Sağlık Bir-Sen Toplu Sözleşme görüşmelerinde yapacakları  talepleri  açıkladı.

“Kamu görevlilerinin ve emeklilerinin 2020-2021 yıllarında alacakları maaş zamlarının, sosyal ve özlük haklarının belirleneceği 5. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri 1 Ağustos Perşembe günü başlayacaktır. SAĞLIK BİR-SEN 2020 ve 2021 yıllarını kapsayan Toplu Sözleşme süreciyle ilgili olarak çalışmalarını tamamlamıştır.
Ancak 4688 sayılı Kanunun eksik ve yanlış hükümleri; toplu sözleşme görüşmelerini yalnızca mali ve sosyal haklarla sınırlayarak memurlarımızın yer değiştirme, atama, yükselme, disiplin, unvan değişikliği gibi sorunlarını yok saymakta; memur meselelerini adeta masaya getirmeyip çalışanları oyalamaktadır.Kanundaki bu sınırlama yetmiyormuş gibi yandaş sendika çalışandan yana değil iktidarla ortak hareket ederek adeta çalısanları öksüz bırakarak resmen toplu sözleşme yi baltalamaktadır.

Yıllardır yetkili ve etkisiz sendikalar toplu sözleşme masasında çalışanları enflasyona ezdirmiş ve son olarakta malumsen masaya tek oturmayı teklif edip toplu sozleşme masasını oldu bittiye getirip sadece kendi kasalarını doldurma çabasına girmiştir.

SAĞLIK BİRSEN  olarak biz çalışanların sesi engellenmek istense bile bizler aksine her zaman haksızlığın karşısında durup her zaman  çalışanların yanlarında olacağız


SAĞLIK BİR-SEN olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en önemli talebimiz, kamu görevlilerinin hakkı olan toplu sözleşmenin, grev ve siyasete katılma ile birlikte kullanılabilmesi şeklinde olması gerektiğine inanıyoruz.

SAĞLIK BİR-SEN olarak öncelikli talebimiz, 657 sayılı Kanunun 4. maddesinin “B” fıkrası uyarınca çalıştırılan sözleşmeli personel ile vekil ebe, hemşire, imam, aile sağlığı merkezlerinde görev yapan kamu dışı sağlık personeli ve usta öğreticilerin memur kadrolarına geçirilmesidir.

Kamuda istihdam yapısını değiştiren, iş güvencesini yok eden 4-B statüsünde personel çalıştırma, vekil ebe gibi esnek ve güvencesiz istihdam uygulamasına son verilmelidir.

• Bu yolla kamuda sözleşmeli ve geçici personel çalıştırılması uygulamasına son verilmeli, idari hizmet sözleşmeli personelin hukuki statüleri belirlenmeli,

Kamu görevlilerine ve emeklilere üst kadrolara yapılan zamın aynısını %25 zam istiyoruz.

.3600 ek göstergenin tüm çalışanları kapsaması

.Yıpranma payının tüm personelleri kapsaması

• Memur maaşını oluşturan bütün kalemler ile ek ödeme, döner sermaye, fazla mesai, ikramiye gibi tüm ödemelerin emekli keseneğine dâhil edilerek, emekli olacak memurların yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesini talep ediyoruz.

gelir vergisi tarifesine yeni düzenleme getirilsin, kamu görevlilerinin yaşadığı vergi adaletsizliği son bulsun diyoruz.

Her zaman dile getirdiğimiz gibi Aile her zaman kutsal ve çocuklarımız kıymetli ve geleceğimizdir bu yüzden Aile birliği sağlansın, eş durumu, sağlık ve öğrenim özrü önündeki engeller kaldırılsın istiyoruz.

Yılda iki kez dini bayramlar öncesinde tüm kamu sağlık çalışanları ve dıger görevlilere de “Bayram İkramiyesi” ödenmesini istiyoruz.

Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının boş kadro bulunması durumunda derhal yapılmasını zorunlu kılacak mevzuat değişikliği talep ediyoruz.

