Arzu Erdem Meclis'te Sözleşmeli Öğretmenlere Eş Özrü ve 40 Bin öğretmen ataması talep etti

İstanbul Milletvekili Arzu Erdem,TBMM'de yaptığı konuşmasında, 24 Kasımda öğretmenlere verilebilecek en güzel müjdenin, bir, sözleşmeli öğretmenlere eş özrü ve kadro müjdesi verilmesi; iki, ataması yapılması gereken öğretmenlerin tamamının atamasının yapılması, 40 bin kadronun verilmesi. olduğunu belirtti.

Arzu Erdem Meclis'te Sözleşmeli Öğretmenlere Eş Özrü ve 40 Bin öğretmen ataması talep etti

İstanbul Milletvekili Arzu Erdem,TBMM'de yaptığı konuşmasında, 24 Kasımda öğretmenlere verilebilecek en güzel müjdenin, bir, sözleşmeli öğretmenlere eş özrü ve kadro müjdesi verilmesi; iki, ataması yapılması gereken öğretmenlerin tamamının atamasının yapılması, 40 bin kadronun verilmesi. olduğunu belirtti.

İşte o Konuşma:

– Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Değerli milletvekilleri, 502 sıra sayılı Kanun Tasarısı’nın 75’inci maddesi üzerine Milliyetçi Hareket Partisi Grubum adına söz almış bulunmaktayım, Gazi Meclisi, bizleri ekranları başında izleyen aziz Türk milletini saygılarımla selamlıyorum.
Öğretmenler Günü yaklaşıyor. Gönül isterdi ki öğretmenlerimizi sadece 24 Kasımda hatırlamayalım, her gün hatırlayalım. Öğretmenlerimiz başımızın tacı. Her bir öğretmenimizi saygıyla selamlıyorum ve öğretmen adaylarımıza da vatana, millete hayırlı nesiller yetiştirmesi temennisiyle selamlarımı, sevgilerimi sunuyorum.

Evet, öğretmenlerimizin sesi olmamız gerektiğini düşünüyorum. Her bir milletvekilimizin de, evladının anası babası konumunda bu öğretmenlerimize gereğinin yapılması konusunda da, mutlaka fikirlerimizi dile getirme noktasında da görevimizi yerine getirmemiz gerektiğini düşünüyorum.

2016 yılında 30 bin öğretmen kadrosu açıldı. 2016 puanıyla 2017 yılında 20 bin öğretmen alındı yani matematiksel olarak bakıldığı zaman, 10 bin öğretmen açığı o zamandan bekliyor. Aslında, 10 bin atama daha yapılmalıydı ama bu atama yapılmadı. Burada iktidar partisinin vermiş olduğu söz yere düştü. Ülkemizin ihtiyacı olan öğretmen sayısı şu an 100 bin öğretmendir. Bu sene açıklanan atama sayısı ise 20 bin. Bu 20 bine geçmişten gelen 10 bini de eklersek aslında 30 bin eder ama ihtiyacımız olan sayı 100 bin öğretmen. Anadolu’nun köylerine gittiğiniz vakit, Güneydoğu Anadolu’ya gittiğiniz vakit ve hatta batıda, Ege’de, Akdeniz’de birçok okulda öğretmen açığı ve eksiği bulunmaktadır. Bu bir buçuk yıllık… Burada çok önemli bir konu daha var: 2017 yılı KPSS puanıyla 2018 yılının Eylül ayında alım yapılacağı söyleniyor. Yani mevcut öğretmen adaylarımız bir buçuk sene boşta atamayı beklemek zorundalar. Bu da onlar için büyük bir zulüm hâlinde.
Bugün bana yine öğretmenler geldi, öğretmen adayları geldi ve şunu söylediler: “Biz KPSS’ye girdik, Bakanın yaptığı açıklamaya göre önümüzdeki sene eylül ayında atanacağız ama bir buçuk sene biz hâlâ anamızdan, babamızdan harçlık almak zorundayız.”
Bu anlamda, özellikle çok acil olarak bir değişikliğin yapılması ve düzenlemenin yapılması gerekmektedir. Bu öğretmen adaylarımızın talebi 100 bin öğretmen alınsın değil, bu öğretmen adaylarımızın talebi, en azından 40 bin öğretmen atamasının yapılması yönünde. KPSS şartı aransın –ki olmalı- ama mülakat mutlaka kalksın. Geçmiş dönem KPSS ve mülakat ortalamalarına baktığımızda orantısızlıkların olduğunu hepimiz biliyoruz. Mülakat vebaldir, bu anlamda mülakatın vebaline hiçbirimizin girmemesi gerektiğini düşünüyorum. Güvenlik soruşturması yapılmalı. Burada çok küçük bir detay daha var: Özellikle şu an ücretli öğretmenlerle ilgili güvenlik soruşturması yapılmadığı için sıkıntı doğurabilir. Bunu da buradan duyurmuş olayım.

Sözleşmeli öğretmenlik uygulaması getirildi. Sayın Bakan İsmet Yılmaz’ın açıklaması: “Öğretmenler çok sık değişiyor. Öğretmenler Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bir buçuk yıl kalıyorlardı. Öğretmenin bir buçuk yıl kalışı kaliteli bir eğitime engeldir. Bu nedenle sözleşmeli öğretmenlik uygulamasını getirdik ki uzun süre kalsınlar diye.” Peki, sözleşmeli öğretmenlerimiz de diyor ki: “Biz kaliteli eğitim vermek istiyoruz, biz iyi öğretmenler olmak istiyoruz ama aklımız, özellikle tayin hakkı olmadığı için, atanmış öğretmenlerin hakkı bizde bulunmadığı için eşlerimizde ve çocuklarımızda. Birçoğumuz onlardan ayrılmak zorunda kaldık.” Ve şöyle bir mektup yazdılar bana: “İsyan ya da şikâyet değil, rica ediyoruz. İşsiz ve ailesiz kalmadıktan sonra sağlıklı tüm sözleşmeli öğretmenler vatanın her karış toprağında seve seve görev yapar. Bizim amacımız iyi bir yer seçmek ya da bir yerlere kaçmak değil. Amacımız, kadrolulara verilen özlük haklarının yanında eş, sağlık ve başka unsurlarda bize de hakların tanınması. Talebimiz, isteğimiz, ricamız sosyal devlet anlayışına uygundur, hakkımızın verilmesidir.”

Ezcümle, 24 Kasımda öğretmenlere verilebilecek en güzel müjde, bir, sözleşmeli öğretmenlere eş özrü ve kadro müjdesi verilmesi; iki, ataması yapılması gereken öğretmenlerin tamamının atamasının yapılması, 40 bin kadronun verilmesi.

Kamubiz.com Özel Haber / ANKARA

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gökhan Dilman 3 yıl önce

Sözleşmeli öğretmenlere eş durumu verilmemesi büyük haksızlık sayıca zaten çok değiller bu insanlar sonradan evlenmediler zaten evliydiler.Bu insanlar ailelerinden çocuklarından uzaktalar.Aklı ailesinde olan birisi öğrencilerine faydalı olamaz.Eş durumu haklarını veriniz..Allah vekilimizden razı olsun