Bila, Halk TV’de Ayşenur Arslan’ın programına telefonla bağlanarak CHP kulislerinde bakanlıklar için konuşulan isimleri aktardı.

Millet İttifakı liderleri arasında henüz bakanlık bölüşümü yapılmadığını belirten Bila, “Bu seçimden sonra gerçekleşecek ama partilerin eğilimi ortaya çıktı” dedi.

Tiguan, Golf, T-Cross, Polo, Passat, Toyota Corolla otomobil fiyatları zamlandı Tiguan, Golf, T-Cross, Polo, Passat, Toyota Corolla otomobil fiyatları zamlandı

Bila’nın açıklamaları şöyle:

“Ankara’da CHP cenahında daha çok isimler dillendiriliyor kim hangi bakanlığa gelecek diye. Henüz tabii liderler düzeyinde bakanlıkların bölüşümü yapılmadı. Bu seçimden sonra gerçekleşecek ama partilerin eğilimi ortaya çıktı. Örneğin CHP’nin mutlaka ve mutlaka İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nı almak istediği şeklinde bir bilgi sahibiyiz” dedi.

Bila, CHP’nin Adalet, Dışişleri ve İçişleri bakanlıklarını almak isteme nedenine ilişkin uzmanların, “bu üç bakanlık da siyaset üstü” dediğini aktardı.

Bila, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biri adalet dağıtır biri güvenliği sağlar, biri de ulusal çıkarları korur. Bu üç bakanlıkta yapı çok bozuldu. Devlet gelenekleri ortadan kaldırıldı. Üç bakanlık da ak partinin bir aparatı olarak kullanılıyor. Öncelikle bunları düzeltmeliyiz. CHP bunları düzeltmeye taliptir. Örneğin adalet bakanlığı için milletvekili adayı olmayan CHP’liler üzerinde durmak lazım. Örneğin Adalet Bakanlığı için Muharrem Erkek’in adı geçiyor. İçişleri Bakanlığı için Engin Özkoç, Dışişleri için henüz bir isim telaffuz edilmedi ama Selin Sayek Böke’den ve Ünal Çeviköz’den söz edenler var. Özellikle kadın bakan olacağı vurgulanıyor.”

Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ve eski CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin’in isminin konuşulduğu bilgisini paylaşan Bila, “İşte sayın bir iki isim telaffuz etti biliyorsunuz Çanakkale’de Balıkesir’de. Çanakkale ve Balıkesir’in birer bakanı olacağını söyledi. Muharrem Erkek zaten Çanakkale milletvekiliydi, adalet Bakanlığı için onun ismi geçiyor. Enerji Bakanlığı için de Balıkesir milletvekili olan ama tekrar aday gösterilmeyen Ahmet Akın’ın ismi geçtiğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

Bila, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı için Aylin Nazlıaka isminin yanından yine Suzan Şahin isminin konuşulduğunu belirtti.

CHP’DE KONUŞULAN BAKANLIK KULİSLERİ

 WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ
 

Daha önceki CHP kulislerinden yansıyan bilgilerde, Muharrem Erkek’in yeni dönemin Adalet Bakanı, Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Aylin Nazlıaka’nın, Kadın, Aile ve Çocuk Bakanı, Selin Sayek Böke’nin de Hazine Bakanı olabileceği iddia ediliyordu.

Onursal Adıgüzel’in yeni kurulacak Bilişim ve Yenilikçilik Bakanlığı ya da Gençlik ve Spor Bakanlığı için isminin geçtiği ifade edilirken Bülent Kuşoğlu için ise "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına atanacak" iddiaları dile getirilmişti.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un ise yeni dönemin İçişleri Bakanı olabileceği ifade edilmişti.