TYP Temizlik ve Güvenlik İşçilerimiz İş Kanunun'da İşçi Sayılmalıdır! TYP Personeli Kursiyer Değil İşçidir!

TYP temizlik güvenlik işçilerimizin sorunları KHK yasada bir düzenleme ile çözüme kavuşturulması mümkündür. TYP temizlik ve güvenlik personelin çalışma süreleri 12 aya çıkarılarak, kamuda çalışan tüm işçiler aynı ücret, aynı sosyal ve özlük haklara sahip olmalı diğer kamuda çalışan arasında farklı uygulamalara son verilerek, iş barışının sağlanması noktasında eşit işe eşit ücret verilerek mağduriyetler acilen giderilmelidir.

TYP Temizlik ve Güvenlik İşçilerimiz İş Kanunun'da İşçi Sayılmalıdır! TYP Personeli Kursiyer Değil İşçidir!

Temizlik, Güvenlik TYP’li işçilerimiz kanunen işçi sayılmadıkları için iş kanunundan doğan haklardan yararlanamamakta. TYP temizlik, güvenlik işçilerimiz asıl ve yardımcı işler yaptırıldığı halde sürekli işçi kadrosu verilmedi. Tabi bunun yanında kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin, toplu iş sözleşme hakkı, sendikal hak, sosyal ve özlük haklardan da mahrum bırakıldı. Kamu kurum ve kuruluşları, Belediyeler, il özel idarelerinde süreklilik arz eden asıl ve yardımcı işler, TYP kapsamında çalıştırılan temizlik, güvenlik işçileri tarafından yapılmaktadır. Kadrolu işçilerin yerine TYP temizlik, güvenlik personeli tercih edilmektedir.

TYP temizlik, güvenlik personeli asgari ücret karşılığında 3/6/9 aylığına geçici istihdam olarak çalışmakta, arta kalan aylarda ücretsiz zorunlu izne çıkarılmaktadır. Zorunlu izin süresi içinde işsizlik ödeneği verilmediği için de başka işlerde de çalışamamaktadırlar. TYP'li işçilerimiz 1 yılın altında çalıştıkları için geçim sıkıntısı çekmekte ve düzenli bir hayat kuramamaktadırlar. Anayasanın eşitlik ilkesine ve adalete uygun bir durum değildir.

TYP temizlik güvenlik işçilerimizin sorunları KHK yasada bir düzenleme ile çözüme kavuşturulması mümkündür. TYP temizlik ve güvenlik personelin çalışma süreleri 12 aya çıkarılarak, kamuda çalışan tüm işçiler aynı ücret, aynı sosyal ve özlük haklara sahip olmalı diğer kamuda çalışan arasında farklı uygulamalara son verilerek, iş barışının sağlanması noktasında eşit işe eşit ücret verilerek mağduriyetler acilen giderilmelidir. TYP temizlik, güvenlik işçilerimizin her daim yanlarında olarak, haklarına kavuşana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Levent Baş/ Kamubiz.com ÖZEL

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BUNLAR MİLYONLARIN ARIN TERŞNE GÖZ DİKMİŞ DİN TÜCC 4 ay önce

KAMUDA KADROLU YERİNE 4 CLİ VEKİL EBE VEKİL İMAM VEKİL HEMŞİRDLER HEMDE DİYANETTE HAKKKN HUKUKUN MAZLUMLARIN AHI YERDE KALMADIN 2013 GECESİ FETOCULAR İLK DARBEYİ BU VEKİL GÖREVLİLERİNE VURDU SONRA 15 TEMMUZ DARBESİNİ ÜLKEYE YAPTI BU KİŞİLER KAZANILMIŞ HAKLARI ELİNDEN ALINALI 8 YILDIR GÖZ YAŞİ İŞSİZ ÇARESİZ GÖREV BİTTİGİNDE SOKAĞA ATILARAK ÇOLUK ÇOCUĞUYLA EVSİZ İŞSZ MASŞSIZ İNTİHARA SÜRÜKLENİYOR EY AKP MHP SEÇİM VAADİNİZ MHP KANUN TEKLİFLERİ KOMİSYONDA SEÇİM ÖNCESİ MECLİSE GETİRİLMEDİ HALEN İÇERDE OELİKAN VEYA FETOCU BİR GÜÇ İMAM HATİPLİYE KUMPAS KURMAYA ENGEL KLMAYA ÇALIŞANLAR VAR BUNU 23 HAZİRAN ÖNCESİ 15 BİNİ VEKİL İMAM Kİ BUNLAR HSLKIN MERKEZİNDE İÇİNDE AKTİF VAKIF DERNEK CEMASTLERİN ETRAFINDA ÖNDER KİŞİLER UYARIYORUM 81İL İLÇE KÖY KASABALARDA AKTİF BU KİŞİLERİN GÖZ YAŞİ AKAMAYA DEVAM EDİYOR ÇOLUK ÇOCUKLARININ BEDDUASI

Avatar
Ayşe 4 ay önce

Okullarda çalışan işkur typ Temizlik ve Güvenlik Personeli olarak işimizde süreklilik istiyoruz. Okulların kapanmasıyla sözleşmemiz bitiyor. bu yeni işsiz ordusu demektir. Yazınız çok güzel anlatmış ama seneye belki adımız kura da çıkmayabilir. İşimizde süreklilik verilsin: Lütfen sesimiz olun.

Avatar
Memet 4 ay önce

Typ ve eyt haklarina gasp edilmis isciler disarda işverene girdi cikti peşgers edeesiniz typ yede mulakat yapip kullanip asgari ucret ver kullan at taktir sizin