Türk Eğitim Sen'den tüm kamu çalışanları ve YHS için ek gösterge ve sözleşmeli öğretmenlik açıklaması

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 8-9 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul 8 ve 9 No’lu Şubelerin programlarına katıldı. Ek gösterge sözünün ikinci 100 günlük plan içinde yer aldığını hatırlatan Geylan, ' tüm kamu çalışanların ek göstergelerinin yükseltilmesi ve ek göstergeden faydalanamayan yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlara ek gösterge hakkı verilmesini talep ediyoruz' dedi. Sözleşmeli ve mülakatlı öğretmen atamalarına karşı çıktıklarını da belirten Geylan, 'Sözleşmeli öğretmenlik modern köleliktir. Bu kölelik yöntemine şiddetle karşıyız. Sözleşmeli öğretmenler tayin hakkı dahi isteyememektedir. Ailelerinden ayrı yaşamak zorunda bırakılan, çocuklarının büyüdüğünü göremeyen sözleşmeli öğretmenlerimize bu zulmü yaşatmak insanlık ayıbıdır.' dedi.

Türk Eğitim Sen'den tüm kamu çalışanları ve YHS için ek gösterge ve sözleşmeli öğretmenlik açıklaması

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 8-9 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul 8 ve 9 No’lu Şubelerin programlarına katıldı. Genel Başkan’a Genel Sekreter Musa Akkaş da eşlik etti.

İstanbul 9 No’lu Şubenin Silivri’de düzenlediği toplantıya, Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi remzi Özmen, Şube Başkanı İbrahim Ender Aktan ve şube yönetim kurulu üyeleri, şube kadın komisyonu üyeleri, Silivri İlçe Başkanı, ilçe yönetim kurulu üyeleri ve üyelerimiz katıldı.

Genel Başkan Geylan, İstanbul 8 No’lu Şube’nin Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlediği toplantıya da katıldı. Toplantıda Şube Başkanı Remzi Özmen, şube yönetim kurulu üyeleri, 7 No’lu Şube Başkanı Mustafa Kavlu, 4 No’lu Şube Başkanı Erdinç Öztaş, şube kadın komisyonu üyeleri, üyelerimiz hazır bulundu.

Tüm kadın şehit öğretmenlerimizin acısını yüreğimizde hissediyoruz.

Toplantılarda bir konuşma yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, sözlerine 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başladı. Kadın şehit eğitimcilerimizi de saygı ve minnetle anan Geylan, “PKK tarafından 1993 yılında evi basılarak katledilen Neşe Alten’in, 2017 yılında Batman’da terör saldırısı sonucu şehit olan Aybüke Yalçın’ın, FETÖ’nün darbe girişimini engellemeye çalışırken şehit düşen Özel Harekatçı Komiser Yardımcısı ve aynı zamanda Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği mezunu Cennet Yiğit ve tüm kadın şehitlerimizin acısını hala yüreğimizde hissediyoruz. Onlara çok şey borçluyuz. Şehit öğretmenlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun” dedi.

Ülkeyi yönetenler Anayasa’yı açıkça çiğnemektedir.

Sözleşmeli ve mülakatlı öğretmen atamalarına karşı çıktıklarını belirten Geylan, “Sözleşmeli öğretmenlik modern köleliktir. Bu kölelik yöntemine şiddetle karşıyız. Sözleşmeli öğretmenler tayin hakkı dahi isteyememektedir. Ailelerinden ayrı yaşamak zorunda bırakılan, çocuklarının büyüdüğünü göremeyen sözleşmeli öğretmenlerimize bu zulmü yaşatmak insanlık ayıbıdır. Anayasamızın 41. Maddesi, ‘ Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilâtı kurar’ der. Hal böyle olunca, ülkeyi yönetenler Anayasa’yı açıkça çiğnemektedir. Bu noktada yapılması gereken elbette sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması, bu yapılana kadar da tüm sözleşmelilere tayin hakkı tanınmasıdır.

Mülakat yöntemi de adil ve güvenilir bir yöntem değildir. KPSS’den çok yüksek puan almasına rağmen verilen adaletsiz puanlar neticesinde elenen adaylar isyan etmektedir. Öğretmen atamalarında mülakat kaldırılmalı, güvenlik soruşturması temiz olan adaylar KPSS puan üstünlüğüne göre kadrolu olarak atanmalıdır” dedi.

Ücretli öğretmen sayısı 74 ilde 83 bin 387’ye yükseldi.

Ülkemizde öğretmen atama sayısının yetersizliğine dikkat çeken Geylan, 26 Mart tarihinde başvuruları başlayacak olan öğretmen atamalarında, sayının artırılmasını istedi. 20 bin yerine 40 bin öğretmen ataması yapılması gerektiğini kaydeden Geylan, atama yapılmamasının en önemli nedeni olarak ülkemizde giderek artan ücretli öğretmen görevlendirmesini gösterdi. Türk Eğitim-Sen’in yaptığı araştırmaya göre 74 ilde ücretli öğretmen sayısının 83 bin 387’ye yükseldiğini bildiren Genel Başkan Geylan, “Bu, 83 bin 387 noktada öğretmen açığımız olduğu anlamına gelir. İlçe milli eğitim müdürlükleri çocuklarımızın dersleri boş geçmesin diye ek ders ücreti karşılığında öğretmen görevlendirmektedir.  Bakanlığın ucuz iş gücü istihdamı yaparak, sömürü çarkını işletmesi eğitime darbe vurmaktadır. Ücretli öğretmenlerin 10 bine yakını iki yıllık meslek yüksek okulu mezunudur, pedagojik formasyona sahip değildir. Dolayısıyla ücretli öğretmen çalıştırılan okullarda kalite ve verim büyük düşüş göstermektedir. Bu nedenle öğretmen açığının giderilmesi için ilk yapılması gereken en az ücretli öğretmen sayısı kadar öğretmen ataması yapmaktır. Sendikamızın talebi 2019 yılı sonuna kadar 100 bin atama yapılmasıdır” diye konuştu.

