Torba Kadrodaki Devlet Memuru Daha Alt Derecelere Atanabilir Mi?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesi (torba kadro uygulaması) kapsamında, bazı memurlar kazanılmış hak aylık derecelerinden daha üst derecelere atanabilmektedir.

Torba Kadrodaki Devlet Memuru Daha Alt Derecelere Atanabilir Mi?

Torba kadro uygulaması kapsamında üst derecelere atanan Devlet memurlarının, daha sonra çeşitli sebeplerle kurumları tarafından daha alt derecelerdeki kadrolara atandıkları durumlarla da karşılaşılabilmektedir.

Torba kadro uygulaması

Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı dışındaki hizmet sınıflarının 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerdeki kadrolarına, derece yükselmesindeki süre şartı aranmaksızın, yükseköğrenim mezunu memurların atanması mümkün olabiliyor.

Bu kapsamda yapılan atamalar, ilgililerin atandıkları kadro derecesinin tüm haklarından yararlanabilmesine imkan verirken, hizmet süresi az olan memurların üst dereceli kadrolara kısa sürede çıkmasını da sağlamaktadır.

Ancak bu atamalar, atananlar için kazanılmış hak oluşturmamaktadır.

Torba kadro derecesinden daha alt derecelere atanma

Torba kadro uygulaması kapsamında atama yapılan derecenin ilgililer için kazanılmış hak oluşturmayacağının 657 sayılı Kanunda açıkça hüküm altına alınmış olmasının yanı sıra, Kanunun “Memurların kurumlarınca görevlerinin ve yerlerinin değiştirilmesi" başlıklı 76 ncı maddesi; memurların, kazanılmış hak aylık dereceleriyle bulundukları kadro derecelerine eşit veya 68 inci maddedeki esaslar çerçevesinde daha üst, kurum içinde aynı veya başka yerlerdeki diğer kadrolara kurumları tarafından atanabilmesine imkan vermektedir.

Bu çerçevede, kazanılmış hak aylık derecesinden daha üstte bulunun derecelerdeki (ilk dört dereceli) kadrolarda 657 sayılı Kanunun 68/B maddesi kapsamında atanan memurların, bu derecelerdeki kadrolardan alınarak daha alt derecelerdeki (kazanılmış hak aylık seviyelerinden aşağıda olmayan) kadrolara atanması söz konusu olabilmektedir.

Ancak,68/B maddesi uyarınca üst derecelere atanmış olan Devlet memurlarının, bu derecelerdeki kadrolardan alınarak daha alt dereceli kadrolara atandıklarında hallerde, alt dereceye atanma işlemini dava konusu ettikleri ve idari yargı yerleri tarafından da konuya ilişkin farklı kararlar verildiği durumlar da görülebilmektedir.

Benzer davalarla ilgili olarak idari yargı yerleri tarafından verilen bazı kararlarda; 68/B hükmüne göre atanan memurların bu kadrolardan alınarak daha alt dereceli kadrolara atanmasında, kamu yararı olması gerektiğinden veya memurun hizmetinde başarısızlığının veya uyumsuzluğunun bulunması gerektiğinden hareket edilmiştir. 

memurunyeri

KAMUBİZ.COM TIKLA TAKİP ET

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.