Trabzon'da konuşan başkan Ali Yalçın, ben emekçiyim, onun için uğraşıyorum diyerek memur maaşlarına iyileştirme talebini yineledi:

Hiç kimse alınmasın hiç kimse darılmasın. Emek mücadelesi adına bu cümleleri özellikle söylüyorum. Çünkü ben emekçiyim ve emekçilerin temsilcisiyim.

   WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Onun için uğraşıyor, onun için ter döküyorum. Bugün en düşük; hizmetli maaşının 10.450 ₺ memur maaşının 11 bin 500 ₺ ek ders ücreti yoksa öğretmen maaşımın 13.016 ₺ hemşirenin, imamın, mühendisin durumu ortada.

Mühendis 17.000 ₺ şube müdürünün aldığı maaş da ortada. Geldiğimiz noktada taşerondan geçen arkadaşlarımız ile ilgili süreç tamamlandı.

Emekçiye verilen her türlü değeri kıymetli buluruz. Ancak, emekçiler arasında oluşan makası asla doğru bulmayız. Bu durum kamuda çalışma barışını bozar, insanları küstürür ve yıldırır.

Gelir dağılımında adalet konusunu ısrarla söylüyoruz.

Bu ülkede gelir dağılımında adalet sağlanmalı ve bir an önce adım atılmalıdır.

Memurlara Yapılan Maaş Zammı Yetersiz! Memurlara Yapılan Maaş Zammı Yetersiz!

Trabzondaki programda kamu işçilerine yönelik ücret artışına değinen Yalçın, emekçilerin enflasyona ezdirilmemesi açısından düzenlemenin olumlu bir adım olduğunu ancak kamu görevlilerinin bu ücret yelpazesinde geride kaldığını belirterek seyyanen zam çağrısında bulundu. Enflasyonun sabit gelirliler olarak kamu görevlilerini etkilediğini söyleyen Yalçın, “Bu konuda acilen bir adım atılması gerekir, kamu görevlilerinin alım gücünün yükseltilmesi gerekir” dedi.

Türkiye’nin bugüne kadar önemli gelişmeler kaydettiğini, demokratikleşme yönünde ilerlediğini ve ekonomik olarak kayda değer projelere imza atıldığının altını çizen Yalçın, “Ülkenin kalkınması noktasında atılan adımların her zaman yanında olduk, sonuna kadar destek verdik. İstiyoruz ki ülke kalkınsın, orta gelir tuzağından çıkılsın. Ama gelir dağılımı kısmına gelince söyleyeceğimiz cümleler var. Hiç kimse alınmayacak, hiç kimse darılmayacak. Bugün en düşük devlet memuru maaşının 10 bin 450 lir ile -11 bin lira olduğu yerde, memur hizmetli maaşının 11 bin 11 bin 500 arasında bulunduğu bir yerde, öğretmenin ek ders alamıyorsa 13 bin 16 lira aldığı yerde, hemşirenin, imamın, mühendisin benzer şartlarda çalıştığı yerde hiç kimse bunları görmezden gelemez” ifadelerini kullandı.

Kamu işçilerine yönelik yapılan %45’lik ücret artışının emekçiler açısından olumlu olduğunu dile getiren Yalçın, bununla beraber kamuda bir ücret dengesizliği oluştuğuna ve bunun da iş barışını zedelediğine dikkat çekerek “Kamu işçileri için bir ücret artışı sağlandı. Bunu çok olumlu ve değerli buluyoruz. Emekçiye verilen her türlü değeri kıymetli buluruz. Ama emekçiler arasında oluşan makası asla doğru bulmayız. Bu çalışma barışını bozar. Bu, insanları küstürür ve yıldırır. Bu yüzden adım atılması gerekir” diye konuştu.