Eğitime kene gibi yapışanlardan, eğitimcileri vampir gibi sömürenlerden neden hesap sormuyorsunuz?

Son yayınlanan yönetici atama takvimine yönelik eleştirilerde bulunan Geylan, “Bu takvimin yayınlanıp, üç gün sonra geri çekildiğini, ardından yeniden eski haliyle yayınlandığını söyledi. Burada karşı çıktıkları hususun, 2014 yılından sonra mülakat marifeti ile hak gaspı yaparak, torpille iş başına gelen bir takım okul yöneticilerinin sınava girmeden ek bir değerlendirme formu ile bir dört yıl daha görev süresinin uzatılmasının sağlanması olduğunu kaydeden Geylan, “Bu adaletsizliğe göz yummamız beklenemez. Haksız yere okulların başına getirilen bu yöneticilerin yeniden sınava tabi tutulması, objektif bir değerlendirmeden geçmesi çok önemlidir. İşi ehline verme iddiasında olanlar, yandaşları yeni sisteme dahil etmedikçe, ne haktan, ne hukuktan, ne de adaletten söz edebiliriz” dedi.

Yönetici atama takviminde yer alan bu hususun, 2023 Eğitim Vizyonu’nda hem Sayın Cumhurbaşkanı’nın, hem de Sayın Milli Eğitim Bakanı’nın ehliyet, liyakat söylemleri ile taban tabana zıt olduğunu ifade eden Geylan, “Bakanlığı yönetenlere sesleniyorum: Neyden, kimden çekiniyorsunuz? Eğitime kene gibi yapışanlardan, eğitimcileri sömürenlerden neden hesap sormuyorsunuz?” dedi.

ÖSYM tarafından 21 Nisan tarihinde yönetici atama sınavı yapılacağını söyleyen Geylan, “Bu sınava kariyer planlamasını okul yöneticiliği üzerine yapan tüm üyelerimizin girmesini önemsiyorum. Üyelerimiz, ‘Yazılı sınavda geçsek bile mülakatta eleniyoruz’ diyerek sınava girmekten vazgeçmesin. Eğitim kurumlarını bilgisiz, ehliyetsiz yandaşlardan kurtarmanın tek yolu, okulların liyakat ve ehliyetle iş başına gelenlere emanet edilmesidir’ dedi.

Ek gösterge sözünün ardında birçok öğretmen emekliliğini erteledi.

Ek gösterge sözünün ikinci 100 günlük plan içinde yer aldığını hatırlatan Geylan, bu sözün yerine getirilmesini istedi. Ek gösterge sözünün ardından birçok öğretmenin emekliliğini ertelediğini bildiren Geylan, “Seçimden önce ikinci 100 günlük planın süresi doluyor. Bu tarihe kadar ek gösterge sözünün hayata geçirilmesini istiyoruz. Öte yandan tüm kamu çalışanların ek göstergelerinin yükseltilmesi ve ek göstergeden faydalanamayan yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlara ek gösterge hakkı verilmesini talep ediyoruz” dedi.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Taşkın 8 ay önce

Yardımcı hizmet sınıfı GİH. istiyoruz.

Avatar
Melisa ZORLU 8 ay önce

Yardımcı hizmetler personelinin sorunları biran önce çözüme kavuşturmalı üvey evlat değiliz bizler ülkemize hizmet için varız ama bizi yok sayan belli bir kesim var halen GİH geçirilmeli her çalışanın görev tanımı olmalıdır.

Avatar
Yıldız 8 ay önce

YHS GİH istiyor.

Avatar
Sonnur AKGÜL 8 ay önce

YHS sınıfın birçok sorunu var lütfen bizlerin sorunlarına el atın ençok ezilen kesim biziz mali ve sosyal haklarımız yok saygılarımla

Avatar
Esma 8 ay önce

yardımcı hizmetler sınıfı personelinin iş yükü çok fazla ama kağıt üzerinde yükü yok gözüküyor. Ek göstergesi yok görev tanımı tok amir yapacaksın dedimi herşeyi yapmakla mükellefsin istersen yapma yapmaz isen hemen soruşturma yersin keyfi uygulamalara son verilmeli GİH' e eğitim durumuna göre bir defaya mahsus geçirilmelidir.

Avatar
Süleyman 8 ay önce

KAMU SEN VE TÜRK EĞİTİM SEN ve KAMU BİZE teşekkürü borç bilirim bizleri sürekli gündemde tuttukları için.

Avatar
YHS 8 ay önce

Sendikalarımızın ve Sn. Milletvekillerimizin bizi temsil etmelerini istiyoruz artık bu sıkıntının biran önce kalksın okumuş olduğumuz okullara göre atmalarımız yapılsın seçim öncesi verilen söz yerine getirilsin yalnızca çalışan 2022 ve taşoran çalışanlar değil bizler yılllarımızı verdik devlet bizi de artık görsün yeter diyoruz

Avatar
Memur hizmetli 8 ay önce

Taşerondan kadroya geçenler ikramiyeyle beraber üç buçuk milyar maaş alıyor emekli olsalar ikramiyede yüksek peki hizmetli memurlar kurumdaki amirin insiyatifine bağlı isterse taşeronun ışını yaptırıyor adıda memur ikramiye yok emekli ikramiye düşük böyle adalet mi o zaman genel idare hizmetlere ğeçirilsin yardımcı hizmetlerde çalışanlar doğrusuda o zaten