Motorine 1 lira 34 kuruşluk yeni indirim için tarih verildi Motorine 1 lira 34 kuruşluk yeni indirim için tarih verildi

ABD’li SVB Financial Group'un (SIVB)  iflası hisse senedinden tahvillere emtiadan enerjiye kadar tüm piyasalarda oynaklığı artırdı.

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Banka iflasının sektöre sirayet edeceği ve ABD ekonomisinde durgunluk yaşanacağına dair beklentilerin artmasıyla bugün petrol fiyatları günlük bazda %5 geriledi. Brent petrol 78,38 dolara inerek 9 Ocak sonrası en düşük seviyeyi, ham petrol ise 72,35 dolara inerek 6 Şubat sonrası en düşük seviyeyi gördü.

Fed’in faiz artış sürecinde korkulan ölçüde resesyon yaşanmaması ve istihdam sektörünün de güçlü olması ABD ekonomisinde resesyon riskini azaltmıştı. Fakat 2008 krizinin ardından ilk kez bir bankanın iflas etmesi, resesyon ve daha ötesi yeni bir kriz endişesini yükseltti. Bu da ekonomik aktivitelerde görülebilecek kayıp düşüncesiyle petrolde sert geri çekilme yarattı.

Önceki dönemde Fed’in Başkanlığını da yapan Hazine Bakanı Yellen, 2008’deki gibi bankaları kurtarma çabasına girmeyeceklerini ve şu anda durumun diğer bankalara sirayet etmemesi olduğunu belirtti.

- Motorinde indirim bekleniyor
Petrol fiyatlarındaki analizine göre motorinde 15 Mart'tan geçerli olmak üzere 80 kuruşa yakın indirim gelebilir. Net değerler yarın belli olacaktır.

Gazetememur.com