AK parti Tokat Milletvekili Özlem Zengin, sözleşmeli personele kadro düzenlemesini içeren TBMM konuşması:

ÖZLEM ZENGİN (Tokat) - Sayın Başkanım, çok değerli milletvekili arkadaşlarım; bugün uzun bir çalışma mesaisiyle 9 maddelik bir kanun düzenlemesi yaptık. Bu düzenleme de Türkiye'de milyonlarca insanın beklediği bir konuya dair düzenlemeydi. Memur ve memur emeklilerini de kapsayan bir düzenlemeyle onlara yüzde 30’luk bir zam verilmiş oldu, hep beraber bunu yapmış olduk. En düşük emekli maaşı 3.500 liradan 5.500 liraya ulaştı ve yüzde 60 oranında bir artış gerçekleşti ve işveren sigorta primi de 400 TL olarak yeniden düzenlenmiş oldu.

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

Ben bu konuyla ilgili olarak emeği geçen Hazine ve Maliye Bakanlığının tüm çalışanlarına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışanlarına, Plan ve Bütçe Komisyonunda görev yapan bütün milletvekili arkadaşlarımıza, AK PARTİ grubuna ve elbette ki bugün buradaki tüm milletvekili arkadaşlarımıza, Sayın Cumhurbaşkanımıza ve tüm teşkilatlarımıza, bize bunları ulaştıran tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Yardımcı hizmetli, şefler ve şube müdürleri açıklaması Yardımcı hizmetli, şefler ve şube müdürleri açıklaması

SÖZLEŞMELİLERE KADRO DÜZENLEMESİ MECLİSE SUNULUYOR

Ve günü kapatırken de yeni günde bir müjdeyle kapatmak istiyorum. Biliyorsunuz, 500 bin çalışan, Türkiye’de “sözleşmeli personel” olarak adlandırdığımız insanlarımız kadroya geçmeyi bekliyorlardı. Bugün de teklifimizi Meclise vereceğiz. Böyle bir müjdeyle kapatıyorum ve tüm arkadaşlarımıza, size teşekkür ediyorum.

Sözleşmelilere kadro düzenlemesi Meclis'e geliyor

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, 'Sözleşmelilere kadro düzenlemesi teklifini yarın öğleden sonra TBMM'ye sunacağız' dedi.

Sözleşmelilere kadro düzenlemesinde adım adım sona yaklaşılıyor. Düzenleme için gözler Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne çevrildi. Kanun teklifinin yarın Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor. Düzenlemenin hayata geçmesiyle kamudaki 500 bine yakın sözleşmeli personel kadroya geçecek.

Yasa teklifi yarın TBMM'ye sunulacak

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, TRT Haber canlı yayınında yaptığı açıklamada, yasa teklifinin yarın öğleden sonra TBMM'ye sunulacağını belirtti.

Düzenlemeden faydalanabilmek için 3 yıl çalışma şartı aranacak ve 1 yıl aday memurluk süreci olacak. Kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerde çalışanlar kadro hakkı elde edebilecek.

Düzenlemeyle, 4/B maddesi kapsamındakiler, kamu kurum ve kuruluşlardaki sözleşmeli personel ile belediyelerde çalışan yaklaşık 197 bin kişi kadro hakkı elde edecek. 230 bine yakın sözleşmeli öğretmen, sağlık çalışanı ve din görevlisi de değişiklikten yararlanacak. Çalışma sözleşmelilerin büyük çoğunluğunu kapsayacak.

Sözleşmeli personel, kadroya geçtiğinde görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına girebilecek. Tayin hakkında eş durumu mazereti için diğer eşin de kamu personeli olma şartı aranmayacak. Kullanılmayan izinler bir sonraki yıla aktarılabilecek. Kadroya geçildiğinde kamu görevlilerinin tüm hakları sözleşmelilere de verilecek. Böylece kamuda kadrolar arası farklılıklar ortadan kalkacak. Düzenlemenin bu ay yasalaşması bekleniyor.
 

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