Zabıta personelinin sorunları hakkında soru önergesi

Zabıtaların kadro ve çalışma koşullarıyla ilgili bazı sorunların çözümüne ilişkin TBMM' soru önergesi verildi. Zabitaların, kent yasamı icerisinde düzen ve nizami tesis etmek, buna bağlı olarak da halkin esenlik, sağlık ve huzuru gibi temel ihtiyaçlarını sağlamak üzere bir dizi görevleri bulunmaktadır. Bu görevlerini ifa ederken de birçok kabahat unsuru ile mücadele etmesi gerekmektedir. Birden fazla kanun ve yönetmelik ile belirlenen zabıtalara verilen görevleri icra etmek kolay değildir. Zabıtalar görevlerini icra ederken sahada ayrı ayri güçlükler ve zorluklar ile karşılaşmaktadırlar.

Zabıta personelinin sorunları hakkında soru önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın Anayasa’nın 98 ve TBMM İçtüzüğü'nün 96. Maddeleri gereğince İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğini arz ederim. Saygılarımla 06.05.2019
Murat BAKAN/ İzmir Milletvekili

Zabitaların, kent yasamı icerisinde düzen ve nizami tesis etmek, buna bağlı olarak da halkin esenlik, sağlık ve huzuru gibi temel ihtiyaçlarını sağlamak üzere bir dizi görevleri bulunmaktadır. Bu görevlerini ifa ederken de birçok kabahat unsuru ile mücadele etmesi gerekmektedir. Birden fazla kanun ve yönetmelik ile belirlenen zabıtalara verilen görevleri icra etmek kolay değildir. Zabıtalar görevlerini icra ederken sahada ayrı ayri güçlükler ve zorluklar ile karşılaşmaktadırlar. 
Seyyar satıcılık Belediye Zabıta Yönetmeliğinde, 5393 sayılı Belediye Kanununda ve Kabahatler Kanununda yasaklanmış olmasına rağmen ülkemizin bir gerçeği halindedir. Sorun artık daha da büyümüş, özellikle büyük kentlerde bu durum sektörleşmiş, hatta mafyalaşmıştır. Nereden ne zaman çıkacağı belli olmayan ve toparlanıp kaçması çok çabuk olan seyyar satıcılar zabitalara en büyük zorluk yaşatan kesimdir. Norm kadronun getirdiği kısıtlamalar yüzünden yeterince zabıta istihdam edemeyen Belediyeler sahada etkisiz ve yetersiz kalmaktadır. Bununla ilgili ikinci bir sorun ise seyyar saticiya müdahale ederken yakında bulunan vatandaşlar tarafından zabıtalara karşı verilen olumsuz tepkilerdir. Bu manada vatandaş zabıtayı evine ekmek götürmek için çalışanları ezen zalimler gibi görmekte, hatta bu sebeple zabıtalara şiddet uygulamalarına varan durumlar cereyan etmektedir. Bu durum bir de basına yansıdığında, özellikle sosyal medyada tüm teşkilat hakarete uğramaktadır. Tüm bu nedenlerden ötürü zabitaların psikolojisi de bozulmakta ve buna bağli olarak iş verimlerinde düşüşler yaşanmaktadır. Bu durumun aşılabilmesi için güçlü Kanun ve yönetmeliklerin yanı sira, Kamu spotları ile de Vatandaşlarımizin bilinçlendirilmesi zabıtanin onlar için çalıştığının anlatılması gerekmektedir. 

İşyeri denetimleri konusu da zabıtaların başka bir görev alanıdır. Özellikle gıda ile uğraşan işletmelerin ve çevreye zarar verebilecek atıklar çıkartan işyerlerinin denetimleri halk sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. Ancak ruhsatlandırmalarını Belediyelerin yaptığı işyerinde daha ilk aşamada farklı Kamu kurumlarından teknik belgeler istenmesi, denetim yetkisinin bazı kısımlarının da bu kamu kurumlarına verilmesi ile çatal yetki oluşmasına sebebiyet vermektedir. Ruhsatlandırma ve ondan sonraki süreçte tamamen denetim ve kontrol yetkisinin Belediyelere bırakılması gerekmektedir. Bunun gerçekleşmesi için de zabita çatısı altında istihdam edilecek teknik personeller ile meslek zabıtalarının oluşması sağlanır ise daha düzgün, hızlı ve verimli denetimler yapılabilecektir. Bu doğrultuda 

Çevre Mühendisi Zabıtası gibi teknik kadroların açılarak zabıta çatısı altında bunların toplanması soruna çözüm getirecektir. 
Yanı sıra, özellikle metropol ilçelerde hemen her gün ve sayıca çok miktarda kurulan semt pazarları tamamen zabıtanın denetimine bırakılmıştır. Her gün farklı yerlerde kurulan pazarlar uzun süre faaliyet göstermesi nedeniyle Zabıta Personelinin tüm enerjisini de emmektedir. Yoğun mesai gerektiren pazarlar nedeniyle zabita, yapması gereken diğer işlerini personel yetersizliği nedeniyle de yapamamaktadır. Bu durum diğer olayların artmasına ve sarmal hale gelmesine neden olmaktadır. Ayrıca asayiş yönünden pazarlarda görevli polis olmaması vuku bulan asayiş olaylarında mağduriyetler yaşanmasına sebep olmaktadır. 

Bu bağlamda; 

1) Zabıtalarımızın bu sorunlarına çözüm geliştirmek üzere Bakanlık bir çalıma içerisinde midir? 

2) Seyyar satıcılarla ilgili görev alanlarında yaşadıkları tehdit ve kimi zaman şiddet olaylarından zabıtaları korumak için ilgili yönetmeliğe caydırıcı bir yaptırım maddesi eklenecek midir? 

3) Halkın gözünde zabıtalarımızın itibarını artırmak ve görev alanlarını tanıtmak için kamu spotu hazırlanması ve yayınlanması Bakanlığın planları arasında mıdır?

Kamubiz.com ÖZEL / ANKARA

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.