Atama bekleyen sağlıkçılara ilişkin 5 soru önergesi TBMM'ye sunuldu

Sağlık Bakanlığı tarafından atama bekleyen sağlıkçılara yönelik, 2019 yılı için belirlenmiş atama sayısı kaçtır? Sağlık Bakanlığı bünyesinde son üç yılda evde hasta bakım teknikeri, laborant, tıbbi sekreter, anestezi teknisyeni, diyetisyen, tibbi protez ortez teknikeri, fizyoterapist, radyoloji teknisyen ve teknikeri ataması yapılmıştır? 2019 yılında belirtilen meslek dallarında kaç atama yapılması gündeminizdedir? Acil servislerde halen istihdam edilen hemşire paramedik ve ATT sayısı nedir? 

Atama bekleyen sağlıkçılara ilişkin 5 soru önergesi TBMM'ye sunuldu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 
Aşağıda belirtilen sorularımın Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygıyla arz ederim. 
Orhan SÜMER/ Adana Milletvekili 

Kritik durumlarda hastaya ya da yaralıya ilk müdahalede bulunan profesyonel sağlık uzmanı olarak görev yapan paramedik sağlık teknikerleri ile diğer sağlık alanlarında eğitim gören vatandaşlarımız atamalarına ilişkin sorunlar yaşamaktadır. Mevcut sağlık personelimizin iş yükünü azaltmak ve hastalarımıza daha kaliteli ve verimli sağlık hizmeti vermek adına gerçekleştirilecek olan bu atamalar, büyük önem taşımaktadır. 

Bu çerçevede; 

1. Ülkemizin genelinde son üç yılda 112 istasyonlarında istihdam edilen paramediklerin toplam sayısı kaçtır, cinsiyetlerine göre dağılımı nasıldır? 
2. Hastalara daha fazla yarar konusunda ve alanlarında branşlaştıkları için acil servislerde paramedik mezunu istihdam edilmesi hususunda bakanlığınızın çalışması var mıdır? Var ise çalışmaların içeriği nelerdir, yok ise gerekçesi nedir? 
3. Acil servislerde halen istihdam edilen hemşire paramedik ve ATT sayısı nedir? 
4. Ülkemiz genelinde halen eğitim gören, mezun durumda olan paramedik sayısı kaçtır? Son üç yılda paramediklerin istihdamına ilişkin veriler nelerdir? 
5. Her ambulans aracında istihdam edilmesi gereken paramedik çalışan sayısı ülkemizde yeterli midir? Ülke genelinde ambulanslarda sürücü olarak çalışan paramediklerin toplam sayısı kaçtır? Sayı yeterli değil ise bakanlığınızın bu açığın kapatılması için yaptığı/yapacağı çalışmalar nelerdir? 
6. Her okula bir sağlık personeli istihdam edilmesi hususunda bir çalışmanız var mıdır? Okullarda istihdam edilecek sağlık çalışanlarının paramedik bölümü mezunları arasından istahdam edilmesi için bir çalışma var mıdır? 
7. Son üç yılda Sağlık Bakanlığı bünyesinde; evde hasta bakım teknikeri, tıbbi sekreter, anestezi teknisyeni, diyetisyen, tibbi protez ortez teknikeri, fizyoterapist, radyoloji teknisyen ve teknikeri ataması yapılmıştır? 2019 yılında belirtilen meslek dallarında kaç atama yapılması gündeminizdedir?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 
Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin KOCA tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 2571342018 
Naci CİNİSLİ /Erzurum Milletvekili 

TBMM’de Sağlık Bakanlığı'nın bütçe görüşmeleri sırasında "2019 yılında pratisyen hekim, uzman hekim, diş hekimi ve eczacı olmak üzere 25 bin sağlık personelinin atamasını gerçekleştireceğiz." Demiştiniz. 

Bu bağlamda, 

1. Lisans mezunu hemşirelerin atamaları da yapılacak mıdır? 
2. Eğer yapılacaksa lisans mezunu hemşirelere ayrılan kadro sayısı nedir?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 
Kani BEKO /İzmir Milletvekili 

