Sağlık Sen KPDK'da Sağlıkçıların Haklarını Savundu

Pandemi nedeniyle ertelenen 2020’nin ilk Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı (KPDK) gerçekleştirildi. Toplantıda, pandemi sürecinde kamu görevlilerinin yaşadığı sorunlar gündeme getirildi.

Sağlık Sen KPDK'da Sağlıkçıların Haklarını Savundu

Toplantı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Genel Sekreteri ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş ve bağlı sendikaların genel başkanlarının katılımıyla yapıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un pandemi ve pandemi sonrası çalışma hayatına ilişkin değerlendirmelerinin ardından Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın sunumunu gerçekleştirdi. Yalçın, konuşmasına başlarken başta 52 sağlık çalışanı ve diğer kamu görevlileri olmak üzere pandemi sürecinde vefat edenlere Allah’tan rahmet diledi ve tedavi sürecinde olanların en kısa zamanda şifa bulmalarını ve sağlığına kavuşmalarını temenni etti.

Yalçın: Sağlık Çalışanlarının Ücret Dengesi Gözetilmeli

Yalçın, istifa ve emekliliğe dayanan sağlık personeli açığının giderilmesi yönünde gerekli adımların atılması gerektiğini vurgulayarak sağlık çalışanlarının döner sermaye adaletsizliğine son verilmesinin ve ücret dengesinin gözetilmesinin önemine dikkat çekti.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Durmuş: Yeterli İstihdam Yapılmalı

Pandemiyle birlikte sağlık çalışanlarının iş yükünün arttığına vurgu yapan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, “Yaşanan süreçle her bir sağlık çalışanının iş yükü artmış, çalışma süreleri uzamıştır. Yapmış olduğumuz anket çalışmasında da sağlık çalışanlarının büyük bir bölümü yorulduğunu dile getirmekte. Bugün yapılması gereken yeterli istihdamın sağlanmasıdır” diye konuştu.

“Adil Ücret Politikası Belirlenmeli”

Sağlık çalışanları arasında adaletli bir ücret politikasının olmadığını söyleyen Durmuş, aynı işi yapan, aynı kadroda bulunan çalışanların farklı maaşlar aldığını kaydetti. Durmuş devamında şunları söyledi: “Hizmet aynı, riskler aynı ancak alınan ücretler arasında dağlar kadar fark var. Bu durum çalışanların vicdanını zedelemektedir. Kamu idaresi tarafından buradaki çarpıklık düzeltilmelidir. Filyasyonda görevlendirilip hiç bir ücret alamayan birinci basamak sağlık kurumlarında çalışanlar ile birlikte yardımcı hizmetler sınıfı ve genel idari hizmetler sınıfı içinde adımlar atılmalı.”

“Yıllık İzinler Yanmasın”

Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının yoğun mesaiden dolayı yıllık izinlerini kullanamadıklarını ifade eden Durmuş, “Sağlık çalışanlarının 2019 yılından kalan izinleri, bu yıl kullanamadıkları ve bir daha ki yıla aktarılamadığı için yanmaktadır. Bu konuda da sağlık çalışanlarına yönelik bir düzenleme yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

Sağlık çalışanı anne-babaya mesai düzenlemesi yapılması gerektiğini de belirten Durmuş, eşlerden birinin evde kalabileceği şekilde mesai saatleri arasında düzenleme yapılması gerektiğinin altını çizdi.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YHS 2 hafta önce

yhs eğitim durumuna göre bir defaya mahsus kaldırılmalıdır

Misafir Avatar
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMA 5 gün önce @YHS

BUNLAR FAKİR FUKARA VE GARİP GURABA DÜŞMANI KARDEŞİM.

