Üniversite mezunu personele memurluk için önerge

Kamu kurum ve kuruluşlarında işçi statüsünde çalışan üniversite mezunu personelin memur statüsüne geçirilmesi önerisine ilişkin yazılı soru önergesi Meclise sunuldu

Üniversite mezunu personele memurluk için önerge

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından Anayasanın 98'inci ve İçtüzüğün 96 ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 13.01.2020
Abdulkadir KARADUMAN/Konya Milletvekili 

Kamu kurum ve kuruluşlarında, Belediyelerde ve KİT'lerde işçi ve memur statüsündeki personeller ile işler yürütülmektedir. Memur statüsünde değerlendirilenler unvanlarını kullanmakta ve çalıştıkları yerlerde şef, müdür, müdür yardımcısı gibi makamlara yükselebilmektedir. Buna karşın işçi statüsündeki personeller görevde yükselme gibi en temel hakkın yanı sıra tayin, nakil, geçici görev gibi haklardan faydalanamamaktadır. Bu durum çalışanlar açısından ciddi mağduriyetler oluşturmaktadır. İşçi statüsünde çalışan personellerin büyük çoğunluğunu Üniversite mezunlarının oluşturduğu bilinmektedir. Mağduriyetlerin giderilmesine yönelik verilen taahhütler ve yasal değişikliklere rağmen beklenen ilerleme sağlanamamıştır. 

Bu bağlamda; 

1. Kamu Kurum ve Kuruluşlarında, Belediyelerde ve KİT'lerde işçi statüsünde çalışan Üniversite mezunu personellerin memur statüsüne geçirilerek özlük haklarının teslim edilmesine ilişkin Bakanlığınızca planlanan yeni bir çalışma var mıdır? 

2. Daha önce defalarca gündeme geldiği halde söz konusu mağduriyetlerin halen giderilmemiş olmasının nedeni nedir? 

3. Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik'in imzasıyla 23 Ağustos 2015 tarihli resmi gazetede yayımlanan statü değişikliğini öngören düzenleme doğrultusunda toplamda kaç işçinin mağduriyeti giderilmiştir? 

4. Düzenlemeden yararlanabilmeleri için işçi statüsünde çalışan personellerde aranan şartlar nelerdir? 

5. Sürekli işçi statüsünde çalışan Üniversite mezunu personellerin aynı iş yükünü taşıdıkları halde diğer personellerle eşit statüde olmamalarının getireceği aidiyet duygusunun zedelenmesi, stres, verimlilik düşüşü gibi temel sorunlar ve çözüm yolları düşünülmekte midir? 

Kamubiz.com ÖZEL/ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
4747 8 ay önce

üniversite mezunu hizmetli ne olacak ,soran varmı acabaSENDİKALAR uyuyor

Avatar
rıdvan 8 ay önce

Y.H.S. lise ve üniversite mezunları ne olacak 25 yıldır bekliyoruz el insaf????????????????

Avatar
y.hizmetli 8 ay önce

20 yıldır biz y.hizmetlilerde bekliyor ama sağır rolü oynayıp bizleri duymuyorsunuz inşAllah bizde sizleri bir gün duymayacağız.

Avatar
Birol 8 ay önce

Kamu sen ve bağlı sendika koferedasyonları hep gündeme getiriyor ama yetkili olmadığı için birşey yapılamıyor ama yetkili sendika yetki var icraat yok hep söz hep söz özde yok tüm kamuda çalışan yardımcı hizmetlerin genel idari hizmetler kadrosuna geçmesi için bir çaba harcamıyor bence bu iş mecliste yada sayın cumhur başkanımıza hep birlikte gidilirse sendikalar olarak derdimizi anlatılarak mutlu bir motivasyona ulaşırlar saygılarımla

Avatar
Tuğba 8 ay önce

Yıllardır üniversiteli işçiler olarak mücadele veriyoruz. Statü değişikliği devletimize neden bu kadar zor geliyor

Avatar
3545 8 ay önce

Peki üniversiteli temizlik personelleri ne olacak. Bizim emeklerimiz boşa mı gidecek.

Avatar
Yazıklar olsun 8 ay önce

900 bin yane ilk okul mezunu taşeron bir günde devlet kadrolarına geçirildi. Belediyelerde sözleşmeli olarak işe alınanlar 1 senede memur yapıldı. Belediyeden gönderilen üniversite mezunu işçiler yapılmadı. 15 yıldır üniversiteli işçiler hariç herkes memur oldu kısacası. Yazıklar olsun.Allah a havale

Avatar
Ali 4 ay önce

Sendikalar çalışmıyor,bu konular bol bol dile getirilmeli,sesimizi duyuralım arkadşlar,cimere de yazın.sosyal medyayı aktif kullanın,sendikalar gevşek.onların derdi başka.