Uzman çavuşların orduevine girememeleri TBMM gündeminde

Kahraman uzman çavuşlarımızın kadroya alınmalarının yanı sıra bir de temel meseleleri ve beklentileri Orduevine giremiyorlar yani Afrin’e giriyorlar, El Bab’a giriyorlar, şehit olup tabuta giriyorlar, üstelik cennete giriyorlar, gelin görün ki orduevine bir türlü giremiyorlar. Uzman çavuşlarımız orduevine niye giremez değerli arkadaşlarım? Ben düşünüyorum, tartışıyorum, sorguluyorum “Acaba orduevinde ne var? Görülmeyecek, bilinmeyecek bir şey var mı?” diyorum.

Uzman çavuşların orduevine girememeleri TBMM gündeminde

Kahraman uzman çavuşlarımızın kadroya alınmalarının yanı sıra bir de temel meseleleri ve beklentileri Orduevine giremiyorlar yani Afrin’e giriyorlar, El Bab’a giriyorlar, şehit olup tabuta giriyorlar, üstelik cennete giriyorlar, gelin görün ki orduevine bir türlü giremiyorlar. Uzman çavuşlarımız orduevine niye giremez değerli arkadaşlarım? Ben düşünüyorum, tartışıyorum, sorguluyorum “Acaba orduevinde ne var? Görülmeyecek, bilinmeyecek bir şey var mı?” diyorum.

İSTANBUL MİLLETVEKİLİ İZZET ULVİ YÖNTER'İN MECLİS KONUŞMASI (24.07.2018)

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi hürmetle selamlıyorum.

Görüşmekte olduğumuz kanun teklifine desteğimiz malum. 9’uncu madde üzerinde vermiş olduğumuz önergenin kabulünü de temenni ediyorum. Ben özellikle, tabii, gündem de bununla yakından ilişkili olduğundan dolayı dün de bahsettim, bugün de tekrarlayacağım, uzman çavuşlarımızı, uzman jandarmalarımızı ısrarla, inanarak, samimiyetle konuşmaya devam edeceğiz. Onların meselelerinin çözülmesini arzu ediyoruz çünkü ülke güvenliği, ülke bekası, istiklal hukukumuz, istikbal haklarımız şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde fedakârca görev yapan kahraman güvenlik güçlerimizin özlük haklarının düzeltilmesiyle de, takdir buyurursunuz ki, yakından ilişkili. Bunlar arasında uzman çavuşlarımızın, uzman jandarmalarımızın çok ama çok farklı yönleri, tarafları var. Uzman çavuşlarımızı bilmeyen olabilir. Bu kahraman rütbe uzman çavuşlarımıza ait ve bu rütbeyi koluna takan kahramanlarımızın en temel sorunlarının bir kısmını dün paylaştım; sözleşmeli dedim, 3269 sayılı Kanun’un düzeltilmesini, uzman çavuşlarımızın kadroya alınmalarını temenni ettim, bunu sizlerle paylaştım.

Değerli arkadaşlarım, kahraman uzman çavuşlarımızın kadroya alınmalarının yanı sıra bir de temel meseleleri ve beklentileri var. Ne? Şudur: Orduevine giremiyorlar yani Afrin’e giriyorlar, El Bab’a giriyorlar, şehit olup tabuta giriyorlar, üstelik cennete giriyorlar, gelin görün ki orduevine bir türlü giremiyorlar. Millî Savunma Bakanlığımızı yapmış Sayın Bakanımız burada, kendisi de bizi herhâlde anlayacak ve onaylayacaktır. Uzman çavuşlarımız orduevine niye giremez değerli arkadaşlarım? Ben düşünüyorum, tartışıyorum, sorguluyorum “Acaba orduevinde ne var? Görülmeyecek, bilinmeyecek bir şey var mı?” diyorum. Afrin’de sınırlarımıza yakın yerlerde beka mücadelesi veren, kahramanca duruş gösteren, hainlerle, teröristlerle âdeta göğüs göğüse çarpışan kahraman uzman çavuşlarımız cephedeyken komutanlarıyla bir arada, gelin görün ki orduevine geldiği zaman “Hayır, sen giremezsin.” diyorlar, eşiyle geliyor “durun” diyorlar, çocuğuyla girmek istiyor “hayır” diyorlar. Bu çelişkiyi aşmak zorundayız, orduevinin kapılarını kahramanlarımıza açmak zorundayız. Zannediyorum, şu anda, bütün hepiniz meseleye vicdanen baktığınızda bunu göreceksiniz ve kabulleneceksiniz.