Beğenmedim! (0)
Avatar
YHS 2 hafta önce

yhs eğitim durumuna göre bir defaya mahsus kaldırılmalıdır

Avatar
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMA 5 gün önce

SÖZLEŞMEYLE ATANAN BU MÜDÜRLERİN SAYILARI HİÇTE AZIMSANACAK KADAR DEĞİL.ÇALIŞANLAR ÜZERİNDE EGO TATMİN EDİP MOBİNG UYGULAYAN BU MÜDÜRLER İKİ SATIR YAZIYLA ATANIYOR.2351 VHKİ SINAV KAZANDIĞI HALDE ATANMIYOR 8 YILDIR MAĞDUR EDİLİYOR.BİZ DERDİMİZİ KİMSEYE ANLATABİLDİKMİ HAYIR. 8 YILDIR ALLAH SORSUN.BUNU HİÇ KİMSEDE NORMAL ŞEYMİŞ GİBİ DİLE GETİRMEDİ.SÖZLEŞMEYLE BAŞKAN OLUYOR,MÜDÜR OLUYOR.TAŞERON KADRO ALDI,İLK OKUL MEZUNU İTFAİYE ERİ,KIZILAYDAN SAĞLIĞA GEÇENLER,MÜBAŞİRLER SINAVSIZ SINIF ATLATILDI.2351 VHKİ SINAV KAZANDIĞI HALDE ATANMADI. 8YILDIR HAYIR DUA OKUYORUZ.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ OLARAK.İŞ BİLMEYEN AMA AMA ÇALIŞAN ÜZERİNDE MOBİNG VE EGO TATMİN ETMEYİ İYİ BİLEN MÜDÜRLERE YENİDEN SÖZLEŞME İMZALATILDI ÇALIŞMA HAYATI KABUSA DÖNDÜ.KENDİYLE BARIŞIK OLMAYIP SİYASİ GÜCÜ OLANLAR İMZA ATTI,İŞ BİLEN SEVİLEN MÜDÜRLER ELENDİ.YAZIK GÜNAH DEĞİLMİ.İMZA ATILMADAN ÇALIŞAN MEMNUNİYETİ ANKETİ YAPILSIN YADA OYLAMAYA SUNULSUN.ÇALIŞANLAR KİM HAK EDİYORSA ONU SEÇSİN 2351 VHKİ ATANMADI.

Avatar
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMA 4 gün önce

SÖZLEŞMEYLE ATANAN BU MÜDÜRLERİN SAYILARI HİÇTE AZIMSANACAK KADAR DEĞİL.ÇALIŞANLAR ÜZERİNDE EGO TATMİN EDİP MOBİNG UYGULAYAN BU MÜDÜRLER İKİ SATIR YAZIYLA ATANIYOR.2351 VHKİ SINAV KAZANDIĞI HALDE ATANMIYOR 8 YILDIR MAĞDUR EDİLİYOR.BİZ DERDİMİZİ KİMSEYE ANLATABİLDİKMİ HAYIR. 8 YILDIR ALLAH SORSUN.BUNU HİÇ KİMSEDE NORMAL ŞEYMİŞ GİBİ DİLE GETİRMEDİ.SÖZLEŞMEYLE BAŞKAN OLUYOR,MÜDÜR OLUYOR.TAŞERON KADRO ALDI,İLK OKUL MEZUNU İTFAİYE ERİ,KIZILAYDAN SAĞLIĞA GEÇENLER,MÜBAŞİRLER SINAVSIZ SINIF ATLATILDI.2351 VHKİ SINAV KAZANDIĞI HALDE ATANMADI. 8YILDIR HAYIR DUA OKUYORUZ.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ OLARAK.İŞ BİLMEYEN AMA AMA ÇALIŞAN ÜZERİNDE MOBİNG VE EGO TATMİN ETMEYİ İYİ BİLEN MÜDÜRLERE YENİDEN SÖZLEŞME İMZALATILDI ÇALIŞMA HAYATI KABUSA DÖNDÜ.KENDİYLE BARIŞIK OLMAYIP SİYASİ GÜCÜ OLANLAR İMZA ATTI,İŞ BİLEN SEVİLEN MÜDÜRLER ELENDİ.YAZIK GÜNAH DEĞİLMİ.İMZA ATILMADAN ÇALIŞAN MEMNUNİYETİ ANKETİ YAPILSIN YADA OYLAMAYA SUNULSUN.ÇALIŞANLAR KİM HAK EDİYORSA ONU SEÇSİN 2351 VKİDEN BİRİ