Türkiye Kamu-Sen: Ek gösterge 31 Mart'tan önce çözülmeli, sözleşmeliye kadro verilmeli

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci Amasya'da katıldığı istişare toplantısında, yardımcı hizmetler sınıfı, 3600 ek gösterge, sözleşmeli 4/b ye kadro ve 657 sayılı devlet memurları kanunda yapılacak değişikliklere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye Kamu-Sen: Ek gösterge 31 Mart'tan önce çözülmeli, sözleşmeliye kadro verilmeli

KAHVECİ: EK GÖSTERGE MESELESİ 31 MART’TAN ÖNCE ÇÖZÜLMELİDİR

“Türkiye Kamu-Sen olarak ülkemizin her noktasında gerçekleştirdiğimiz istişare toplantılarımıza bugün memleketim olan Amasya ile devam ediyoruz” diyen Genel Başkan Kahveci, “Amasya tarihe tanıklık etmiş, hikayelere konu olmuş,  Osmanlı döneminde nice şehzadelere ev sahipliği yapmış, istiklal mücadelesi sırasında Gazi Mustafa Kemal’in kaleme aldığı ve “Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır” cümleleriyle tarihe geçen  Amasya Tamimi ile de kurtuluş mücadelesinin simgesi olmuş bir kenttir. Bugün burada ve sizlerle olmaktan dolayı bir kez daha memnuniyetimi ifade etmek isterim. 

Çalışma hayatında sorunlar çok ve Türkiye Kamu-Sen bu sorunları çözmek için bıkmadan, yılmadan çalışıyor. Öndeki gün sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ek gösterge konusunda bazı açıklamalarda bulundu. Hatırlanacağı üzere 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen seçimler öncesinde sayın Cumhurbaşkanı öğretmen, polis, hemşire ve imamların ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltileceğini ifade etmişti. Bizler de ek gösterge konusunun bütün memurların uzun yıllardan gelen beklentisi olduğunu ve yalnızca belli meslek grupları için değil bütüncül bir yaklaşımla ele alınarak kapsamlı bir çalışma yapılması gerektiğini ifade etmiştik.  

Sayın Cumhurbaşkanının 2018 seçimleri öncesindeki vaatlerine uygun olarak 4 meslek grubuna yönelik bir çalışma yapılacağı ancak bunun da 31 Mart seçimleri sonrasında gerçekleşeceği yönündeki açıklamaları, uzunca bir zamandır gündemi meşgul eden ve memurların bütününün beklenti içine girdiği ek gösterge düzenlemeleri konusunda hayal kırıklığı yaşanmasına neden olmuştur.      

Ek gösterge düzenlemesi, kendi içinde tutarsızlıklar ve adaletsizlikler içermektedir. Bu nedenle zaten revizyona muhtaç bir durumdadır. Ek gösterge yalnızca belli unvanlardaki kamu görevlilerinin değil bütün memurlarımızın beklentisidir. Bilhassa ek gösterge uygulamasından hiç faydalandırılmayan yardımcı hizmetler sınıfı çalışanları başta olmak üzere tüm kamu görevlilerinin ek göstergelerle ilgili mağduriyetleri vardır.

Bu konuda hazırlanmasına katkıda bulunduğumuz ve Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bekleyen kanun teklifi mutlaka değerlendirmeye alınmalıdır. Yalnızca belli unvanlar için öngörülen ek gösterge artışının genele yayılması gerekmekte ve tüm kamu çalışanlarının heyecanla beklediği bu adımın bir an önce atılması önem arz etmektedir” dedi.

KAHVECİ:SÖZLEŞMELİYE KADRO VERİLMELİ, MAĞDURİYET GİDERİLMELİ

“Sözleşmeli personelin yaşadığı sıkıntı ve dertleri bire bir biliyoruz” diyen Genel Önder Kahveci, “Onların beklenti ve taleplerini en yüksek perdeden seslendirmeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden yaptığımız bir etiket çalışması, Türkiye’de birinci dünya sıralamasında ise üçüncü oldu. Yaklaşık bir milyon tweetin atıldığı bu çalışma elbette yetkililerinde önlerine gidiyor. Birileri sözleşmeliler için şura, toplantı vs. yapadursun Türkiye Kamu-Sen net bir şekilde “Kadro” diyor. Bunun ötesi yok. Bu insanların mağduriyetleri artık had safhada. Aileler parçalanıyor, çocuklar anne babadan ayrı kalıyor. Hangi vicdan bunu kabul edebilir. Buna dur demek ve bu insanları yaşadıkları sıkıntılardan bir an önce kurtarmak gereklidir. 2011 ve 2013 yıllarında sözleşmelilere kadro verildiyse bu yılda verilebilir ve bir daha sözleşmeli personel istihdam edilmez, bu sorunda da kökten halledilebilir. Türkiye Kamu-Sen sözleşmelinin yanındadır, kadro alınana kadar mücadelesini sürdürecektir” dedi. 

