Devlet memurluğuna atanmada mülakat yapılmasın!

Kamuya memur alımlarında KPSS'den başka herhangi bir sınav veya mülakat tarzı uygulamaların yapılmaması, memur alımlarında sadece KPSS sınavında yeterli puan alanların atamalarının gerçekleşmesi için, Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi verildi.

Devlet memurluğuna atanmada mülakat yapılmasın!

Devlet memurluğuna atanmada esas alınmak üzere, Kamu Personeli Seçme Sınavı dışında, özel yarışma sınavı veya başka herhangi bir yazılı sınav ya da mülakat yapılmaması amacıyla kanun tekklifi verildi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Kamuya memur alımlarında KPSS'den başka herhangi bir sınav veya mülakat tarzı uygulamaların yapılmaması, memur alımlarında sadece KPSS sınavında yeterli puan alanların atamalarının gerçekleşmesi için, Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifim gerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur. Gereğini saygılarımla arz ederim. 09.03.2018
Ömer Fethi Gürer
Niğde Milletvekili

GEREKÇE: Ülkemizde her yurttaş eşittir. Devlette memur olmak isteyenler eşit şartlarda yarıştırılmalı veya seçilmelidir. Nüfuzuna göre devlet memurluğu paylaştırılmamalıdır. Memur alımları göstermiştir ki KPSS dışında farklı uygulamaların olması; tanıdığı, torpili, parası ve nüfuzu olmayanların memur olma şansını sınırlandırmaktadır. "Torpilim yok, kazansam bile almayacaklar, kendi adamları varken bizi almazlar” algısını oluşturmaktadır.
Artık birçok insan için bu uygulamaların sonucunda memur olma fikri sadece bir hayal olarak kalmaktadır.

Vermiş olduğumuz bu kanun teklifinin amacı, tüm bu algıları ortadan kaldırmak ve herkesin eşit şartlarda yarışabildiği başka uygulamalara gerek kalmaksızın sadece KPSS'ye göre memur olmanın yolunu açmaktır.

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ
MADDE ı- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 50 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"Devlet kamu hizmet ve görevlerine Devlet memuru olarak atanacakların başvurularında son iki yıl içerisinde almış oldukları Kamu Personeli Seçme Sınavı puanını ibraz etmeleri şarttır. Kamu hizmet ve görevlerine alınmada özel yarışma sınavı veya başkaca adlar altında ilave bir yazılı sınav ya da mülakat yapılamaz. Ancak özel yetenek ve hususi mesleki koşullar gerektirmesi nedeniyle sınava tabi tutulmadan girilebilecek hizmet ve görevler ve bunların tabi olacağı esaslar Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanacak bir yönetmelikle düzenlenir.”
MADDE 2-657 sayılı Kanunun 51 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"ilgili kurumlar, başvuran adaylar arasından ibraz ettikleri Kamu Personeli Seçme Sınavı puanlarına göre alım ihtiyacı olarak belirledikleri boş kadro sayısında başarılı olanların isimlerini ilan eder ve yazı ile de ilgililere bildirir.” MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Kamubiz.com ÖZEL HABER / ANKARA

(Sitemizden Alıntılanan Haberlerde Kaynak Gösterilmeden Kullanılması Halinde Yasal İşlem Yapılacaktır)

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
657 11 ay önce

Adalet, hak, hukuk budur işte! Zengin veya fakir, herkesin çalışmasına göre aldığı puanla, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının huzurunda, resmi olarak internette herkesin görebileceği puanla hak etmek memurluğu. Sonuna kadar katılıyorum. Mülakat her zaman torpil demektir.