Nöbet ve İcap Nöbeti Ücreti Temmuz 2020'de Arttı

Bilindiği üzere nöbetin dini bayram günlerinde tutulması durumuna, nöbet ücreti %20 artırımlı ödeniyor. Sağlık çalışanlarının Temmuz 2020 zamlı nöbet ve icap ücretleri belli oldu? Sağlık personeli 2020 yılının ikinci yarısında, nöbet ve icap nöbeti ücreti olarak en çok kaç TL alacak? İşte unvanlarına göre nöbet ve icap nöbeti ücretinin 2020 yılı tutarları...

Nöbet ve İcap Nöbeti Ücreti Temmuz 2020'de Arttı

2020 yılı ikinci altı ayında, temmuz zammı sonrası nöbet ve icap nöbeti ücreti ne kadar olacak? Sağlık kurumlarında nöbet ve/veya icap nöbeti görevi kimlere ve ne kadar ödenir? İşte unvanlarına göre 2020 yılı nöbet ve icap nöbeti ücret ve miktarları.

Sağlık kurumlarında nöbet ve/veya icap nöbeti tutan kamu görevlileri, tuttukları nöbet karşılığında ücret alabiliyor.

NÖBET VE İCAP NÖBETİ KARŞILIĞI ÖDENEN ÜCRETİN MİKTARI ARTTI

Nöbet ve/veya icap nöbeti tutanlara, belirli göstergelerin aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle bulunan miktarda ücret ödenirken, bu ödemeden sadece damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Aylık katsayısının 1 Temmuz 2020 tarihinden geçerli olarak artmış olması nedeniyle, 2020 yılının ikinci yarısında tutulan/tutulacak olan nöbet ve icap nöbeti karşılığında alınabilecek ücretin miktarı da artmış oldu.

Kim ne kadar nöbet ücreti alıyor?

Yataklı tedavi kurumları, seyyar hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri, aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri ve 112 acil sağlık hizmetlerinde haftalık çalışma süresi dışında nöbet (normal, acil veya branş nöbeti) tutan personele (memur ve sözleşmeli personel), tuttukları nöbet karşılığında “Nöbet Ücreti” ödenebiliyor. Ayrıca, üniversitelerin yataklı tedavi kurumlarında tıpta uzmanlık öğrenimi yapanlar ile yataklı tedavi kurumlarında çalışan ve tıpta ve diş tabipliğinde yabancı uyruklu kontenjanında uzmanlık eğitimi yapmakta olanlar da nöbet karşılığı ücret alabiliyor.

Personelin tuttuğu nöbet süresinin izinle karşılanmayan her 1 saati için, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirlenmiş olan gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle bulunan tutarda nöbet ücret ödeniyor.

Nöbet ücreti ödenebilmesi için personelin kesintisiz en az 6 saat nöbet tutması gerekmekte olup, aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde ayda en çok 60 saat için ve diğer yerlerde ise ayda en çok 130 saat için nöbet ücreti ödenebiliyor.

Öte yandan yoğun bakım, acil servis, diyaliz ve ameliyathane hizmetleri ile 112 acil sağlık hizmetlerindeki nöbetler karşılığında ücret %50 artırımlı ödeniyor.

Personelin, unvan ve çalıştığı yere göre, bir ayda en çok ne kadar nöbet ücreti alabileceği aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

UNVAN

Nöbet Ücretinin aylık en çok net miktarı*

 (2020 yılının ikinci yarısında)

Yoğun bakım, acil servis diyaliz ve ameliyathane hizmetleri ile 112 acil sağlık hizmetlerinde

Aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde

Diğer yerlerde

-Eğitim görevlisi, başasistan, uzman tabip

4.484 TL

1.380 TL

2.989 TL

-Tabip, tıpta uzmanlık mevzuatında belirtilen dallarda, bu mevzuat hükümlerine göre uzmanlık belgesi alan tabip dışı personel, aynı dallarda doktora belgesi alanlar

4.035 TL

1.242 TL

2.690 TL

-Diş tabibi ve eczacılar

3.587 TL

1.104 TL

2.391 TL

-Mesleki yükseköğrenim görmüş sağlık personeli

2.690 TL

828 TL

1.793 TL

-Lise dengi mesleki öğrenim görmüş sağlık personeli

2.242 TL

690 TL

1.495 TL

-Diğer personel

1.644 TL

506 TL

1.096 TL

*Nöbetin dini bayram günlerinde tutulması durumuna, nöbet ücreti %20 artırımlı ödeniyor.

Kim ne kadar nöbet ücreti alıyor?

İcap ettiğinde çağrılmaları halinde göreve gelecek şekilde sağlık kurumu dışında beklemek suretiyle haftalık çalışma süreleri dışında nöbet (icap nöbeti) tutan personele (memur ve sözleşmeli personel), tuttukları bu nöbet karşılığında “İcap Nöbeti Ücreti” ödenebiliyor.

Tutulan icap nöbeti süresinin izinle karşılanmayan her 1 saati için, ilgili personelin nöbet saati (artırımlı olmayan)  ücretinin %40'ı kadar ödeme yapılıyor.

İcap nöbeti ücreti ödenebilmesi için personelin kesintisiz en az 12 saat icap nöbeti tutması gerekmekte ve bir personele bir ayda en çok 120 saat için icap nöbeti ücreti ödenebilmektedir.

Personelin, unvanları itibariyle bir ayda en çok ne kadar icap nöbeti ücreti alabileceği aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

UNVAN

İcap Nöbeti Ücretinin aylık en çok net miktarı

(2020 yılının ikinci yarısında)

-Eğitim görevlisi, başasistan, uzman tabip

1.104 TL

-Tabip, tıpta uzmanlık mevzuatında belirtilen dallarda, bu mevzuat hükümlerine göre uzmanlık belgesi alan tabip dışı personel, aynı dallarda doktora belgesi alanlar

993 TL

-Diş tabibi ve eczacılar

883 TL

-Mesleki yükseköğrenim görmüş sağlık personeli

662 TL

-Lise dengi mesleki öğrenim görmüş sağlık personeli

552 TL

-Diğer personel

405 TL

memurunyeri

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.