• Görevde yükselmelerde ve ilk atamalarda her türlü istismara açık olan sözlü sınav uygulamasının kaldırılmasını, bu tür atamaların objektif bir şekilde gerçekleştirilecek yazılı sınavlar aracılığıyla yapılıp mülakat istemiyoruz

  1. gösterge düzenlemesine ihtiyaç vardır, bu konudaki adaletsizlikler giderilsin, Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan personele de ek gösterge verilsin diyoruz.

    • Yardımcı Hizmetler sınıfındaki personelin Genel İdare Hizmetleri Sınıfına geçirilmesini; Genel İdare Hizmetleri ve Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan memurlara eğitim durumlarına göre yükselebilecekleri derecelerin kadrosunun verilmesini talep ediyoruz.

    • Özel hizmet tazminatında yaşanan adaletsizliklerin giderilmesi, özel hizmet tazminat oranlarının unvan bazında eşitlenerek tüm memurlar için yükseltilmesi, çalışma barışına katkı sağlayacaktır diyoruz.

    • ödeme sorunları çözülsün,

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan uzmanlar arasında oluşturulan kariyer uzmanlığı- normal uzmanlık, merkez-taşra uzmanları gibi farklılıklar giderilsin, aynı unvanlı personelin özlük hakları eşitlensin,

Başta aile yardımı ve çocuk parası olmak üzere tüm sosyal yardım ve ödemelerin yükseltilmesini; tüm kamu görevlilerine giyim, kira, evlenme, ulaşım, doğum, ölüm ve eğitim yardımı ödenmesini, sosyal devlet ilkesinin gerçek anlamda hayata geçirilmesini talep ediyoruz.

Nöbet ücretleri artırılmalı ve iyileştirilmesini talep ediyoruz

Tüm sağlık çalışanlarının yemeklerden ücretsiz yararlanması ve yemek hizmeti sunulmayan işyerlerinde yemek ücretinin nakit olarak ödenmesi,

Vatani görevini yapmak üzere ya da doğum yapması nedeniyle ücretsiz izne ayrılan kamu görevlilerinin sosyal güvenlik primlerinin kurumları tarafından yatırılmaya devam etmesi, söz konusu personele izinleri süresince maaşlarının destek ödemesi yapılması,

Fiili hizmet zamlarının yeniden belirlenmesi,

• Mobbing uygulamasına maruz kalan personelin korunmasına yönelik yasal düzenleme yapılması,

• 18 yaşını dolduran çocuklarımızın öğrenimlerine devam edememeleri durumunda ödemek zorunda kaldıkları Genel Sağlık Sigortası Primi uygulamasına son verilmesi, yaş sınırının yükseltilmesi,

• Engelli personelin daha kolay hizmet üretebilmeleri için görevleri ile ilgili gerekli araç ve gereçlerin alınması; engelli personele engel durumunu artıracak görevlendirme yapılmaması,

.Biyologların haklarının iyileştirilmesi

Tsm, İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanlarının Döner Sermaye kat sayıları yükseltilmeli

Hazineye aktarılan Döner sermaye tutarının %50 si sabit ek ödemeye eklenmeli.

Şehit ve Gazi yakını memurlar vergi diliminden muaf tutulmalı.

Hastane acil servis  dışında kalan  tüm servislerin nöbet ve döner sermaye kat sayıları eşit olmalı.

Sağlık Bakanlığı çalışanları olan vekil ebe Hemşire ve kamu dışı aile sağlığı elemanları ivedilikle kadro alınmalı.

Paralel yönetim gibi hareket eden personeli baskı ve Mobing ile tek bir sendikaya toplamaya çalışan  ve ayrımcılık esasına dayanan anlayışa yönetmelik veya genelge ile son verilmeli.

Toplu sözleşme masasına tüm konfederasyon temsilcilerinin katılması sağlanmasını talep ediyoruz

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İl içi sıralar en az 10 defa çalıştırılsın 9 ay önce

İl içi sıralar en az 10 defa çalıştırılsın