Engelli Memurlar Atama Bekliyor

Engelli demek desteğe ihtiyacı olan kişi demek. Engelli memurlar ailelerinin bakımı ve nezaretine muhtaç olduklarından haliyle onların yanına gitmeye çalışıyorlar ama olmuyor. Bazı engeller ve sıkıntılar doğuyor.

Engelli Memurlar Atama Bekliyor

Engelli demek desteğe ihtiyacı olan kişi demek. Engelli memurlar ailelerinin bakımı ve nezaretine muhtaç olduklarından haliyle onların yanına gitmeye çalışıyorlar ama olmuyor. Bazı engeller ve sıkıntılar doğuyor.

            Örneğin yaptığım araştırmada bana gelen onlarca mesaj arasından bir tanesini sizinle paylaşmak istiyorum.

            ''İstanbul da görev yapıyorum. Bu şehir benim hastalığımı olumsuz etkiliyor. 2 sene sonra kanseri yendim ama bu arada başka komplikasyonlar oluştu. Bu yüzden de zaten engelli raporu verdiler. Engelli olduğumuz ortada. Aldığımız tedavi belli. 2 yıldır raporluyum bu da biliniyor. Kötüye kullanma yok yani. Bu durumu istismar edenler yüzünden bizler mağdur oluyoruz.''

            Bu arkadaşımızın mesajından; kendi hastalığının ağırlığından çok toplumun yükleyebileceği ve yapıştıracağı isnat etiketleri canını yakıyor olmalı. Zaten engelli olan arkadaşlarımıza bir engel de biz koymayalım. Sayıları çok az olan bu arkadaşlarımıza bir an önce bir çözüm yolu gösterilmeli istekleri yerine getirilmelidir.

            Aile birliği önemli asla aksini söylemek doğru olmaz ama engellilik farklı bir durum. Yaşayanlar ve bilfiil şahit olanlar bilir. Engellilik durumunun daha önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrı tutulmalı. Atamalarda öncelik tanınmalı. Daha özen gösterilmeli en azından. Kontenjan açılmalı bir şekilde. Kontenjan olmayıp başvuru bile yapamamak engelli arkadaşlarımızın canını ziyadesiyle sıkıyor.

            657 Sayılı DMK'nın 72.maddesindeki "İlgili mevzuatı uyarınca verilecek rapora göre kendisi,eşi veya birinci derece kan hısımlılığı bulunan bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri engelli olan memurların engellilik durumundan kaynaklanan yer değiştirme taleplerinin karşılanması için düzenleme yapılır." hükmü, 1655 Sayılı Devlet Memurlarının Yer Değiştirmeleri Suretiyle Atamalarına İlişkin Yönetmelik'in Ek 3.Maddesinde belirtilen ve ilgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen memurlar engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunabilir.

            Bu kapsamdaki talepler bu Yönetmelikte yer alan KISITLAYICI HÜKÜMLERE TABİ OLMAKSIZIN kurumların kadro imkanları ve teşkilat yapıları dikkate alınarak karşılanır."Hükme ve MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 49. Maddesinde belirtilen "Öğretmenlerin; aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretine veya engellilik durumuna bağlı yer değiştirmeleri hakkında, Devlet Memurları Kanunu ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atamalarına ilişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.

            Aile birliği mazereti ile engellilik durumuna bağlı yer değiştirmeler , yarıyıl ve yaz tatilinde yapılır" şeklindeki hükümlere yine mezkur yönetmeliğin 48. maddesinde belirtilen "...engelli öğretmenler engellilik durumuna bağlı yer değişikliği yapanlardan bu durumları devam eden öğretmenler ve özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenler hakkında uygulanmaz" şeklindeki süre kısıtlamasına engelli öğretmenlerin dahil olmadığını belirten hükümlere istinaden yer değişikliği talebinin engelli öğretmenlere verilmesi gerekir. Hiç bir engelli öğretmeni kurumların kadro imkanları ve teşkilat yapıları dikkate alınarak karşılanmamalıdır. En büyük engel,engellenmektir. Her insan , bir engelli adayıdır. Bu veciz sözü ciddiye alıp empati yaparak engelli arkadaşlarımızın engellerini hep beraber kaldıralım.

Selçuk TÜTAK

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği

Genel Başkan Yardımcısı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali saydı 3 yıl önce

resmi kurumlar engelli ve yurtlardan yetişme memurla doldu taştı.devlet abartıyor artık
daha pasif görevler verilebilir.