Zabıta personeline 3600 ek gösterge ve fazla çalışma ücreti verilecek mi?

Zabıtalara 3600 ek gösterge ve fazla çalışma ücreti hakkında TBMM'de yazılı soru önergesi verildi. Belediyelerin zabıta birimlerinde görev yapan personelin, ağır çalışma koşulları ve özlük haklarına dair İzmir Milletvekili Kamil Okyay SINDIR tarafından İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU'nun yazılı olarak yanıtlanması istemiyle soru önergesi verildi. Yazılı soru önergesinde, 'Zabıtaların özlük haklarının iyileştirilmesine ve bu bağlamda ek göstergelerinin 3600'e çıkarılmasına ilişkin bir çalışama yapılmakta mıdır, yapmayı planlıyor musunuz? Zabıtalarımızın 24 saat esaslı çalışma sistemi içerisinde, hizmetlerinin gerçekleştirilmesinde fazla çalışma ücretlerinin kesilmemesi konusunda bir çalışma yapılmakta mıdır? soruları yöneltildi.

Zabıta personeline 3600 ek gösterge ve fazla çalışma ücreti verilecek mi?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

Aşağıda yazılı yer alan sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU tarafından, Anayasa'nın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 99.maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını saygıyla dilerim.02.10.2018

Prof. Dr. Kamil Okyay SINDIR
İzmir Milletvekili

Genel idari hizmetler sınıfında olan, Belediye hizmetlerinin yerine getirilmesinde çok önemli bir görevi yerine getiren zabıtalarımız, gerek çalışma koşulları gerekse özlük hakları yönünden bir çok sorunla baş etmek durumundadır.

Yerel yönetimlerin en önemli hizmet alanında görev yapan, halkımızın sağlık, esenlik ve huzurunu korumaya çalışan belediye zabıtalarımız, sağlık, çevre, imar, turizm, trafik gibi çok geniş bir alanda hizmet yürütmektedir. Üstelik bunu da, her türlü koşul ve sahada ve her türlü tehdit ve tehlike altında yerine getirmeye çalışmaktadırlar. Bu nedenle de bir çok defa görev başında fiziki ve sözlü saldırılara maruz kalmaktadırlar. Bugün 24 saat çalışma esası ile görev yapan zabıtalarımızın kadro standardizasyonu yapılamamış, özlük hakları çalışma koşullarına uygun hale getirilmemiş olması zabitalarımızı büyük sorumalarla karşı karşıya bırakmaktadır. Zabıtalarımızın ağır ve stresli iş yoğunluğunun etkilerinden korunabilmesi, verimli ve soğukkanlı çalışabilmesi için düzenli sağlık kontrollerine tabi tutulması ve kriz yönetimi için teknik ve psikolojik danışma hizmetlerinden yararlanması önemli bir gereksinimi karşılayacaktır. Bakanlığınızın, sorunların çözümü, eksikliklerin giderilmesi için ivedilikle çalışma yapması, ülkemizin hemen her köşesinde hizmet veren binlerce zabıtamıza ve belediye hizmetlerine çok önemli bir kolaylık sağlayacaktır.

Bu bağlamda;

1. Ülkemizde norm kadro esasına göre toplam zabıta personeli (zabıta amiri, zabıta komiseri, zabıta komiser yardımcısı, zabıta memuru, vb.) sayısı ne kadardır? Norm kadroları ne kadarı doludur? Görev başında kaç zabıta vardır? Bunların statü ve standartları nedir? 

2. Ülkemizde zabıta personeli hangi yöntemlerle temin edilmektedir? Kalifiye personel yetişmesi için meslek yüksek okulu çalışması/planlaması var mıdır? 

3. Zabıta görevi her ne kadar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında memur statüsünde olması gerekse de "işçi” statüsünde çalıştırılan zabıta personeli var mıdır? 

4. Görev başında yaralanan ve yaşamını yitiren zabita sayıları ne kadardır? 

5. Zabıtaların ağır iş koşulları ve geniş görev alanları nedeniyle yıpranma payı düzenlemesi konusunda bir çalışma var mıdır, yapılması planlanmaktadır? 

6. Zabıtaların özlük haklarının iyileştirilmesine ve bu bağlamda ek göstergelerinin 3600'e çıkarılmasına ilişkin bir çalışama yapılmakta mıdır, yapmayı planlıyor musunuz?

7. Zabıtalarımızın 24 saat esaslı çalışma sistemi içerisinde, hizmetlerinin gerçekleştirilmesinde fazla çalışma ücretlerinin kesilmemesi konusunda bir çalışma yapılmakta mıdır? 

8. Zabıta personelinin yoğun iş yükü ve aşırı stres ortamından kaynaklı sağlık sorunlarının giderilmesi ve psikolojik destek alınması konusunda herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır, bu hizmet yapılıyorsa hangi aralıklarla ve hangi sağlık birimlerinden karşılanmaktadır?

Kamubiz.com ÖZEL / ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KEMAL 8 ay önce

SAYIN BAKANIM. TÜM YHS PERSONELLERİNE EĞİTİM ÜNVANLARINA UYGUN GİH KADROLARINA GEÇİŞİ SAGLANARAK, BU SORUNUN ÇÖZÜLMESİNİ BEKLİYORUZ . HÜKÜMETİMİZDEN BU YÖNDE ÇALIŞMA YAPARAK MAĞDURİYETİMİZİN GİDERİLMESİNİ İSTİYORUZ. EK GÖSTERGE SORUNU DA ORTADAN KALKMIŞ OLUR.

Avatar
yorumcu74 8 ay önce

Zabıtalar son zamanlarda çalışır oldular. İnanın akşama kadar araziler. Orada burada çay içip muhabbetin gözüne vuruyorlar. Denetim görevlerini neredeyse yapmıyorlar. Güçlüye dokunmazlar, garibanın seyyar arabasını param parça ederler. 3600 ek göstergeyi hak etmiyorlar.

Avatar
Musa 8 ay önce

Kimsede demiyor ki bizde Polisler gibi gece, gündüz bayram seyran çalışmak istiyoruz ama izin yapmak istemiyoruz demiyor görev az para çok olsun polis hariç hangi meslek grubunun polis kadar riski var bence polis hariç herkese versinler hak ediyorlar.

Avatar
Mehmet Akif 7 ay önce

Sayın Musa Bey;
Büyükbir ihtimal polissin ancak bu tepkini anlamak güç, TBMM de verilen soruda Polisimize 3600 verilmesin diye bir ifade yok bu alinganlığınız büyükbir ihtimal KİBİR inizdendir.