Arzu Erdem Meclis'te 40 bin öğretmen atamasına ve sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyetine yine değindi

İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, bugün TBMM 'de yaptığı konuşmasında 40 bin öğretmen atanması talebini ve sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyetini tekrar dile getirdi.

Arzu Erdem Meclis'te 40 bin öğretmen atamasına ve sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyetine yine değindi

İstanbul Milletvekili Arzu Erdem,  bugün TBMM 'de yaptığı konuşmasında 40 bin öğretmen atanması talebini ve sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyetini tekrar dile getirdi.

Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Değerli milletvekilleri, görüşülmekte olan kanun tasarısının 102’nci maddesi üzerine Milliyetçi Hareket Partisi Grubum adına söz almış bulunmaktayım. Gazi Meclisi ve bizleri ekranları başında izleyen aziz Türk milletini saygılarımla selamlıyorum.

Değerli milletvekilleri, Öğretmenler Günü yaklaşmakta ve yine öğretmenlerimizin sorunlarıyla ilgili kürsüye çıkmış bulunmaktayım.

Çocuklarımız ve geleceğimizi çağımız gereklerine ve ihtiyaçlarına göre cevap verebilen, millî ve manevi değerlerine sahip, bunları özümsemiş, kültürümüzü kavramış insanlar olarak yetiştiren kişiler öğretmenlerimizdir. Eğitim sistemimizin temel taşı olan öğretmenlerimizin kıymeti hepimizin gözünde, hepimizin yüreğinde elbette ki çok büyüktür ancak eksikler de var, bu eksikleri görmemiz gerekmektedir. Sadece 24 Kasımda değil yani böyle önemli günlerde değil her gün öğretmenlerimizle ilgili yapılması gerekenler üzerinde fikir üretmemiz ve çözüm bulmamız gerekmektedir. Öğretmenlerimizin sorunlarına yani dolaylı olarak eğitim sistemine köklü çözüm getirmemiz gerekmektedir ve kalıcı çözümler üretmemiz gerekmektedir. Milletimizin, milletvekillerinden yani kendi temsilcilerinden asillerin bekledikleri, bilhassa çocuklarını emanet ettikleri öğretmenlerle ilgili gereğinin yapılmasıdır.

“Ülkemizde öğretmen ihtiyacı büyük.” Bu açıklama Hükûmet yetkilileri tarafından yapılmıştır, sayı olarak da 100 bin öğretmen açığından bahsedilmiştir ancak alınacak olan kadroyla ilgili -bu da çelişkili bir ifadedir- 20 bin öğretmen alınacağı noktasında bir açıklama yapılmıştır. Peki, öğretmen mezunumuz, öğretmen sayımız her geçen gün artarken, 100 bin öğretmene ihtiyacımız varken neden 20 bin öğretmen alınacağı konusunda soru işaretlerinin giderilmesi aciliyetle şart. Tüm öğretmen adaylarımızın merak ettiği husus budur ve Öğretmenler Günü için bir beklentiler var: “100 bin değil, 60 bin de değil, 50 bin de değil, 40 bin öğretmen alımı yapılsın, bizler de manevi olarak önemsendiğimizi hissedelim.” derler. Bunu, ben, burada huzurlarınızda sunmuş olayım.

Öğretmen adaylarımızın bu talebini yerine getirmek çok da zor değil ama yerine getirirken neye dikkat etmemiz gerektiğinin de tekrar altını çizmemiz gerekiyor. Mülakatla alınıyor öğretmenler. Mülakatta özellikle birçok şaibe meydana geldiği için, insanların zihinlerinde soru işaretleri oluştuğu için bilhassa mülakatın mümkün ise kaldırılması, değil ise Milliyetçi Hareket Partisi Grubu olarak verdiğimiz, kamera sisteminin kullanılmasına yönelik kanun teklifimizin de mutlaka gündeme taşınması şarttır. KPSS şartı zaten var öğretmen alımında ve güvenlik soruşturması yapılması gerekmektedir.

Ayrıca, ücretli öğretmenlerle ilgili, bilhassa içinde bulunduğumuz zorlu süreci de göz önünde bulunduracak olursak, güvenlik soruşturması yapılmamaktadır. Bu güvenlik soruşturmasının yapılması çok elzem bir ihtiyaçtır. Bu anlamda da diğer öğretmenlerimiz bu tespitleriyle bize gelmiştir, sizlere iletmiş olalım. Özellikle iktidar partisinin dikkatine sunuyorum, ücretli öğretmenlerle ilgili güvenlik soruşturmasının yapılmaması bilhassa bu hassas süreçte büyük sıkıntılara yol açabilmektedir, güvenlik zafiyetine yol açabilmektedir.

Öğretmen adaylarımız arasında bilhassa yine atamaları bekleyen öğretmenlerimizle ilgili… Özellikle kutsal mesleğin mensuplarının biriken sorunları çözülmediği sürece onların mutsuz olduğunu da hepimizin görmesi gerekiyor. Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin de dediği gibi “Huzursuz öğretmen eğitimsiz öğrenci ve gerileyen ülke demektir.” Gelin Öğretmenler Günü’nde öğretmen adaylarına müjdeli haberler verelim. Atama bekleyen öğretmenlerimizin sorunlarını bu Öğretmenler Günü’nde çözüme kavuşturalım.

Sözleşmeli öğretmenlerin eş tayini müjdesinin mutlaka verilmesi gerekmektedir. Ücretli öğretmenlerin güvenlik soruşturmasının yapılması gerekmektedir. Mülakatın kalkması gerekmektedir.

Kamubiz.com Özel Haber / Ankara

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.