2020’de ne değişecek?

2020’de ne değişecek?
2020 yılına girdiğimiz günlerde ülkemizde ve dünyada yaşanan olaylara baktığımızda birçok sorunun hala devam ettiğini görüyoruz.

Yüz otuz bin öğretmen açığı devam ederken, dört yüz elli bine yakın öğretmen umutla atama bekliyor. Asgari ücret kadar dahi alamadan ek ders karşılığı öğretmenlik yapanların dertleri ile ilgilenenin olmaması ise bir acı olarak devam etmektedir.

Ülkemizde devam eden eğitimde kaliteyi yakalayamama sorunu maalesef hala devam etmektedir.  Batı fantezilerinin, aklı ve kalbi öldüren eğitiminin ruhumuzda açtığı yaralar büyümeye devam ediyor. Sorunu sadece akademik başarının yükselmesiyle çözüleceğine inanan bir eğitim anlayışı insanı değerleri ihmal ederken bir yandan da ekonomik kriz aileleri mahvediyor. Eğitimin temel meselelerine çözümler aramak yerine öğretmenlere önlük modelleri ile uğraşılması ise içinde bulunduğumuz garipliği açıklamaya yetmemektedir.

İnsanların ekonomik krizde, açlık sınırı ve işsizlik sürekli yükseliştedir. Siyanürle intiharın önlenmesi için, siyanür satışının yasaklanması yarayı tedavi değildir.  Aile mefhumunun yıkıldığı, İstanbul sözleşmesi 6284 sayılı yasa gibi aileyi tahrip eden yasaların uygulamaya konulduğu, eğitimciye şiddetin alenileştiği hatta belki artık haber değeri bile taşımadığı bu günlerde biz Şuurlu Öğretmenler Derneği olarak tüm bu yanlışlıkların düzeltilmesi için çalışmalara devam edeceğiz. Toplumun ilmî, ahlaki ve vicdanî gelişimine katkıda bulunan öğretmenlerimizin değersizleştirilmesinin karşısında ve gereken değerin verilmesi için çalışmaların her zaman destekçisi olacağız. Bu konuda hazırladığımız eğitim raporlarını yetkili ve etkili kurumlara gönderdik takdim ettik. Hastalığı tedavi için doğru teşhis önemlidir yoksa tedavi ölümle neticelenir.

ÖĞ-DER olarak bu sene ilk hamlemizi Eğitim Dünyamız adlı TV programıyla başlattık. Her sene olduğu gibi eğitim alanında yapacağımız seminer, toplantı ve yarışmalara da devam edeceğiz. Yaptığımız ve yapacağımız il eğitim şuralarıyla eğitimin yerel ve millî çaptaki sorunlarını tespit edip tedavi reçetesini de kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz.
Biz sadece eleştiren değil aynı zamanda alternatifler geliştiren bir eğitimci topluluğuz. Emperyalizmin sömürü temelli yeni dünya düzeni çalışmalarına karşı, adalet adaleti ve insan haklarını temel alan yeni bir dünya düzeni için mücadeleye devam edeceğiz. 

İnsanlarımız kavgadan ve polemikten bıktı şimdi kardeşlik ve birbirine anlayışla bakma zamanıdır. Fesat şebekelerinin aldatıcı yüzüne ve maskelerine kanmayan şuurlu eğitimciler geleceğimizi geçmişimizden dersler alarak inşa edecektir. Tahrip kolay tamir ve yapmak zordur. Bir kibritle bir ormanı yok edebilirsiniz ama ormanın yetişmesi için binlerce emek ve ömür gerekir, işte bizde bu sarp yokuşu aşmaya talibiz. Bizim görevimiz hak yolunda mücadeledir.   Tüm bu eksikliklere rağmen, geleceğin daha iyi olacağı umudumuzu korumaya devam edeceğiz. 
 Hamdi SÜRÜCÜ
Genel BAŞKAN

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.