CHP Milletvekilleri, TBMM Genel Kurulunda SGK Personeline 3600 ek gösterge, ikramiye, fazla mesai, uzmanlık, özel hizmet tazminatı oranlarında artış talebinde bulundu.

Memur-Sen: Torba Yasada Yardımcı Hizmetler kaldırılsın Memur-Sen: Torba Yasada Yardımcı Hizmetler kaldırılsın

SGK Personelinin mali özlük haklarına ilişkin Meclis'te yapılan konuşmalar şöyle:

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

SÜLEYMAN GİRGİN (Muğla) – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında pandemi döneminde olduğu gibi borçların yapılandırılması ve prim affı dönemlerinde SGK emekçileri hafta sonları da dâhil hizmet vermektedirler. EYT’de 2,5 milyona yakın kişinin emekli olacağını düşündüğümüzde 33 bin SGK emekçisinin bu sayıyla bu yükün altından kalkabilmesi mümkün değildir. Tüm bu süreçlerde bireysel olarak haklı itirazlarda bulanan hiçbir çalışan dinlenmediği gibi, hiçbir çalışanın yaşam şartlarında ya da ücretlerinde bir iyileştirmeye de gidilmedi. SGK’ye acilen personel alımı gerçekleştirilmeli, devasa iş yükü altında ezilen SGK emekçilerinin 666 sayılı KHK’yle gasbedilen ve on bir yıldır ödenmeyen ikramiyeleri derhâl ödenmeli, 3600 ek göstergeleri verilmeli, tüm çalışanlara hak ettikleri fazla mesai ücretleri ve ikramiyeleri acilen ödenmelidir; Bakanlık, personelinin sesine kulak vermelidir.

OKAN GAYTANCIOĞLU (Edirne) – Geçen hafta EYT düzenlemesi yasalaşmıştı, bu hafta da bizim de destek verdiğimiz yapılandırma kanununu getirdiniz. Çalışma Bakanı evinin önüne bakmadığı için göremez ama bütün bu düzenlemeler SGK çalışanlarının kölelerden beter koşullarda, hak ettikleri ücretlerin çok altında çalışması demek. Kendi çalışanına yararı olmayan bir Bakanlığın ülkeye ne yararı olur? SGK emekçilerinin 666 sayılı KHK’yle gasbedilen ikramiyeleri tekrar ödenmeli, ek ödemeler diğer kurumların düzeyine çıkarılmalı, SGK çalışanlarına da 3600 ek göstergeleri verilmeli. Diğer kamu kurumlarındaki gibi SGK çalışanları da uzmanlık ve kurum içi sınavla denetmenlik talep ediyorlar. Sosyal güvenlik merkezlerinin birçoğunda personel yetersizliği had safhada; acilen personel alımı gerçekleştirilmeli, belirli bir süre hizmeti olan tüm SGK çalışanlarına uzmanlık kadrosu verilmeli, özel hizmet tazminatı oranları artırılmalı, tüm çalışanlara hak ettikleri fazla mesai ücretleri ve ikramiyeleri acilen ödenmeli, döner sermaye…