3600 Ek Gösterge Kanun Teklifi TBMM Komisyonunda

Sağlık Personelinin ek göstergelerinin 3600'e yükseltilme Kanun Teklifi TBMM’de. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi 10 Ocak 2020 itibarıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu. Teklif ile sağlık personellerine 3600 ek gösterge talep ediliyor.

3600 Ek Gösterge Kanun Teklifi TBMM Komisyonunda

10 Ocak 2020 tarihi itibarıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen kanun teklifi ile Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfına pedagog, radyoterapist, radyoterapi teknisyeni, sağlık teknisyeni, anestezi teknisyeni ve laborant unvanları altında çalışan sağlık personelinin dahil edilmesi ile Sağlık Hizmetleri Sınıfına uygulanacak ek göstergelerin yükseltilmesi amaçlanmaktadır.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA 

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ve Gerekçesi ekte sunulmaktadır. Gereğini saygılarımla arz ederim.
Özgür ÖZEL/ Manisa Milletvekili

GENEL GEREKÇE 

Hâlihazırda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre sağlık hizmetleri sınıfında görev yapan memurlardan bir kısmı Kanunun 36. maddesinin (III) numaralı sağlık hizmetleri sınıf içerisinde sayılmamışlardır. Özellikle pedagog, radyoterapistler, radyoterapi teknisyenleri, sağlık teknisyenleri, anestezi teknisyeni, laborantlar gibi meslek mensuplarının bu sınıftan sayılmaması nedeniyle özlük hakları açısından mağduriyet yaşamalarına neden olmaktadır. 

Kanun teklifimizle en önemli kamu hizmetlerinden birisi olan sağlık hizmetleri sinifi içerisinde olması gereken bu hizmet sınıflarının bu alana dahil edilmesi amaçlanmıştır. 
Aynı zamanda söz konusu sağlık hizmetler sınıfında yer alan söz konusu personel arasında aylıklarını ve emekliliklerinde kendilerine ödenecek yaşlılık aylıklarını da doğrudan ilgilendiren ek gösterge açısından da bir ayrımcılık söz konusudur. Sağlık Hizmetleri Sınıfında yer alan diğer personelden üniversite mezunu personelin de diğer sağlık personeli gibi 3600 ek göstergeden yararlanmaması sağlık hizmetini yerine getiren personelimizin mağdur olmasına neden olmaktadır. 

Anilan sınıflarda görev yapan memurlar ek göstergelerinin 1. Derece için 3000'den 3600'e çıkarılmasını beklemektedir. Özellikle son yılarda iktidarın her kademesinde yer alan yöneticiler tarafından bu beklentinin karşılanacağı ve söz konusu memurlarımızın 1. Derece için ek göstergelerinin 3600'e çıkarılacağına ilişkin sözler verilmiş olmasına rağmen bu sözler tutulmamıştır. 

Pek çok memurumuzun gelirleri yeterli olmadığı ve ek iş yapmak zorunda kaldıkları bilinmektedir. Ek göstergenin memurların maaşlarını, emekli aylıklarını ve emekli ikramiyelerini önemli ölçüde etkilediği dikkate alındığında bu görevleri icra eden memurlarımızın ve yıllarca emek vermiş memur emeklilerimizin gelirlerini artıracak böylesi bir düzenlemenin özellikle son yıl içinde enflasyonun artış oranı düşünüldüğünde fayda sağlayacağı açıktır. 

Bu nedenlerle 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifimizle söz konusu sağlık personelinin ek göstergelerinin yükseltilmesi amaçlanmıştır 

MADDE GEREKÇELERİ 

MADDE 1- Madde ile 657 sayılı Kanun'un 36. Maddesinde sağlık hizmetleri sınıfında belirtilen meslek mensuplarına pedagog, radyoterapist, radyoterapi teknisyeni, sağlık teknisyeni, anestezi teknisyeni, laborant meslekleri eklenmiştir. 

