Tarım ve Orman Bakanlığına Atama Yapılması İçin Kanun Teklifi

Ziraat Mühendisleri, Gıda, Su Ürünleri Mühendisleri ile Veteriner Hekim ve Tekniker, Teknisyen kadrolarına atama yapılması amacıyla hazırlanan “190 Sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Eki Cetvellerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” gerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur.

Tarım ve Orman Bakanlığına Atama Yapılması İçin Kanun Teklifi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Ziraat Mühendisleri, Gıda, Su Ürünleri Mühendisleri ile Veteriner Hekim ve Tekniker, Teknisyen kadrolarına atama yapılması amacıyla hazırlanan “190 Sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Eki Cetvellerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” gerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur.
Gereğini saygılarımla arz ederim. 03.10.2018

Ayhan BARUT Adana Milletvekili

GEREKÇE
Ülkemiz için tarım; insanılarımızı doyuran, barındıran yaşamsal öneme sahip bir sektör olduğu gibi, sosyal, ekonomik ve politik bakımdan da son derece stratejik bir sektördür.
Sektörün temel taşları olan onbinlerce Ziraat Mühendisleri, Gıda, Su Ürünleri Mühendisleri, Veteriner, Tekniker ve Teknisyenler mesleğinden uzak, alanları dışında iş aramak zorunda bırakılmışlardır.
Alanlarında eğitim gören bu meslekler grupları, hayvansal üretimden bitkisel üretime, toprak analizlerinden gida maddelerinin denetlenmesine, su ürünlerinin üretilmesinden yan sanayisinde en ekonomik sekilde değerlendirilmesine kadar pek çok bilgi birikim ve deneyim sahibidirler.
Tarladan sofraya gıda zincirini oluşturan bu meslek gruplarımız maalesef AKP hükümetleri döneminde gerekli ilgi ve desteği görmemiştir.
Parlamenter sistemin son Tarım Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba bundan bir süre önce 10 bin 551 kişilik atama yapılacağını, Maliye Bakanlığından kadro talebinde bulunduklarını kamuoyuna duyurmuştu. Bu kadrolar halen verilmemiş ve atamalar yapılmamıştır.
Devlet yönetiminde verilen sözlerin ve taahhütlerin devamlılık esasına göre takip edilip yerine getirilmesi gerekmektedir. Ancak Parlamenter Sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesini sağlayanların, önceki verilen sözleri geçersiz gördüğü ve umursamadığı gibi bir tutum ve davranış sözkonusudur. Bu ciddi bir devlet yönetiminde kabul edilemez.
Tarım sektörünü ve paydaşlarını görmezden gelen bu tutum sonuç olarak çiftçinin ve üreticinin zarar etmesini üretimden çekilmesini doğurmaktadır. Bu aynı zamanda ülke ekonomisinin de zarar etmesini getirmektedir. Tüketicilerimizin ise daha pahalı ve sağlıksız et, sebze, meyve tüketmesine neden olmaktadır.
İşsiz bırakılan her Ziraat Mühendisi, Gıda, Su Ürünleri Mühendisi ve Veteriner Hekimler aslında ülke ekonomisi için görmezden gelinen değerlerimizdir.

Yetişmiş mühendis ve veteriner hekimin ülkemizde modern tarım ve hayvancılık için, su ürünlerinde ilerleme için, sağlıklı gıda üretimi ve tüketimi için önemli ekonomik katkı sağlayacağı tartışmasız gerçektir.

Onun için yürütme yetkisinin tasarrufuna bırakılamayacak kadar önemli gördüğümüz tarım sektörünün temel taşlarının, yasama görevini yerine getiren biz milletvekilleri tarafından çıkaracağımız bu kanunla atamalarının yapılmasını sağlamalıyız. Teklifimiz bu amaçla verilmiştir.

190 SAYILI GENEL KADRO VE USULÜ HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMENİN EKİ CETVELLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ
MADDE 1-Tarım ve Orman Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatında kullanılmak üzere ekli listelerde yer alan kadrolar ihdas edilerek 190 sayılı Kanun Hükmünde Karanameye bağlı cetvellerin adı geçen Bakanlığa ait bölümüne eklenmiştir.
MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3-Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.
(I) SAYILI LİSTE KURUMU: TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI TEŞKİLAT: MERKEZ

İHDAS EDİLEN KADROLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Kamubiz.com ÖZEL /ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.