TYP çalışanlarına kadro önergesi Çalışma Bakanı'na sunuldu

Toplum Yararına Program TYP kapsamında çalışan işçilerin kadroya geçirilmesi ilişkin Meclis'e 5 maddelik yazılı önerge verildi. Önergede TYP kapsamında çalışan bu işçilerin 3, 6 ve 9 aylık sürelerle istihdam edildiği, asgari ücret düzeyinde maaş aldıkları ve işlerinin sürekli hale getirilmesini bekledikleri belirtildi.

TYP çalışanlarına kadro önergesi Çalışma Bakanı'na sunuldu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıda yazılı sorularım Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılması konusunda Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 98.maddesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İç Tüzüğü'nün 96 ve 99. maddeleri uyarınca gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim. Ahmet Önal /Kırıkkale Milletvekili 

Ülkemizin en büyük problemi olan işsizliğe geçici çözüm üretebilmek için Bakanlığınız tarafından uygulamaya konulan ve Türkiye İş Kurumu (İşkur) tarafından uygulanan Toplum Yararına Programlar (TYP) birçok problemi de beraberinde getirmiştir. 

Ülke genelinde yüzbinlerce insanımız hak kaybı ve mağduriyet yaşamaktadırlar. TYP kapsamında çalışan bu işçiler 3, 6 ve 9 aylık sürelerle istihdam edilmekte, çoğu zamanda haftalık çalışma süreleri 45 saati aşmaktadır. Sadece alındıkları iş kolunda değil neredeyse her işin yaptırıldığı bu işçiler sadece asgari ücret düzeyinde maaş almaktadırlar. 

Amaçları sadece iş, aş ve çocuklarının geçimi olan bu insanlar sadece kadrolu çalışma hakkından yararlanarak mağduriyetlerinin ortadan kaldırılmasını, işlerinin sürekli hale getirilmesini, iş ve işçi haklarından yararlandırılmalarını beklemektedirler. 

İş sözleşmeleri 3, 6 ve 9 ay üzerinden imzalatılan bu işçiler asgari 1 yıl çalışma koşuluna da ulaşamadıklarından Kıdem Tazminatından da yararlanamamaktadırlar. 

TYP kapsamanda çalışan ve büyük bir çoğunluğu kadın olan bu işçiler ilk defa bir kuruma girip çalışıyor, ekmek parası kazanıyor, ev geçindiriyor ve kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyorlar. Fakat bir sonraki dönem acaba çalışacak miyim?" kaygısı taşıyor, bu kaygıyla birlikte psikolojik sorunlar yaşıyorlar. Ayrıca bu işçilerimiz ne kadar iyi çalışırsa çalışsın sözleşme süreleri dolunca kendiliğinden işten çıkartılıyorlar. 

TYP kapsamında çalışarak geçinen on binlerce aile var. Birçoğu kira veriyor, çocuk okutuyor. Sözleşme süresi dolan bu insanlar yeniden iş bulamıyor. İçlerinde EYT var. Sözlesme süreleri dolunca özel sektörde is arayan TYP-EYT mağduru kişiler bu kez de "Yaşınız yüksek sizi çalıştıramayız" cevabı ile karşılaşıyor. Kısacası bu insanlarımız sefalete ve açlığa terk ediliyor. 

Daha önce taşeron işçi olarak çalışan işçilerimizin bir kısmı kadroya geçirildi. Madem devletinizin bu insanların işgücüne ihtiyacı var öyleyse bu insanlar kadroya geçirilmeli ve mağduriyetleri giderilmelidir. 

Ayrıca bu işçilerimizin içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda hizmetli ve güvenlik görevlisi olarak çalışanlar da var. Aynı şekilde 12 ay çalıştırılmadıkları için yıllık izin, tazminat ve diğer sosyal haklardan yararlanamamaktadırlar. 9 ay okullarda çalıştırılan bu işçiler "bir sonraki dönemde acaba çağrılacak miyim, kurada adım çıkacak mı?" korkusu-endişesi yaşıyorlar. Ayrıca 9 ay çalışma sonunda 3 ay işten çıkartılan bu kişiler bu süre boyunca yeniden iş bulamıyor, çalışamıyor, evlerine ekmek götüremiyorlar. Yine güvenlik görevlisi olarak okullarda çalıştırılan işçilerimiz belli eğitimlerden geçerek belge alıyor. Kadrolu işçilerle aynı işi yapıyorlar ancak aynı haklara sahip olamıyorlar. 14 gün ücretsiz izin hakları olan bu insanlar 15. gün rapor da alsalar iş sözleşmeleri feshediliyor. Bu insanlarımız sadece haklarını istiyor. AKP iktidarı bu insanların sesini duymalı ve mağduriyetlerini bir an önce sonlandırmalıdır. 