1. Lise Tıbbi Sekreterlik bölümü mezunları ile Ön Lisans Tibbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümü mezunlarının toplam sayısı ne kadardır? Bu mezunlardan kaçının ataması yapılabilmiştir ve kaçı halen mezun oldukları alanda görev yapmaktadır? 
2. Yıllık tıbbi sekreter ihtiyacı ne kadardir? Bu ihtiyacın yüzde kaçı ilgili alan : mezunları tarafından karşılanmaktadır? 
3. 2019 yılı için ön görülen kadro sayısı ne kadardır? 
4. Tibbi sekreterlerin iş tanımının net olarak belirlenmesi için bir girişiminiz var midir? 
5. Belirsizlik nedeniyle Aile Sağlık Merkezlerinde çalışırken mağdur olanlara dönük bir çalışmanız var mıdır? 
6. Yapılacak olan 4D sağlık işçisi alımlarında, planlanan veri giriş personeli 2017/6 sayılı genelge göz önüne alınarak diplomali tibbi sekreterlerden mi yoksa iki aylık sertifika sahibi, parti referanslı herhangi bir okulun mezunlarından mi yapılacaktır? 
7. Genelgeye uyulmadığı takdirde herhangi bir yaptırım uygulanacak mı ya da bu konu da daha köklü bir değişiklik yapılarak yönetmelik çıkarmayı düşünüyor musunuz?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı Alarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 19.12.2018

Alpay Antmen /Mersin Milletvekili

Ulke genelinde atanamayan 60 bin laborant, binlerce de yetişmiş diş protezcisi vatandaşımız bulunmaktadır.

28036 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Laboratuvar yönetmeliği kapsamında bölüm mezunlarının kamu ve özel hastanelerde bir yıl çalıştırılması zorunluluğu getirilmesine rağmen daha sonra “teknikerlik unvanlarının geri alınmasından dolayı atamaları neredeyse yapılamaz hale gelmiştir. Sadece 60 bin mezun laborant ve protezci yurttaşımız değil; aileleri de bu mağduriyetten dolayı sıkıntı yaşamaktadır.

Yine aynı şekilde Türkiye genelinde ağız ve diş sağlı merkezleri, protez hizmetlerini ihale sistemi üzerinden yaptığı için diş protezci kadrolarına atama yapılamamakta ve binlerce mezun genç mağdur olmaktadır.

Bu bağlamda;

1 - Türkiye'de kamu ve özel hastaneler ile laboratuvarlarda kaç laborant kadrosu. boşluğu bulunmaktadır?

2- Türkiye genelinde kamu ve özel hastanelerin diş ve ilgili bölümlerinde kaç diş protez kadrosu boş durumdadır? Protez konusunda yetişmiş ve mezun olan gençlerin atanması ve yaşanan ekonomik ve sosyal sıkıntının giderilmesi için hangi çalışmaları yürütmektesiniz?

3 - Laborant ve diş protezcisi olan vatandaşların atamalarının yapılması, unvanlarının değerlendirilerek ilgili kadrolara atanmaları için yönetmelik değişikliği yapmayı düşünüyor musunuz?

4 - Laborantların şehir hastanelerinde bulunan özel laboratuvara atanmaları için yasal düzenleme yapmayı ve bu atamaların hızlıca gerçekleştirilmesi için herhangi bir çalışma yapmayı düşünmekte misiniz?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA 
Aşağıdaki sorularımın Anayasa'nın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 96. Ve 99. Maddeleri uyarınca T.C. Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. Saygılarımla. 16.12.2018 
Ömer Fethi Gürer /Niğde Milletvekili 

1) Sağlık Bakanlığı tarafından atama bekleyen sağlıkçılara yönelik, 2019 yılı için belirlenmiş atama sayısı kaçtır? 
2) Hangi tarihte atama yapılacaktır? 4+2 sisteminde düzenleme olacak mıdır? Güvenlik soruşturması bekleyenlerin durumu nedir? 
3) 4/B'lilere kadro verilecek midir? 
4) Meslek tanımı olmayan ebe hemşire yardımcıları ile SBT'lerin durumu için bir düzenleme yapılacak mıdır? Taşeronda çalışan sağlık çalışanları kadro alınacak mıdır? 

Kamubiz.com ÖZEL /ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
CST 5 ay önce

bir tanesi de çevre sağlıkçılardan bahsetmemiş.

Avatar
HİZMETLİ 5 ay önce

yhs eğitim durumuna göre bir defaya mahsus kaldırılması neden yok

Avatar
kerim 5 ay önce

Diyaliz Teknikerini neden unuttunuz anlamadım. Sanki bu ülkede sadece paramedik ve ATT açığı var gibi konuşup önerge veriyorsunuz.

Avatar
Anne 5 ay önce

Tabi lütfen sadece paramedikleri düşünüyo deyilsinizdir attleri lütfen görün