540 gün ücretli öğretmenlik yapanlara kadro talebi

Senelerce ücretli öğretmenlik yapanlar ise kadroya girmesi konusunda o mutlu haberi beklemektedir.

EĞİTİM 23.06.2022, 22:08 Editör
540 gün ücretli öğretmenlik yapanlara kadro talebi

Türkiye Ücretli Öğretmenler Platformu üyeleri, ücretli öğretmenlere kadro konusunda bir kez daha birleşerek etkinlik düzenledi. Milli Eğitim’in maaşsız öğretmenleri olduğunu söyleyen Türkiye Ücretli Öğretmenler Platformu üyeleri, kendilerinin devletin gizli kahramanı olduklarını her an her yerde ve mevki seçmeden yurdun en ücra köşelerinde öğretmen açığını kapatan kötü gün dostu, aynı görevi yapmasına rağmen kadrolu arkadaşlarının 3’te biri maaşına denk gelen ücretle çalışan fedakar eğitimciler olduklarını dile getirdiler.

En kutsal sayılan meslekler arasında yer alan öğretmenlik görevini yerine getirmek için çeşitli sınıflandırmalar mevcuttur. Ücretli, sözleşmeli ve kadrolu olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Ücretli öğretmenlik hem zor hem de diğer kategorilere oranla oldukça düşük maaş almaktadır. Çalıştıkları saat başında ücretlendirirler.

Ücretli öğretmenlik yapan kişilerin haklarını korumak adına sendika temsilcileri ve milletvekilleri ile görüşme sağlanmıştır. Ancak yapılan görüşmelerde şu ana kadar bir anlaşmamaya varılmamıştır. Önceki seneler ücretli öğretmenlik yapan kişiler KPSS’den taban puanı sağlayarak mülakata girdikten sonra MEB kadrolarında öğretmen olarak atanmıştır. Son zamanlarda ise bu konunun yeniden olması istenmektedir.

5 Yıl (540 Gün) Ücretli Öğretmenlik Yapana Kadro
Ücretli öğretmenlik yapanlar kendilerine hak tanınması adına çeşitli yolları sık sık denemiştir. 2022 yılında ücretli öğretmenlik yapan kişilerin ders saat ücretleri 28 TL’dir. KPSS’den yeterli puanı alamayan ya da atanamayan öğretmenler ücretli öğretmenlik yapmak zorunda kalmıştır.

Önceki senelerde gerekli şartları sağlayan birçok ücretli öğretmen, kadroya dahil edilmişti. 2022 yılında ise bu durumun olup olmadığı birçok öğretmen tarafından takip edilmektedir. Bu konu hakkında gerekli çalışmalar yapılsa da herhangi bir açıklama yapılmamıştır.

540 gün boyunca sigorta primi ödenmiş öğretmenler, KPSS sınavından taban puanı almış olan ücretli öğretmenler sözleşmeli öğretmen olarak atanmıştır.

2018 yılında ücretli öğretmenlik yapan 5 bin kişi sözleşmeli öğretmen olarak atanmıştır. Son zamanlarda ücretli öğretmenlik yapan kişiler kadro alımını beklemeye başlamıştır. Ücretli öğretmenlikte alınan kazançlar maalesef diğer öğretmenlikte maaşlara göre oldukça düşüktür.

En son çıkan haberlere göre birçok ücretli öğretmen, atama beklemektedir. Bunun için birçok yerden seslerini duyurmaya çalışan ücretli öğretmenler sevinçli haberi duymak istemektedir. 2022 yılında ücretli öğretmenlerin ders saatlik ücretleri 28.01 TL olmaktadır. 30 saat derse giren bir öğretmen aylık 3.300 TL maaş almaktadır.

superhaber.tv

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (2)
Ülkücü81 2 gün önce
Saçmalık
Arslan 2 gün önce
Ücretli öğretmenlik yaparak mesleğine sahip çıkmayanları, sırf 5 yıl ücretli çalıştılar ve taban puanı aldılar diye kadroya alma düşüncesi tamamen saçmalıktır. Rezilliktir. Fakülte mezunu olan biri formasyon alıyor, atanacak puanı alamıyor, yetmiyor gidip özel eğitim sertifikası alıyor ve özel eğitim uygulama okullarında ücretli olarak sınıf öğretmenliği yapıyor. '5 yılı doldurana kadro' demek YERİNE öncelikle mesleklerine sahip çıksınlar, sonra alanlarına sahip çıkıp kendi alanlarında atanmak için KPSS'de başarı göstersinler! 5 bin atamasında bile türlü dalavere döndüğü iddiaları varken hangi akla hizmet kadro talep ediliyor! Çok yazık!
20
açık