Türk Eğitim-Sen YHS personeli için toplu sözleşme taleplerini açıkladı (22 madde)

Türk Eğitim-Sen YHS personeli için yapılması gereken 22 maddelik düzenlemeyi açıkladı. Aynı haklara tabi olmasına rağmen, farklı bir uygulama ile 2. sınıf çalışan durumuna düşürülen, geri plana atılan ve adeta unutulan Yardımcı Hizmetler Sınıfına tabi personelin sorunları kanayan bir yara haline gelmiştir. Yıllardır bu sorunlara eğilmekte ve somut öneriler getirerek hizmetli personeli içinde bulunduğu bu durumdan kurtarmayı amaçlamaktayız.

Türk Eğitim-Sen YHS personeli için toplu sözleşme taleplerini açıkladı (22 madde)

Bu doğrultuda Türk Eğitim Sen olarak Yardımcı Hizmetler sınıfını personeli ile ilgili taleplerimiz şu şekildedir:

-Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan personel bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçirilmelidir.

-Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde çalışan atölye teknisyenlerine yardımcı öğretim görevlisi olarak ödenen ek ders ücretinden yararlanmaları konusunda kriter olmadığı için keyfilikler yaşanmaktadır. Bu nedenle teknisyenlerin yardımcı öğretim görevlisi olarak görevlendirilmelerinde kriter getirilmelidir.

-Tüm okullara, devlet tarafından güvenlik görevlisi verilmelidir.

-Yatılı ve pansiyonlu okullar, özel eğitim okulları ve ikili öğretim yapan okullarda görev yapan hizmetlilere ek ücret ödenmelidir.

-Hizmetlilere gece nöbeti tutturulmamalı, gece bekçiliği kadroya tabi olmalı ve gece bekçilerinin güvenliğinin sağlanması için gerekli donanım sağlanmalıdır.

-Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki personelin ek göstergeden yararlanması sağlanmalıdır.

-Hizmetli ve memurların tahsile devam etmek istemeleri durumunda gerekli kolaylıklar sağlanmalıdır.

-Hizmet içi eğitim seminerlerine teknik personel ve şoför kadrolarının da çağrılması sağlanmalı, böylece hizmet kalitesi ve bilgi düzeyi yükseltilmelidir.

- Hizmetlilere oda tahsisi yapılmalıdır.

-Döner sermayeli kurumlarda çalışan hizmetli ve memurların da döner sermayeden adil biçimde pay almaları sağlanmalıdır.        

- İnsan sağlığını tehdit eden atölye, kalorifer daireleri gibi bölümlerde çalışan personele, zehirlenmelere karşı ayran, yoğurt vb. gıda yardımı yapılmalıdır.

-Şoförlere risk tazminatı ödenmeli ve ferdi kaza sigortası yaptırılmalıdır.

-Mühendis ve Teknik personele ödenen arazi tazminatı şoför kadrosundaki personele de ödenmelidir.  

- Okullarda TYP kapsamında İş-Kur tarafından çalıştırılan personelin soba yakma ve temizlik dışında da ( Kalorifer yakma, baca temizleme vb.) çalıştırılması için Çalışma Bakanlığı ile yapılan protokole gerekli maddelerin konulması.

-Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan personelin de ek gösterge alabilmesi için düzenlemeler yapılmalıdır.

-Yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personel; bitirdikleri okuldan aldıkları unvanlara göre sınavsız olarak bir üst kadroya geçirilmelidir.

-Yardımcı hizmetler sınıfında aşçı unvanı ile görev yapan personelden; ilgili meslek lisesini ve üst öğrenimlerini bitirenler ile usta öğretici belgesine haiz çalışanlar teknik hizmetler sınıfında değerlendirilerek teknisyen ve tekniker unvanlarına denk gelen usta aşçı ve aşçıbaşı unvanları almaya hak kazanırlar ve kurumlarda bu unvanlara ait kadrolar yasal düzenlemeler doğrultusunda ihdas edilerek ilgili çalışanlara verilmelidir.

-Koruma ve güvenlik personeline ödenen giyim yardımında en son uygulanan açık alan ve kapalı alan uygulaması haksızlıklara neden olmaktadır. Çünkü kurumda görev yapan Koruma Güvenlik personelinin büyük çoğunluğu açık alanda görev yapmaktadır. Eksik ödenen giyim yardımının ödenmesi sağlanmalıdır. Yapılan giyim yardımı günün şartlarına uygun olmalı ve kurum tarafından kalite denetimi yapılmalıdır.

-Yardımcı Hizmetler sınıfında olan şoför, bekçi ve benzeri unvanlardaki personelin yıllardır bu görevleri yapmadıkları ve masa başında diğer görevleri yaptıkları göz önünde bulundurularak, öğrenim durumları, bilgi, beceri ve liyakatları dikkate alınarak  bir kereye mahsus olmak üzere Genel İdari Hizmetler Sınıfına sınavsız geçişleri sağlanmalıdır.