MADDE 2- Madde ile 657 sayılı Kanun'un Eki (1) sayılı Hizmet Sınıfları İtibariyle Unvan Veya Aylik Alinan Derecelere Göre Ek Göstergeler başlıklı cetvelin II- SAĞLIK HİZMETLERİ SINIFI bölümündeki ek gösterge rakamları yükseltilmiştir. 

MADDE 3- Yürürlük maddesidir. MADDE 4- Yürütme maddesidir. 

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNU'NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ 

MADDE 1-657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 36. maddesinin (III) numaralı fikrasına, hemşire yardımcısı ibaresinden sonra gelmek üzere "pedagog, .. radyoterapist, radyoterapi teknisyeni, sağlık teknisyeni, anestezi teknisyeni, laborant" ibaresi eklenmiştir. 

MADDE 2-657 sayılı Kanun'un Eki (1) sayılı Hizmet Sınıfları İtibariyle Unvan Veya Aylık Alinan Derecelere Göre Ek Göstergeler başlıklı cetvelin III- SAĞLIK HİZMETLERİ SINIFI bölümü aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. 

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanlığı yürütür.

Kamubiz.com ÖZEL/ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SAĞLIKTA SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİ VAR 5 ay önce

BİRDE HİÇ EK GÖSTERGESİ OLMAYAN YÜKSEK ÖĞRENİM GÖREN YARDIMCI HİZMETLER SINIFI VAR.BUNUNLA İLGİLİ HİÇ BİR ÇALIŞMA YAPILMIYACAKMI.SAYGILARIMLA.

Avatar
Cengiz 5 ay önce

Yardımcı hizmetler sınıfında ek gösterge verin adaletli olsun biraz

Avatar
cengiz karaca 5 ay önce

4 YIL SONRA ALIRSINIZ
BUNLAR VERMEZ AHMET DSVUTOĞLU DA ASTSUBAYLARA TAZMİNAT DEMİŞTİ

Avatar
öğretmen 5 ay önce

3600 Ek Gösterge Kanun Teklifi ÇOK MU AĞIR BİR TÜRLÜ MECLİSE GELEMİYOR HAYRET SÖZ KUTSALDIR.

Avatar
hemşire sağlık memuru 5 ay önce

3600 ek gösterge sadece hemşirelere verilirse çalışma huzuru bozulur adaletsizlik olur aynı serviste aynı işi yapan yoğun bakımlarda ameliyathanelerde,acillerde vb vb yerlerde çalışan sağlık memurları toplum sağlığı teknisyenlerini nasıl ayıracaksınız ayrım yapılınca kimse artık hemşire gibi çalışmak istemez bu işi yapmazlar son kanunla beraber sağlık memurları da aynı zamanda hemşire olarak kabul edilmektedir bunu nasıl aşıp sadece hemşilere verilecek böyle olursa saglık sende kimse kalmaz istifa ederler yetki filan kalmaz

Avatar
ogretmen 5 ay önce

sadece birkaç memur grubuna ve emekliliği gelmiş en üst hizmet senesini çalışana olursa ne işe yarar ki. 3000 her derece kademeye ve her kamu çalışanına vardı. bu niye sınırlı kaldı.

Avatar
Ali ISIK 5 ay önce

Sn.Grub Baskanim tesekkur ederiz birde ocak ve subatta emekli olacak kd.lisans mrzunu baspolislerin yasa 24.12.2019 da cikti ancak Icisleri Bak.yonetmelik cikmadogi icin yas haddine takilip yaklasik 450 baapolis yas haddinden emekli olacagiz ivedi dile getirirseniz seviniriz selamlar

Avatar
Sadık 5 ay önce

Milli Eğitim Bakanına çağrıdır. Biz VELİLER OLARAK Emekli edilmesi gereken öğretmenlerin (65 yaş öğretmenleri v.s)yıl sonuna kadar emekli edilmemesini istiyoruz 3600 onlarında hakkıdır. Lütfen sesimizi duyun