışanların ek göstergelerinin iyileştirilmesine ilişkin yazılı soru önergesi verildi.

Teknik hizmetler sınıfı personelinin ek göstergeleri yükseltilecek mi?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Maliye ve Hazine Bakanı Berat ALBAYRAK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.
Kazım ARSLAN Denizli Milletvekili

Kamuda istihdam edilen mühendis, mimar ve şehir plancıları özlük haklarında yıllar içinde yaşanan gerilemeden dolayı mağduriyetlerini dile getirmektedir. Üstlendikleri sorumluluk ve aldıkları eğitim ile içinde bulundukları sosyo-ekonomik koşullar kıyaslandığında, bahse konu personel iyileştirmeye muhtaçtır.
Buna göre;
1- Kamuda teknik hizmetler sınıfında çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarına ek gösterge iyileştirmesi yapılarak 4800 ve 6400 ek gösterge yükseltmesi sağlanacak mıdır? 
2- 2001'de 13 bin dolayında olup 2018'de 210 bine kadar çıkan sözleşmeli personel uygulaması, kapsam dışı personel statüsüne bağlı olarak yaratılmış ücret dengesizliği ortadan kaldırılacak mıdır?
3 - Kamuya 2019 yılında kaç mühendis, mimar ve şehir plancısı alımı planlanmaktadır?
4 - Teknik hizmetler sınıfı kapsamında ödenen “özel hizmet tazminatı” tavan oranının, uzman doktor ve TSK personelinde olduğu gibi arttırılarak en az %260 olması yönünde çalışmanız var mıdır? Artırım emekli aylıklarına da yansıtılacak mıdır? 5. Yıllar itibariyle; 2003-2018 arasında kamudaki mühendis aylıklarına yapılan zamların, uzman doktor ve hakim-savcılarla kıyaslandığında daha düşük seviyede olduğu görülmektedir. 2019 yılında, mühendislerin aylıklarında diğer meslek gruplarındaki gibi iyileştirme sağlanacak mıdır?

Kamubiz.com ÖZEL / ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yh 10 ay önce

yardımcı hizmetler sınıfı sınıfta mı kaldı ses seda yok

Avatar
th 10 ay önce

teknik hizmetler sınıfında sadece mühendisler mi var...teknisyen tekniker v.b.

Avatar
adalet 10 ay önce

yapılması gereken 1 dereceye düşmüş 1/1,1/2,1/3,1/4 ve düşecek mtüm memurlara 3600 ek gösterge verilmelidir.yada kendi alanı olsun yada olmasın tüm lisans mezunlarına 3600 ek gösterge verilmelidir.geçmişte bu şekilde yapılmıştır askerlere ve polislere lisans mezunu olanlara 3600 ek gösterge verilmiştir.kendi alanların olmayan kamu yönetimi,işletme,maliye vb lisans mezunu olmaları yeterli sayılıp 3600 ek gösterge verdiler.şimdide öğretmenlere,saglıkçılara,polislere verilmelidir.askerlere varda bize yok mi.hatta nisan ayında askerlere yapılan 400tl ile 900 tl seyyanen iyileştirme polislerede sağlıkçılarada öğretmenlere yapılmalıdır.

Avatar
ertan 4 ay önce

Mühendisler işçi gibi çalışmaktadır üstelik sorumlukları ve iş riskide işçiden yüksektir. Beraberinde çalışan işçilerden yarı yarıya maaş almaktadır. Kapsamdışı personel olarak işçi olarak çalışan mühendislerin sorunu ortadan kalkmıştır. Oy için kalabalık kitle hangisi ise ona ek zamlar vermek mühendisleri unutmak adil değildir. Ya bütün mühendisler kapsamdışı personel olarak işçi yapılmalı maaşları beraber çalıştığı işçiyle eşitlenmeli yada 6400 ve üstü ek göstergeye yükselilmelidir.