Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Ümit Demirel, sürece ilişkin var olan belirsizliklere dikkat çekip, atanacak çalışanların kadrolarının belirsizliğinin devam ettiğini kaydederek, atamalarda yeni kadrolar açılacak ise öğrenim durumuna göre belirlenmesi çağrısında bulundu.

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

Memur ve emekli maaşlarına yüzde 57 zam istedi! Memur ve emekli maaşlarına yüzde 57 zam istedi!

* Sözleşmeli kamu çalışanları ile ilgili olarak 4/B kapsamında görevli çalışanların şartsız olarak kadroya geçirileceği duyurulmuştu. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (TEÇ-SEN) Genel Başkanı Ümit Demirel, personellerin hangi kadrolara atanacağı ile ilgili belirsizliğin devam ettiğini ifade ederek, belirsizliğin bir an önce ortadan kaldırılmasını ve personelin tedirgin olmasının önüne geçilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Kadroya geçirilme konusunda 4/B’li çalışanların geçeceği kadroların kurumlar bünyesinde olmayan yeni kadrolar olması durumunda atamaların eğitim durumuna bağlı olarak gerçekleştirilmesi için çağrıda bulunan Demirel, bu durumun olmaması durumunda ise lise ve üzeri eğitim görenlerin memur kadroya geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

MAĞDURİYETE KARŞI KAPSAMLI BİR DÜZENLEME YAPILMALI

Kanunda yer alan 4/B kapsamındaki personelin kadroya geçirilmesi konusunun TBMM’de kanunlaşmasının ardından yürürlüğe gireceğini ifade eden Demirel, kanun düzenlenirken bazı konuların göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade ederek, “Kadroya geçen personellerin emeklilik işlemlerinde hangi yasaya tabi olacakları özellikle belirtilmeli, 01.10.2008 tarihinden önce ister 506 sayılı kanuna tabi sigortalı, ister 5434 sayılı kanuna tabi iştirakçi olarak çalışanlar için emekli keseneği ve karşılıkları ile emekli aylık ve ikramiyelerinin hesaplanmasında bu kanunlara tabi olmalıdırlar. Yani 01.10.2008 tarihinde önce ister sigortalı, ister emekli sandığına bağlı iştirakçi olarak geçirilen süreler emekli aylık ve ikramiyelerin hesaplanmasında baz alınmalıdır. 4/B sözleşmeli olarak çalışırken kadroya geçirilecek olan personellerin mağduriyet yaşamamaları için kapsamlı bir düzenleme yapılması gereklidir” dedi.

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