Yardımcı Hizmetler Sınıfı, öğrenim durumuna uygun sınıfa geçirilmelidir!

Kamu kurumlarında çeşitli unvanlarda (teknisyen yardımcısı, hizmetli, aşçı, kaloriferci, dağıtıcı, mübaşir, terzi, berber,  garson,  bahçıvan,  matbaacı vb.) görev yapan 110.000 olan Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli, bulundukları sınıftan kaynaklı olarak birçok maddi ve manevi mağduriyet yaşamaktadır.

Yardımcı Hizmetler Sınıfı, öğrenim durumuna uygun sınıfa geçirilmelidir!

Yardımcı Hizmetler Sınıfında bulunan personelin kurumlardaki ana hizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerde çalıştırılabileceği gibi çok geniş bir tanımı olması ve bu sınıfın içinde bulunan yirmi iki unvanın ayrı ayrı görev tanımının da olmaması sebebiyle amirleri tarafından ünvanları göz ardı edilerek Yardımcı Hizmetler Sınıfı’nda bulundukları gerekçe gösterilerek ünvanı ile uyumsuz işlerde çalıştırılmaktadırlar. Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan personelin kadro unvanlarına ilişkin görevlerin sınırının belirtilmemiş olması bu personele kurumlarında pek çok işin gördürülebileceği personel olarak bakılmasına neden olmaktadır. Ayrıca hukuki yönü olmamasına rağmen bazı görev ve işlerin yardımcı hizmetler sınıfı personeline gördürülmesi, zaman içinde söz konusu görevlerin ilgililerin unvanı ile özdeşleşmesi ve haklı olarak bu görevi yapmak istememelerinde ise sorunlu personel olarak düşünülmesine sebep olmaktadır.

YHS personelinin yükselebileceği kadrolara (teknisyen, bilgisayar işletmeni, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, memur) kurumlar tarafından genellikle ilk defa atama yoluyla personel alımına gittiklerinden ve kurumların periyodik olarak Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavı açmamalarından dolayı üniversite mezunu olsalar dahi sınıf değiştirme imkanı bulamamaktadırlar.

657 sayılı DMK’ da bahsedilen hizmet sınıfları arasında sadece Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil personel için ek gösterge belirlenmemiştir. Ek gösterge belirlenirken bir hizmet sınıfına dahil personelin tamamının dışarıda tutulmasının rahatsızlık yaratmasının yanı sıra, ek göstergeden yararlanamadıkları için Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin aylık ücretleri ve emeklilik hakları (emekli aylığı ve emekli ikramiyesi) memurlar arasında oldukça düşük seviyede bulunmaktadır.

Bilindiği gibi 2005 yılında memur sendikaları ile hükümet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; “Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması” için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır.

Taşeron firmalara bağlı olarak kamu kurumlarında çalışan taşeron personelin devlet kadrolarına işçi olarak geçirilmeleri ile birlikte ana hizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerin bu personel eliyle gördürülerek YHS personeline ihtiyaç da kalmayacaktır.

Gelişen ülkemizde kamu personel yönetimi anlayışı kuralcı, hiyerarşik, mekanik ve geleneksel yönetim anlayışı iken bu yönetim anlayışı değişerek yerini etkinlik, verimlilik, tutumluluk dinamiklerini esas alan, ücret dengesizliğini gidermeyi hedefleyen, performansa göre değerlendirme üzerinde duran, esnek yapılanma ve katılımcı yönetime uygun bir kamu personel yönetimine bırakmaktadır.

Bu sebeplerle günümüzde miadı dolmuş olan Yardımcı Hizmetler Sınıfı’ nın kaldırılarak bu hizmet sınıfındaki mevcut personelin, eğitim durumlarına ve ihraz ettikleri unvanlara uygun hizmet sınıflarına geçirilmeleri hususunda; Gereğini arz ederiz.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
aslı 8 ay önce

mhp ve ak parti bu konuda ne zaman çalışmalarını sunacak bekliyoruz chp meclise sundu mhp seçim vaadi olan kanayan yaraya neden hala derman olmaya çalışmıyor anlamıyorum lütfen beş dakikanızı bu mağduriyeti gidermek için ayırın artık

Avatar
ak 8 ay önce

Allah kamu biz sitesinden razı olsun yhs hak hukukunu söyleyen tek memur sitesi herkes kamu biz gibi olsa örnek alsınlar kamu biz sitesini ihşAllah bu iş çözülür sevgi ve saygılarımla

Avatar
Kaloriferci 8 ay önce

Tesekürler kamu biz sesimiz oluyorsunuz

Avatar
Levent 8 ay önce

memur kadrosu istiyoruz

Avatar
Harun 8 ay önce

YHS sınıfı kapatılmalı angarya ve keyfiyete son verilmeli

Avatar
Fatih 8 ay önce

Teşekkürler kamubiz

Avatar
Mehmet 8 ay önce

İki tane lisans mezunuyum kpss ile yüksek puanla atandim kurum 15 yıldan buyana "görevde yükselme ve ünvan değişikliği"sınavı açmıyor.
Çaresizlik içerisindeyiz mhp ve hükümetin bu konuda bir adım atmasını istiyoruz.zaten seçim beyannamesindede vardı yhs nin egitim durumuna göre bir üst sınıfa geçirilmesi konusu.

Avatar
657 8 ay önce

hiç umudumuz yok malesefe