Yardımcı hizmetliler sınıfında görev yapan tüm arkadaşlarımız için çabamızın sürdüğünü bir kez daha Amasya’dan ifade etmek isterim” diyen Genel Başkanımız Önder Kahveci, “Geçtiğimiz aylarda yardımcı hizmetler personelinin sorunları için bir dilekçe kampanyası yapmış ve toplanan 10 bin dolayındaki dilekçeyi ilgili mercilere göndermiştik. Birkaç hafta önce ise, sayın Cumhurbaşkanına bu konuda bir mektup gönderdik. Yardımcı hizmetlilerin beklentileri noktasında umutluyuz, Türkiye Kamu-Sen bu konuyu gündeminden asla düşürmeyecektir” dedi. 

KAHVECİ: İŞ GÜVENCESİ NOKTASINDA KİMSE BİZDEN TAVİZ BEKLEMESİN

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve iş güvencesi noktasında yapılan tartışmalara değinen Genel Başkan Kahveci, "İş güvencemize yönelik atılacak her türlü adımın karşısında olacağımızı bir kez daha Amasya’dan ilan ediyorum" dedi. Kahveci, "657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile ilgili zaman zaman gündeme gelen tartışmalar var. Türkiye Kamu-Sen bu konuda tavrını net bir biçimde ortaya koymuştur ve hazırladığımız bir kitapçıkla bunu kamuoyuna da ilan ettik daha önce. Değişecekse böyle değişsin” diyerek 657’de yapılabilecek düzenlemeleri paylaştık. Bu noktada elbette bizim kırmızı çizgimiz bellidir, o da iş güvencesidir. İş güvencesine yönelik atılacak hiç bir adıma asla müsaade etmeyiz ve karşısında dururuz. Adı sözleşmeli, vekil, geçici, idari hizmet sözleşmeli ya da ne olursa olsun içinde iş güvencesi barındırmayan istihdam modellerinin hepsinin karşısındayız.

İş güvencemiz dışında, bugüne dek yapılan değişiklerle adeta yamalı bohçaya dönen 657’de yapılması düşünülen değişiklikleri oturur konuşuruz. Görüş ve taleplerimizi ortaya koyarız. Taleplerimize uygun ve mutabakat halinde 657’nin yeniden düzenlemesinin önünü hep birlikte açabiliriz. Bu değişiklikler içerisinde liyakati, ehliyeti değiştirilemez ve sulandırılamaz bir kural haline getirmeli, senin benim adamım ya da birilerinin adamları düşüncesinin önünü açan mülakat sistemini kökten kaldırmalıyız. Bu yönde bir irade gösterilirse Türkiye Kamu-Sen olarak bütün birikiminizle bu kanunun günümüz gereklerine uygun, çalışan odaklı bir hale getirilmesi için her türlü katkıyı sağlamaya hazırız” dedi

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mazhar 5 ay önce

Biz ek gösterge istemiyoruz.memur oldugumuzu bilmek istiyoruz.G.I.H istiyoruz

Avatar
VEKİL İMAMLAR 657 TABİ KADROLU.. 5 ay önce

VEKİL İMAMLAR 657 TABİ KADROLU ŞARTLARINDA GÖREVE GETRILIP BİR GÜN İZİN HSKKI ELLERINDEN ALINMIŞ KİŞİKER KADROLARI 2013 GECESİ KADROLARI ELLERINDEN ALINMIŞ DETOCU SIYASET BROKRAT VE DİYANET TRAFINDAN HSINLIK YAPILDI :
..

Misafir Avatar
AYNEN VEKİL İMAMI ALIRKEN KADROLU ŞARTLARI ARANIYO 5 ay önce @VEKİL İMAMLAR 657 TABİ KADROLU..

FAKAT MAAŞ KADRO MAAŞININ YARISINIVERİYOR DİYANET HAFTALIK İZİNLERİ İPTAL HAFTADA BİR GÜN İZİN HAKKI YOK RAPOR HAKKI YOK KADROLU GELİNCE SOKAĞA ATMAK HANGİ HUKUK HAK ALLAH KORKUSU OLAN BİR DİYANET BUNA SEYİRCİ KALIR HATTA ACIMAZ ÇOLUK ÇOVUGUYLA ORTADA. BIRAKIR HASTANEYE DÜŞER HASTANEDE TERK EDER. MAAŞI NA SON VERİLŞYOR BUNUN VEBALİNİ HERKES ÖDEYECEK BAŞTA İKTİDAR SONRA MHP SONRA DİYANET VE GÖRMEZ ERBAŞ DİYANET SEN DEVEKİL İMAM DÜŞMANI

Beğenmedim! (0)
Avatar
Y.HİZMETLİ 5 ay önce

imza gitti ne oldu bişey çıkmaz bu işlerden avutmayın bizi sendikalrın hiç önemi kalmadı .hikaye bu işler.

