İMD Ataması KPSS Puanı ile Kurum Dışından Olmalıdır

Çalışma hayatımıza ilk defa 2011 yılında söylemlerle giren, hükümet programlarında kendine yer edinen ve 2012 Nisan’ında ilk defa 2000, 2012 Haziran’ında 817 olmak üzere 2.817 İş ve Meslek Danışmanı ile İŞKUR’da hayata geçirilen geleceğin en önemli projesidir.

İMD Ataması KPSS Puanı ile Kurum Dışından Olmalıdır

Çalışma hayatımıza ilk defa 2011 yılında söylemlerle giren, hükümet programlarında kendine yer edinen ve 2012 Nisan’ında ilk defa 2000, 2012 Haziran’ında 817 olmak üzere 2.817 İş ve Meslek Danışmanı ile İŞKUR’da hayata geçirilen geleceğin en önemli projesidir.

Daha sonraki dönemler de iki kez daha atama yapılarak yaklaşık 3.800 İş ve Meslek Danışmanı ile ‘’Her işsizin bir İş ve Meslek Danışmanı Olacak’’ sloganı ile faaliyetlerine başlamıştır.

2013 yılının Nisan ayından itibaren ise MYK tarafından sınav yapılması için akredite edilerek izin verilen üniversiteler tarafından adeta İş ve Meslek Danışmanlığı sınavları furyası başlamıştır.

Günümüz itibari ile 4 yıldır tek 1 kişininin dahi atamasının yapılmadığı, 40’dan fazla İş ve Meslek Danışmanı sınavı yapıldığı işsizliğin adeta rekorlar kırdığı ortamda yaklaşık 13 bin dolayında işsiz İş ve Meslek Danışmanı bir başka deyişle ataması yapılmayan İş ve Meslek Danışmanları sorunu oluşmuştur.

Üstüne üstlük son açıklanan işsizlik rakamları ülkemizin içinden geçtiği süreçte acı bilançoyu ortaya koymaktadır. %12,1 genel işsizlik ve %23’lere yaklaşan bir genç işsizlik varken öte taraftan bu sorunun çözümü noktasında görev almaya hazır pırıl pırıl İş ve Meslek Danışmanları atama beklerken kurum içerisinden İş ve Meslek Danışmanı alımı yapılması haksızlıktır.

Mevcut olarak çalışan 3.500 dolayında İş ve Meslek Danışmanı tüm özverileri ile çalışmaktadırlar. Ama kurumun istihdam politikaları çerçevesinde üstlendikleri rol gereği yoğun bir iş yükü olmakla birlikte bu danışman arkadaşlar sayıca yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle de İş ve Meslek Danışmanı ataması kaçınılmazdır.

Bu kadar işsiz İş ve Meslek Danışmanı varken kurum içerisinden hali hazırda işi, maaşı olan memurlar arasından atama yapılması sayın  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyin Erdoğan’ın ‘’Çalışma Hayatında Seferberlik’’ kapsamında başlatmış olduğu Milli İstihdam Seferberliği’nin doğasına, tebasına aykırıdır. Ataması yapılmayan İşsiz İş ve Meslek Danışmanları bu konuda Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR Genel Müdürlüğü ve bürokratlar bazında girişimlerini sürdürmektedirler ve sonuç alana kadar da bu sorunu dile getirmeye devam edeceklerdir.

Sorunun özeti ve sonuç önerileri şu olmalıdır.

1-      Ataması yapılmayan 13.000 İş ve Meslek Danışmanı 4 yıldır yapılacak atamayı beklemektedirler. Elde ki imkanlar dahilinde bu atamaların tamamı önce kurum dışından KPSS puanları ile yapılmalıdır.

2-      Üniversitelerin bu işi ticari anlayış ile görüp aklına estikleri tarihlerde İş ve Meslek Danışmanlığı sınavları açmaları yasal düzenleme ile önlenmelidir. Ülkenin gereksinimleri ve şartları göz önüne alınarak ihtiyaç oldukça bu sınavlar açılmalıdır. Kısacası 700 lira sınav ücreti, 100 lira sertifika bedeli, ulaşım ve konaklama gideri ile 1200-1300 liraları bulan maliyetleri olan sınavlar ile adaylara umut satılmamalıdır.

3-      Yukarı da ki iki şart gerçekleştikten sonra tabii ki kurum içerisinden de belirlenen şartlarda atamalar yapılmalıdır.

Objektif, ilkeli ve sorunlara duyarlı yaklaşımlarından ötürü ataması yapılmayan işsiz İş ve Meslek Danışmanları adına kamubiz sitesine teşekkür ediyor saygılar sunuyoruz.

Kamubiz.com Özel Haber

KAMUBİZ.COM TIKLA TAKİP ET

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali şahin 3 yıl önce

Tutarlı ve ilkeli bir site olsanız birbiri ile çelişen iki haberi aynı gün haber yapmadınız. Boşuna takip etmeye gerek yok sitenizi

Avatar
İşsiz İMD 3 yıl önce

Valla ister memur olsun ister imd bana farketmez artık bir işim olsun.

Avatar
Deniz 3 yıl önce

Tam da olması gereken bu. Binlerce insan bu kadar emek vermişken artık İŞSİZ İŞ VE MESLEK DANIŞMANLARI referandum öncesinde atanmalıdır.

Avatar
hüseyin.. 3 yıl önce

4 yıllık bekleyiş son bulmalı işsiz iş ve meslek danışmanları referandum öncesi atanmali

Avatar
Canan 3 yıl önce

Sesimizi duyurduğunuz için teşekkür ederiz. Binlerce genç hayatlarını kurmak için atanmaya ihtiyaç duyarken olası bir alımın Kurumdışı olması en olağan durumdur.

Avatar
Buğra 3 yıl önce

İşte doğru olması gereken haber bu .ortadaki tek gerçek 4yildir mağdur olmuş iş ve meslek danusmani arkadaşlarımızın hakkının verilmesi

Avatar
İşsiz İMD 3 yıl önce

Keşke bizi alsalar. Üç beş kişi ile sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Neden güç birliği yapmak yerine umutsuz mücadelede ısrar ediyoruz. iskurcalisanlaridernegi@gmail.com dernek maili sizde yazın dernekle ortak hareket edelim. Www.iskurder.org adresleri adamlar siyasi bürokrat herkesle görüşyor bizden daha örgütlü. Kavga edeceğimize ortak hareket edelim.

Avatar
gatya 3 yıl önce

Eger devletimiz işsizlik ile savaşacaksa kamuya alınacak imdlilerin öncelikle işsiz iş ve meslek danışmanlarından ve kpss puanlarına göre adaletli bir şekilde alması gerekiyor