Bakan Bilgin'in açıklamalarından satır başları şöyle;

   WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Gerçekten dünkü toplu sözleşme çok önemlidir. Toplu sözleşme çok önemli bir düzenlemeyi getirdi. 15 bin liraya çıkarıldıktan sonra üzerinde yüzde 45 bütün ücretlere zam yapıldı. Birçok alanda çalışan kamu işçisi var. İşçilerimizi memnun eden bir sözleşme gerçekleştirdik. Bu rakamlar brüt rakamlar. Biz neden bu toplu sözleşmeyi şimdi yaptık? Daha erken yapacaktık deprem girdi araya. Şunun altını çizmemiz lazım bunun seçimle alakası yok yasal bir durum. Kamu işçilerimize yapılan bu sözleşme memnun etmiştir. Bizim yaklaşımızda memur az alsın işçi çok alsın diye bir şey yok. Yasal olarak temmuz ayında da kamu çalışanlarıyla ilgili memur sendikalarımızla oturacağız. Onlara enflasyon farkını vereceğiz. Türkiye tarihinde ilk defa bu ocak ayında verilen refah payı var. Temmuz'da da biz en düşük memur maaşını en düşük kamu işçisinin benzeri seviyesinde belirleyeceğiz. Enflasyon farkını vereceğiz, refah payı vereceğiz. Bizim hükümetimiz iş başındadır. En düşük memur maaşını en düşük işçi ücreti düzeyine getireceğiz. Ben fabrika fabrika dolaşıyorum. Geçen gün bir fabrikaya gittik Çubuk civarında Togg ile gittim ben. Biz buna parça ürettik dediler. Ürettiğimz ürünlerin yüzde 76'sı ihraç ediliyor. Türkiye sanayiye dayanarak büyüyor. İşçiler gittiğimiz her yde asgari ücreti, EYT'yi onlar biliyor alkışlarla karşılanıyoruz. Vedat Bey her asgari ücreti arttırdığınızda sizin yaptığınız oranda bir zam istiyor diyorlar. Türkiye'nin kamu çalışanları yani memurlar hiç endişe etmesin. Sayın Cumhurbaşkanımız talimat verdi çalışmamız hazır. Temmuz'da uygulamaya sokulacak. Bu işin seçimle alakası yok.

SENDİKALAŞMA ORANI

Türkiye'de aslında sendiklaşma oranı çok düşüktü. AK Parti döneminde yapılan bazı değişiklikler var. Sendikada belli bir düzeyde çoğunluğu elde ettiği zaman hemen bizim çalışma müdürüne müraacat ediyor. Yapamadığımız şeylerden birisi sendikalar ve toplu sözleşme kanunlarımızın değişmesi lazım. Ben bu konuda bir akademik kurul kurdum. Hazırlığımız tamam. Yeni dönemde Meclis'e intikal ettirilecek ve kapsamlı çalışma yapılacak. Beyaz Bayrak uygulamasını uygulamaya soktuk. Prim desteği veren düzenleme yaptık. Sendikalaşmayı destekleyen işler yaptık. 

Alaattin Aktaş: Zam oranı memurlar için anlamlı görünmüyor Alaattin Aktaş: Zam oranı memurlar için anlamlı görünmüyor

   WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

MEMUR ZAMLARI

Ocakta memura ne yaptıysak temmuzda da yapacağız. Temmuz'da verilecek zamın üstüne refah payı olacak. neden şimdi oran vermiyoruz? Biliyorsunuz henüz bu ayın enflasyonu açıklanacak, önümüzdeki ayın açıklanacak. Bütün bunların yanında bir de bizim genel fiyat düzeyindeki alım gücünü ne kadar etkilediğine dair araştırmamız var. Yarın sayın 

Cumhurbaşkanımızın Hak-İş Kongresinde değerlendirmesi olacak. Çalışma hayatıyla ilgili değerlendirme olacak. 

ASGARİ ÜCRET

8 bin 500 lira ocak ayında yapıldığı zaman beklentilerin üzerinde bir artıştı. Türkiye enflasyon karşısında emekçilerini koruyan bir sosyal devlet sorumluluğuyla hareket etti. Ben bir sosyal devlet uygulaması olarak asgari ücreti hep şuna dikkat ediyorum. Asgari ücreti dolar ekseninde söylemek doğru değil ama birlikte mukayese ederek 500 dolar eşiğinin aşağısına düşürmemek lazım. Bu diğer ücretleri de yukarıya doğru tırmandırır. Ücretleri koruyan bir politka oluşturur. Sosyal devlet bilinciyle hareket edilmektedir. Temmuz ayında asgari ücreti de ele alacağız. Sadece dolar değil reel alım gücü, ücretlerin fiyat hareketleri karşısındaki davranışsal değişimleri dikkate alarak belirleyeceğiz. 500 dolara endekslediğimiz yok. 

Birinci dereceye gelen bütün kamu çalışanları 3600'den istifade edecekler. 

Bizim biliyorsunuz doğal gaz çıktıktan sonra sayın Cumhurbaşkanımız bir banka modelinden bahsetti. Bu model içerisinde bir fon oluşturularak ev hanımlarının emeklilik primlerinin 3'te birini o banka ödeyecek. 

EYT DÜZENLEMESİ

Pandemi öncesinde sayın Cumhurbaşkanı bana bu konuyu çalışmayı istemişti. Emeklilikte yaşa takılanların yaş ortalaması 50'ye geldi. Biz bu yasayı çıkarttık ve ilk aşamada 2 milyon 250 bin kişinin başvurmasını bekliyorduk. 1,700 civarında başvurdular. 1 milyonun işlemi tamamlandı.