​Bu hafta komisyonların ve TBMM'nin gündemi yoğun! ​Bu hafta komisyonların ve TBMM'nin gündemi yoğun!

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) Türkiye'nin diri fay hattı haritasını güncellemeye devam ediyor.

Haritada yer alan verilere göre Ankara'yı çevreleyen "Çevre Yolu" içerisinde kalan merkez Ankara'da tek diri fay hattı Yapracık ile Bağlıca bölgesi üzerinde bulunuyor.

Yapracık'tan Bağlıca Bulvarına uzanan bölgede yer alan fay hattı; Yaşamkent, Konutkent, Koru, Ümitköy gibi bölgelerin de yakınından geçiyor.

Ankara’da deprem fay hattı geçiyor mu?
Ankara Türkiye Fay Hattı haritasına bakıldığında 3. ve 4. deprem bölgesi olarak görülüyor. Ancak konu ile ilgili yapılan araştırmalar bunun tehlike barındırmadığı anlamına gelmediğini açığa çıkardı.

Ankara Fay Hattı şehrin altından geçmese de Ankara'nın sınır ilçelerinin birçoğu fay hattında bulunuyor. Bununla beraber şehrin merkezinde de birçok aktif fay hattı var. Ankara'nın kuzeyinde 1. derece deprem bölgesi olan Kuzey Anadolu Fay Hattı, güneydoğusunda Kırşehir Keskin Fay Hattı ve Haymana bölgesinde ise Bala'nın altındaki küçük fay hatları bulunuyor. Bu fay hatları itibari ile Ankara'da tehlike altındaki illerden biri oluyor.

Ankara’da deprem riski bulunan ilçeler hangileri?
Ankara'nın birçok ilçesinde de depren riski bulunuyor. Araştırmacılar Ankara'daki en riskli bölgenin Demetevler bölgesi olduğunu gösteriyor. Bunun dışında Ankara'nın kuzeyindeki Çamlıdere, Kazan ve Kızılcahamam'da risk içeren bölgeler arasındadır. Ankara'dan Ankara Fay Hattı geçmese de şehrin çevresinden geçen fay hatları riski işaret ediyor. Ankara bölgesini tehlike altına alan tek şey fay hatları değil, bölgedeki binaların sağlam olmaması da riski arttıran etmenler arasında yer almakta.
gazetememur/yeniakit