Son yıllarda Türkiye’de ciddi oranlarda artan obezite hastalığına karşı diyetisyen atamalarının yetersizliğine karşı diyetisyenlerden atama çağrısı geldi. Yılda ortalama 6 bin mezun verilen beslenme ve diyetetik bölümüne karşın yapılan az atama diyetisyenlerden tepki çekti. Diyetisyenler 10 bin atama yapılması için çağrıda bulundu.

YILLIK 6 BİN MEZUN VARKEN GEÇEN SENE SADECE 415 ATAMA YAPILDI

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ
Her yıl ortalama 6 bin mezun verilen beslenme ve diyetetik bölümlerinde her yıl mezun ve işsiz diyetisyen sayısı artmaya devam ederken, 2022 yılında yapılan 415 atama ile yeni mezun olan diyetisyenleri çoğunluğu atanamazken, diyetisyenler 10 bin atama talebinin gerçekleştirilmesi talebini dile getiriyor.

Bakan'dan 6 bin personel alım müjdesi! Bakan'dan 6 bin personel alım müjdesi!

MEZUN SAYISINDAKİ ARTIŞA BİR DE YÜKSEK KPSS PUANLARI EKLENİYOR
Her şehirde açılan üniversiteler ve altlarındaki bölümler ile birlikte birçok bölümde yıllık ciddi mezun verilmesinin önü açılırken, bu mezunlara iş kapılarının yeterli seviyede açılmaması ile birlikte yeni mezunlar mağdur olmaya devam ediyor. Diyetisyenler, yetersiz açılan kontenjanlara bir de yüksek KPSS puanlarının eklendiğine dikkat çekerek, 2020 yılında gerçekleştirilen atamada en son atanan diyetisyenin KPSS puanının 93,60 olduğunun altını çizdi.

EKSİK OKULLARDA BÖLÜMLER KAPATILMALI, 10 BİN ATAMA GELMELİ
Diyetisyenler, artan mezun sayılarına ilişkin olarak, akademik kadro bakımından eksik kalan ve yetersizliği bulunan üniversitelerin beslenme ve diyetetik programları kapatılması gerektiğini ifade ederek, böylece mezun olanların mesleki anlamda tam anlamıyla yeterli olmasının önünün açılacağına dikkat çekti. Bunlara ek olarak yapılacak atamada 10 bin diyetisyenin atamasının yapılması ve daha önce pilot uygulama olarak denenmiş aile sağlığı merkezlerine diyetisyen istihdamı projesinin tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılmasının gerekliliğine dikkat çekti.

milligazete
 

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