Bu nedenle; 
1-
TYP kapsamında çalışan işçilerimizin sürekli istihdamlarının sağlanması, kadroya geçirilmeleri konusunda Bakanlığınızca bir çalışma yapılmakta mıdır? 
2- Covid 19 salgın hastalığının tüm dünyayı etkilediği bu günlerde canları pahasına görev yapan, amaçları sadece evlerine ekmek götürmek olan bu insanların kadroya alinmalari en doğal hakları değil midir? 
3- İhtiyaç olduğu gerekçesiyle kamuda geçici olarak çalıştırılan bu işçiler neden kadroya alınmamaktadır? 
4- Bir çoğu ev geçindiren, kira ödeyen, çocuk okutan bu insanların kadroya alınması iktidar partisinin Anayasal bir sorumluluğu ve görevi değil midir? 
5- 2 ay calisma sartını taşımadığı için kıdem tazminatı, ücretli izin dahil hiçbir sosyal hakka sahip olmayan bu emekçilerin yaşadığı mağduriyetleri gidermek için yaptığımız bir çalışma var mıdır?

Kamubiz.com ÖZEL/ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şükran 4 hafta önce

MEB OKUL GUVENLIKLERI OLARAK ISIMIZIN SUREKLILIGINI ISTIYORUZ İŞSİZ KALMAK ISTEMIYORUZ #OKULGUVENLİKLERİSUREKLİLİKİSTİYOR

Avatar
Sabri 4 hafta önce

Bizler meb okul guvenlikleri olarak yaklasik 3 aydir sosyal vefa guruplarinda yer almaktayiz ve hayatimizi twhlikeye atarak calismaktayiz bir nebzede olsa halkimizin can guvenligini saglamak icin ugras gostermekteyiz ve suanda polisten ve bekcilerden daha aktif calismaktayiz ve bunu hak ettigimizi dusunuyorum isimizde sureklilik istiyoruz sesimizi duyun sesimiz olun ve devlet olarak ne yapilmasi gerekiyorsa yapmanizi ostiyoruz

Avatar
Sevda 4 hafta önce

MEB güvenlik olarak süreklilik istiyoruz işsiz kalmak istemiyoruz

Avatar
Demet töngelci 4 hafta önce

Meb de calışan güvenlik görevlileri olarak işimizde süreklilik istiyoruz. Aynı okullarda görev yapmak için işimizde devamlılık getirilmesini istiyoruz. Lütfen bizlerin sesini duyun

Avatar
Cemalettin Kaymak 4 hafta önce

Typ güvenlik çalışan 30 bin arkadaşlar süreklilik istiyoruz bize destek olun 30×4 120 kişi evli ve 2cocuklu her evden 4kisi ac kalmasın
saygilar...

Avatar
Suzan 4 hafta önce

MEB okul guvenlikleri islerinde sureklilik istiyoruz

Avatar
DİLEK GÜNAY 4 hafta önce

MEB TYP bölümü Özel güvenlik görevlisi olarak SÜREKLİLİK İSTİYORUZ İŞSİZ kalmak istemiyoruz devletimize güveniyoruz.BİZ SORUMLULUKLARI OLAN ANNEYİZ, babayız yuvayız ÇOCUKLARIMIZ OKUYOR iş ilanlarında yaş sorunu yaşıyoruz işimizde süreklilik İSTİYORUZ lütfen saygılarımla.

Avatar
DİLEK GÜNAY 4 hafta önce

MEB TYP Özel güvenlik görevlisi olarak SÜREKLİLİK İSTİYORUZ İŞSİZ kalmak istemiyoruz devletimize güveniyoruz.BİZ SORUMLULUKLARI OLAN ANNEYİZ, babayız yuvayız ÇOCUKLARIMIZ OKUYOR iş ilanlarında yaş sorunu yaşıyoruz işimizde süreklilik İSTİYORUZ lütfen saygılarımla.