Merhum Nurettin Topçu “Vicdan doğru ile yanlışın tefrik edilmesidir.” diyor. Doğru ile yanlış burada belli. Merhum Erol Güngör adaleti tarif ediyor değerli arkadaşlarım: “Adalet bir hakkın haklısına iadesi.”

Bu orduevine girilmesi uzman çavuşlarımızın hakkı mı? Anasının ak sütü gibi hakkı. O zaman biz bu adaleti niye sağlayamıyoruz? Uzman çavuşlarımıza elimizi niye uzatamıyoruz? Orduevinin kapılarındaki kilidi hep beraber niye kıramıyoruz, niye açamıyoruz? Öyle değil mi Sayın Bakanım? İstirham ederim, sizler de lütfen gerekli düşüncenizi, duygunuzu, tepkinizi ortaya koyun, hep beraber bu meseleyi çözelim. Cephede kurşuna ortak olan kahramanlar, orduevinde bir bardak sıcak çaya maalesef ortak olamıyor, masaya oturamıyor, orduevine giremiyor. Bunu çözmek zorundayız, bunu aşmak zorundayız.

Değerli arkadaşlarım, sürem de azaldı, bu kahraman kardeşimiz Cüneyt Osman Gül. Bursa’da 15 Temmuz gecesi gazi oldu, iki bacağından mahrum. Bu gazimiz, bu kahramanımız şimdi orduevine giremeyecek, öyle mi? Bunu vicdanlarınıza havale ediyorum, takdirlerinize sunuyorum.

Hepinizi saygılarımla selamlıyorum.

Kamubiz.com ÖZEL HABER

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ES ES 26 9 ay önce

Ağzına sağlık vekilim, Allah senden razı olsun.

Avatar
reel 8 ay önce

adamın damatı girer orduevine, uzman çavuş giremez

Avatar
Bayram KOCAPINAR 8 ay önce

Dünyada, En kötü ve olumsuz sözleşmeli personel kanunu, 6000 sayılı kanundur. Seni 45 yaşına kadar Uzman erbaş olarak dağda taşra çalıştırıyor.
Teröristle çatıştırıyor. Çoğu aileler dağılıyor. Emekli olmama yakın 2 ay memurluk yaptırıyor. Sonra seni en düşük devlet memuru emeklisi yapıyor. Sonrada dönüp yüzünüze bakmiyor.
Bunu kim yapti bunu milli savunma bakanlığı iç işleri başkanlığı, ve Genel kurmay başkanlığı yapıyor. Uzman erbaş olmak isteyen kişiler kanunlarını bilmeden uzman erbaş oluyor. Adalet yok hak hukuk yok. Vatan için olsende değerin yok. Çalışırken de sürünüyorsun, emekli oluncada, gel hasıl devletimiz uzman çavuşun ama sahip cıkmiyor.
@TC_icisleri @mustafaelitas @UlviYonter @ahmeterbas43 Bu mağduriyeti ancak sizler çözersiniz.
Bir gecede çıkarılan bedelli kanunundan 1000 kez daha kolay, kanun maddesine bile gerek yok.6000 sayılı kanuna İlave bir cümle yeterli....!!!

Avatar
BAYRAM KOCAPINAR 8 ay önce

Sayın vekilim ne vicdanı, bunlarda olmayan şeyleri sayiyorsunuz. Hakkınız zehir zıkkım olsun. Ben dağda taşta it gibi vatan için koşarken bunlar biralarını yudumluyordu. Şehit olsan bile, şehitler mehitler diyen aklı yarım sanatçılarımız var

Avatar
Bayram KOCAPINAR 8 ay önce

Sayın vekilim sizi selamlıyor ve takdir ediyoruz. Biz ordu evine girsek ne olurdu girmesek ne olurdu. Ordu evinde içip içip vatanı biz koruyoruz diyenler şimdi adam gibi emekli oldular tüm özlük hakları var. Ama bu vatan için her gün can veren şehit olan uzmanerbaş larımız uzman emeklisi dahi edilmiyorlar, kimlikleri yok. Sivil memur emeklisi ediliyorlar. Hani adalet nerede. Taserona kadro var ama bizlere Kadro yok. Niçin genel kurmay istemiyor diye, milli savunma bakanı istemiyor diye hak vermiyorlar. Ta adaleti ise tüküreyim sizin. Allah var gam yok...!!!

Avatar
Yıldız 3 ay önce

Astsubay lar hangi okul mezunu ki onların girdiği Ordu evlerine uzmanlar giremiyor