-Ayrıca, kadrosu şoför ve bekçi olmakla birlikte bu görevden başka yerlerde ve görevlerde görevlendirilenlere salt Bekçi unvanına sahip oldukları gerekçesiyle giyim yardımı verilmemektedir. İstihdam alanı kalmayan Bekçi unvanı kaldırılarak, bu konudaki mağduriyet giderilmelidir.

-Teknisyen yardımcısı kadrosunda çalışan personelden, meslek lisesi diploması olanların teknik hizmetler sınıfına geçişi sağlanmalıdır.       

-Kadrolu şoförlere verilen seyyanen görev yolluğunun, 4/B’li personellerden görevlendirme ile şoför kadrosunda çalışanlara da verilmesi.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
rıdvan 12 ay önce

sayın başkanlarım yardımcı hiz. liler olarak teşekkür ederiz.

Avatar
Mehmet 12 ay önce

Yardımcı hizmetler sınıfı adına çok sevindim teşekkür ediyorum inşAllah hayaller gerçek oluyor başkanım

Avatar
GAZİKENTLİ 12 ay önce

BU YARDIMCI HİZMETLER SINIFI ÜZERINDEN PİRİM YAPILMASIN ARTI YETER,,. İTFAYECİ ,GARDIYAN VE BAZI KURUMDAKİ ARKADAŞLARA EĞER KADRO DEĞİŞİMİ VERİLMİŞSE BU Y.H.S. FINDAKİ ARKADAŞLARADA VERILMESİ UYGUNDUR KUL HAKKINA GİRER AYIRIMCILIK YAPARSAN , SAĞLIK BAKANLIĞINDA 2012 DE YAPILDI YAZILIDAN 85 ALANLAR DAHİ KADRO ALAMADI BAKANLIK O ZAMANDA YAPILIN VE ATAMASI OLAN ARKADAŞLARIN GERİYE DÖNÜK İNCELENMESİNİ VE KİMLERLE BAĞLANTI OLDUĞUNU NASIL KAZANDIKLARINI ARAŞTIRIRSA BELKİ HATALARI BULUR .. ANLAYAN ANLADI,,, TAHSİLİNE GÖRE KADRO VERİLMESİNİ ARZ EDERİZ,

Misafir Avatar
YHS 12 ay önce @GAZİKENTLİ

Yardımcı hizmetlilere V.H.K.İ veya memur kadro verilmesini engelleyenler mi var diye homurdananlar vardır.
Evet! Engelleyenler var.
Bunlar kimler mi?
Bunlar, baskıyla sendikaya üye yaptıran sendikacı "beyler"!
Sendikacının yakını, eş, dost, akraba, aynı düşünceden olanları; sözleşmeli diye, şirketten diye, işkurdan diyerek
alevere dalevere yapıp dairelere yerleştirenler.
Onlar; falanca, filanca "bey" dediklerimiz.
o "beyler"in Allah belalaırın versin.
Ha, bunları yapan "beyler"i ak partili sanarak bunlara küfürü iki katına çıkaracaklar vardır :)
Malesef yanılıyorsunuz, bunlar ak partili değiller :(

Beğenmedim! (0)
Avatar
YHS 12 ay önce

Yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personel; bitirdikleri okuldan aldıkları unvanlara göre sınavsız olarak bir üst kadroya geçirilmelidir. Yıllardır bekliyorum böyle bir kadro için hükümet bir defaya mahsus okumuş olduğumuz okullara göre atamalarımızı yapsın Hükümet duysun bu artık yeter

Avatar
yhs 12 ay önce

hadi bakalım inşAllah

Avatar
YHS 12 ay önce

bekleyip göreceğiz hadi hayırlısı inşAllah

Avatar
SÖZLEŞMELİ LİSANSLI YHS 12 ay önce

EMEĞİNİZE SAĞLIK AMA HİÇ UMUDUM YOK

Avatar
Y.HİZMETLİ 12 ay önce

25 SENEDİR ENGELLİ YARDIMCI HİZMETLİ OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM BİR TÜRLÜ BİZE MEMUR KADROSU VERİLMİYOR VEYA VERİLMEK İSTENMİYOR AMA BUNA ENGEL OLMAK İSTEYENLERE HAKKIM HELAL DEĞİLDİR YETKİLİ SENDİKA BİZE ZATEN GEREKLİİLGİ ALAKASINI GÖSETRMİYOR MASA BAŞINDA BİZİM HAKLARIMIZI SAVUNAMIYOR BİZİM İŞİMİZ ALLAHA KALDI ALLAH BİZE YARDIM ETSİN SAYGILAR