Yükseköğretim Kanunu ile Çeşitli Unvanlarda 10 Bin Kadro İhdas Ediliyor

Meclis Genel Kurulunda görüşülmesi devam eden “Yükseköğretim Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”, toplam 10.703 adet yeni kadro ihdası ile kariyer mesleklere ilişkin bazı düzenlemeler de içeriyor.

Yükseköğretim Kanunu ile Çeşitli Unvanlarda 10 Bin Kadro İhdas Ediliyor

Meclis Genel Kurulunda görüşülmesi devam eden “Yükseköğretim Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”, toplam 10.703 adet yeni kadro ihdası ile kariyer mesleklere ilişkin bazı düzenlemeler de içeriyor.

Kanun Tasarısının, “Milli Eğitim, Kültür, Gençlik Ve Spor Komisyonu”ndan geçen haliyle kabul edilmesi durumunda;
 
Başka kurumların personeli Yükseköğretim Denetleme Kurulunda görevlendirilebilecek

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının talebi üzerine, kamu kurum ve kuruluşlarının merkez teşkilatlarına ait kadrolarda bulunan müfettiş, denetçi ve alanında uzman personeli, yürütülen işlere yardımcı olmak üzere Yükseköğretim Denetleme Kurulunda iki yıla kadar görevlendirebilecek. Görev süresi dolan personel aynı usulle yeniden görevlendirilebilecek.

Bu şekilde görevlendirilen personel, kurumlarından aylıklı izinli sayılacak ve görevlendirmede geçen süreler fiilen kendi mesleklerinde geçirilmiş olarak kabul edilecek.

Yükseköğretim Kurulu Uzmanlığına naklen atama yapılacak

En az dört yıllık lisans eğitimi veren yükseköğretim kurumlarını bitirerek mesleğe özel yarışma sınavı ile girmiş ve belirli süreli meslek içi eğitim ve özel bir yeterlik sınavı sonucunda atanmış olanlardan, kurumların merkez teşkilatlarına ait kadrolarda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 152 nci maddesinin “II-Tazminatlar” kısmının “A-Özel Hizmet Tazminatı” bölümünün (e), (f), (g) ve (ğ) bentlerinde sayılan unvanlarda (uzman ‘mali hizmetler uzmanı hariç’, müfettiş, denetçi, iç denetçi, kontrolör) görev yapmakta olanlar, Kanunun yürürlüğe gireceği tarihten itibaren üç yıl içerisinde Yükseköğretim Kurulu Uzmanı olarak atanabilecek.

Bu şekilde atanacakların sayısı toplam Yükseköğretim Kurulu Uzmanı kadro sayısının yüzde yirmisini geçemeyecek.

5474 adet akademik kadro ihdas ediliyor

Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Malatya Turgut Özal Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi (Cerrahpaşa), Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Samsun Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tarsus Üniversitesi, Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Trabzon Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi için çeşitli unvanlarda toplam 5474 adet öğretim elemanı kadrosu ihdas ediliyor.

5229 adet idari kadro ihdas ediliyor

 Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Malatya Turgut Özal Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi (Cerrahpaşa), Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Samsun Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tarsus Üniversitesi, Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Trabzon Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesine çeşitli unvanlarda toplam 5229 adet idari kadro ihdas ediliyor.

memurunyeri

FACEBOOK'DA BİZİ TAKİP  ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DA BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.