Avatar
Zeliş 5 ay önce

4b ye kadro...

Avatar
Murat 5 ay önce

4bli sözleşmeli memurlar 6 yıldır kadro bekliyor. 2013 yılından beri çaresiz bekliyoruz büyük bir haksızlık

Avatar
yavuz selim 5 ay önce

kim takar seni

Avatar
VEKIL İMAMI 657 ŞARTLARINDA..K 5 ay önce

VEKİL İMAMLAR 657 TABİ KADROLU ŞARTLARINDA GÖREVE GETRILIP BİR GÜN İZİN HSKKI ELLERINDEN ALINMIŞ KİŞİKER KADROLARI 2013 GECESİ KADROLARI ELLERINDEN ALINMIŞ
KISACA İMAM HATİPLİ DÜŞMANLIGI FETO TARAFINDAN ....DİYANETTE İMAMLIK TA KADROYA GEÇİRİLMEDİ KPSS DHBT PUANLARI BLOKE EDİLDİ 50 PUANDAN 60 PUANDAN YUKARI GEÇİRİLMİYEREK 2013 GECE TARISI VEKİL İMAMLARA MECLŞSTE YASA KABUL EDİLMİŞTİ SAAT 11;59 DADAKAT. BİR FETO ELİ VE DERIN DEVLET HAİNLERİ EL KOYARAK VEKİL İMAM LARIN 6 YILLIK ASİL ÇALIŞANLARI DİXKLİFİYE EDİLEREK YASAYA DETONUN YANDAŞ ABLALARI BİR GÜN KADROLU YERİNE RAPOR ALINARAK ÇALİŞİYIR GÖSTERİLEN BAYANLAR VEKİL İMAM YAPILDI SAHTEKARLIK BIR YASAYLA BU KAZANILMIŞ HAK KADROLU YERINE ÇLİŞAN HİZMET EDEN 8 YILDIR ORDAN ORAYA DERNEK CEMAAT CE MÜFTÜ ŞEFLERE ŞAMAR OĞLANI GİBİ KULLNILIP KADROLU GELİNCE SOKAĞA ATILDILAR KAR KIŞ ORTASI ÇARESİZ İŞSZLIK MAAŞI BİKE CERİLMİYR TAZMINATSIZ EVSIZ İŞSZ ÇOLUK ÇOCUĞUNU SOKAĞA ATAN HAIN ÖRGÜT VE EKİBİ HALEN AKTIF KAMUDA SAYIN CUMHUR BŞKNIMIZIN ÖNÜNE GELMEDEN BU KİŞİKER YİNE SÜMEN ALTI ETTİRİLİYOR YANLIŞ BİLGİ VERİLİYIR YAZIKLAR OLSUN 9 YILDIR BU KİŞİLER 657 TABİ GÖREVE ALINIP 4 C Lİ MASŞ VERİLMESİ GEREKİRKEN BUHUN ASKERÎ UCRETIN ALTINDA MAAŞLA KIRA VEREN GÖREV YAPAN VE BÜTÜN KADROLU HAKLARI ELINDEN ALINIP HAFTA SONU İZİNLERİ BİKE KALDIRILMIŞ DERIN FETOCULAR TRAFINDAN HALEN BU UYGULMA 6 YILDIR XULUM YASASI KALDURILMIYARSK KAN VE GÖZ YAŞI AKITMAYA DEVAM EDİLİYOR BU KİŞİLER 81 İL 4 BİN CAMI KÖY KASABALARDA LİYAKATLİ GÖRRVİNDE HAKIM BİR KARİYERLİ SEÇİLMİŞ MÜLKATLARI GEÇMİŞ KPSS DHBT SINAV PARSLARI ÖDEMİŞ KAZANMIŞ KİŞİLER BU HAKKINI KIMSEYE YEDİRMİYECEKLER ŞUAN BU KİŞİLERDEKŞ MADUR SAYISI HER YIL İKİYE KATLIYARAK DEVAM EFŞYOR SAYIN CUMHUR BŞKNIM BU OLAYA EL KOYMNIZI AKDI TAKDIRDE CAMILER DERNEK VE MAATLERE ORŞKEŞ ÇKTRİLİYOR BU GÖREVLİLER

Avatar
Nurullah hoca 5 ay önce

İnşAllah bekliyoruz.