AK Parti'nin Sağlık Teklifi Hangi Düzenlemeleri İçeriyor?

Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekilleri tarafından sağlık alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda kabul edildi. Peki sağlık çalışanlarına yönelik yasal düzenlemeler içeren kanun teklifinde hangi hususlar var?

AK Parti'nin Sağlık Teklifi Hangi Düzenlemeleri İçeriyor?

Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekilleri tarafından Meclis Başkanlığına sunulan “Sağlıkla İlgili Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” kamu personeline ilişkin bazı düzenlemeler de içeriyor.

KAMU PERSONELİNİ DE İLGİLENDİREN YENİ BİR YASAL DÜZENLEME YAPILIYOR

Kanun Teklifi ile yapılması öngörülen düzenlemelerden bazıları şöyle:

Kariyer meslek personeline ilişkin düzenleme

**9 Temmuz 2018 tarihinde kamu kurum ve kuruluşlarında; 698, 700, 702 ve 703 sayılı kanun hükmünde kararnamelerle yürürlükten kaldırılan hükümlere dayanarak müfettiş yardımcısı, denetmen yardımcısı, denetçi yardımcısı, aktüer yardımcısı ve stajyer kontrolör olarak istihdam olunanların müfettiş, denetmen, denetçi, kontrolör, aktüerler kadro veya pozisyonlarına atanmalarında yabancı dil şartı aranmayacak.

Tabip ve diş tabiplerine ilişkin düzenlemeler

** Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilerek kamu görevinden çıkarılan veya güvenlik soruşturması sonucuna göre kamu görevine alınmayan tabipler ve diş tabiplerinin meslek icralarına ilişkin kurallar belirleniyor.

Bu durumda olanlar, sadece sosyal güvenlik kuruluşu ile sözleşmesi bulunmayan sağlık kuruluşlarında veya muayenehanede çalışabilecek ve bunların düzenleyeceği raporlar yargı kararlarında ve idari işlemlerde esas alınmayacak.

Ayrıca bunlardan Devlet hizmeti yükümlüsü olanlar, birinci grup ilçe merkezleri için belirlenen Devlet hizmeti süresi kadar müddetle mesleklerini icra edemeyecekler.

** Tabiplerin ve diş tabiplerinin birden fazla tabiplik görevi yapabilmek için ilgili meslek odalarından izin almalarına ilişkin düzenleme kaldırılıyor.

**112 il ambulans servisi başhekimlerinin tabip olması şartı getiriliyor.

Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına ilişkin düzenlemeler

**Kamu görevlisi olmayan uzman tabip, tabip ve aile sağlığı elemanlarının ihtiyaç duyulması halinde aile hekimliği uygulamalarını yürütmek üzere çalıştırıldığı durumlarda, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının altmışbeş yaşına kadar çalıştırılması mümkün olabilecek.

**Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının yıllık izinleri yıl içinde çalışılan süre ile orantılı olmak ve ait olduğu sözleşme döneminde kullanılmak üzere otuz gün olacak.

Ayrıca beş gün kongre ve seminer izni ile yıllık izin bitiminden sonra mazeretleri nedeniyle beş gün idari izin verilebilecek.  Evlenme, ölüm, doğum ve emzirme hallerinde, haklarında 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamındaki sözleşmeli personele ilişkin izin hükümleri uygulanacak.

Hastalık durumunda, bir mali yılda en çok on günlük dönemler halinde toplam kırk güne kadar hekimin uygun görmesiyle hastalık izni verilebilecek. Bir defada on günü aşan hastalık izni ancak sağlık kurulu raporu ile verilebilecek.

Sözleşmeli aile hekimi iken aile hekimliği uzmanlık eğitimi yapmakta olanlar, bu eğitimleri kapsamındaki hastane rotasyonu süresince izinli sayılacak.

** “Aile Sağlığı Elemanı" ifadesi yerine “Aile Sağlığı Çalışanı" ifadesi kullanılacak.

Eczacılara ilişkin düzenleme

**Yardımcı eczacılık uygulaması kaldırılıyor.

Sağlık personeline karşı şiddete ilişkin düzenleme

**Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sebebiyle kasten işlenen suçlardan şüpheli olanlar, kolluk görevlilerince yakalanacak ve gerekli işlemler yapılarak Cumhuriyet başsavcılığına sevk edilecek. Bu suçların soruşturmasında, kolluk tarafından müşteki, mağdur veya tanık olan sağlık personelinin ifadeleri işyerlerinde alınacak.

Kanun Teklifinin madde ve gerekçeleri için tıklayınız.

memurunyeri

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.