Yayla, Trabzon, Rize ve Giresun’da düzenlenen divan toplantılarına katılarak eğitim gündemine ve sendikal çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yüksek enflasyonun sebep olduğu hak kayıplarının telafi edilmesi çağrısında bulunan Yayla, 2022 Kasım ayı itibarıyla 11 aylık enflasyonun yüzde 62,35, yıllık enflasyonun ise yüzde 84,39 olarak gerçekleştiğini, devletin alacaklarına yönelik yeniden değerleme oranının da yüzde 122,93 olarak belirlendiğini hatırlatarak, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) gerçekleşen ve hissedilen enflasyon verisi arasındaki farklılık, enflasyona karşı mutlak bir koruma gerçekleştirmenin gerekçesi olmalıdır.

Yüzde 50’nin üzerindeki zam

TBMM'de önemli ve yoğun hafta TBMM'de önemli ve yoğun hafta

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

Son dönemde asgari ücrete yapılan yüzde 50’nin üzerindeki zam son derece gerekli ve yerinde bir adımdır. Bir taraftan bu iyileştirmenin suni piyasa şartlarında yok edilmemesi için gerekli tedbirlerin alınmasını, diğer taraftan aynı oranda iyileştirmenin başta memurlar olmak üzere sabit gelirli tüm kesimlere yaygınlaştırılmasını bekliyoruz. Enflasyonun yol açtığı kayıpların telafi edilmesi, ilave iyileştirme kararının ivedilikle alınması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Eşel mobil sistem ile gelirler enflasyon karşısında korunmalıdır

Değişken ekonomik şartlarda sabit gelirlileri korumanın en sağlıklı yolunun ‘eşel mobil sistem’ ile gelirlerin enflasyon karşısında korunması olacağını vurgulayan Yayla, “Daha önce de başarı ile uygulanan bu sistemin tekrar hayata geçirilmesinin Memur-Sen olarak her fırsatta masaya getirdiğimiz sağlıklı bir çözüm yolu olduğunu düşünüyoruz. Bununla birlikte, zamlar ve iyileştirmeler ne oranda olursa olsun katlanarak artan gelir vergisi yüzdeleri memur maaşının üzerinde bir giyotin gibi durmaktadır. Çoğu zaman ikinci altı aylık zammı hiç cebine koymadan vergi olarak devlete iade etmek zorunda olan memurlarımızın gelir vergilerinin yüzde 15’e sabitlenmesi, bu noktada beklediğimiz önemli bir adım olacaktır” şeklinde konuştu.

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