Bağımsız Eğitim Sendikası: 'Okullarda Serbest Kıyafet Disiplinsizliğe Neden Olmakta!'

Bağımsız Eğitim Sendikası Genel Başkanı Abdullah SOY, sendikalarının ARGE Birimi Başkanlığınca yapılan anket sonuçlarını kamu oyuna paylaştı. Soy, 'Mevcut yönetmelikte giyilecek kıyafetlerin ölçü ve kriterlerin anlaşılır şekilde net belirlenmediği, ayrıca öğrenci ve öğretmenler serbest kıyafet algısını; her kıyafetin okullarda giyilebileceği gibi anlaşıldığını belirterek bunun yanına okul idarelerinin de konuya ağırlık vermeyişleri de bir araya gelince okullarda disiplinsizliğin zemini ve nedeni haline gelmiştir.' dedi.

Bağımsız Eğitim Sendikası: 'Okullarda Serbest Kıyafet Disiplinsizliğe Neden Olmakta!'

.. BAĞIMSIZ EĞİTİM-SEN OKULLARDA YAYGINLAŞAN DİSİPLİNSİZLİĞİ VE KILIK VE KIYAFET UYGULAMALARINI MERCEK ALTINA ALDI.

            Kılık Kıyafet serbestliğinin okul disiplinini olumsuz yönde etkileyip etkilemediğine ilişkin olarak, Bağımsız Eğitim Sendikası Genel Başkanı Abdullah SOY, sendikalarının ARGE Birimi Başkanlığınca yapılan  anket sonuçlarını kamu oyuna paylaşırken yaptığı açıklamada; Şanlıurfa, İzmir, Kırklareli ve Ankara’da görev yapan paydaşları olan öğretmen, öğrenci ve veliler üzerinde bir anket çalışması yaptıklarını anketin,146 öğretmen, 158 veli ve  1324 öğrenci  birebir yapıldığını, anketten elde edilen veriler kılık kıyafet serbestliğinin okul disiplinine olumsuz yönde etkileri olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Soy, mevcut yönetmelikte giyilecek kıyafetlerin ölçü ve kriterlerin anlaşılır şekilde net belirlenmediği, ayrıca öğrenci ve öğretmenler serbest kıyafet algısını; her kıyafetin okullarda giyilebileceği gibi anlaşıldığını belirterek bunun yanına  okul idarelerinin de konuya ağırlık vermeyişleri de bir araya gelince okullarda disiplinsizliğin zemini ve  nedeni haline gelmiştir. Dedi.

OKULLARDA KIYAFET SERBEST BIRAKALIM DERKEN, KANTARIN TOPUZU KAÇTI

 Özellikle 1980 yılından sonra kamusal alana başörtüsü ile girilmesinin yasaklı oluşunun getirmiş olduğu sorunlar nedeniyle, artan toplumsal gerilimi kaldırmak için neredeyse her kesimin kılık kıyafet serbestliğini ister hale gelmesi neticesinde,  27.11.2012 tarih ve 28480 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik” ile  kıyafet serbestliğinin başladığını ve daha sonraki yıllarda da bu yönetmelikte düzenlemeler yapılarak okullarda öğrenci ve öğretmenler serbest kıyafetlerle gelmeye başladıklarını belirterek,        

            Bağımsız Eğitim-Sen Genel Başkanı Soy, birey olabilmenin ve hür düşünce engeli olarak gördüğümüz önceki uygulamanın kaldırılmasını desteklediklerini belirterek, diğer sendikalar gibi, eylem ve kararlar aldıklarını söyledi..

            Fakat bugün gelinen nokta da, kıyafet serbestisinin uygulama ve yanlış anlaşılma nedenleriyle, kamu da çalışan kişi hüviyetinin kaybolmasına, öğrencilerin okula yakışmayan kıyafet ile okula gelmeleri yaygın hale gelmiştir..

            SERBEST KIYAFET DİSİPLİNSİZLİĞE NEDEN OLMAKTADIR

            Bu durumun Sendika olarak kabul edemeyeceğimiz bir hal aldığını.. Memuriyetin ciddiyet arz eden ve devletin kimliğini temsil ettiğini.  Okullarda gerek öğrenci , gerekse öğretmenlerin kimlikleri ile mütenasip kıyafet içerisinde olmayan giyim kuşamları ile derslere girdikleri, bu davranışın olağan bir hal almaya başladığını, üstelik son zamanlarda özellikle sosyal medya da bir çok paylaşım ile de gördüğümüz şahit olduğumuz görüntülerin yanında öğretmenlerle birebir görüşmelerimizde de bilgi sahibi olmamız hasebiyle; öğrencilerin  öğretmenleri hiçe sayan,  terbiye, nezaket ve saygı kurallarını aşan boyutlarda disiplinsiz davranışların çoğaldığı görülmektedir.. Bu konuda öğretmenlerin çok muzdarip olduklarını belirttiklerini, emekli olmak istemeyen öğretmenler sırf bu nedenle emekli olduklarını, öğrencilerin ipe sapa gelmez davranışlarının arkasının gelmediğini belirtmektedirler diyen SOY

            Bu disiplinsiz davranışların altında, öğretmeni korumayan, öğrenci korumalı bakış açışının  mantalitesi ile hazırlanan yönetmelikler ile Okul idarecilerinin her şeyi süt liman gösterme çabaları da etmen olduğunu, özellikle de ergen psikolojisi gereği, kılık kıyafet serbestisinin öğrencide larçlaşmaya ve rehavete sebebiyet verdiğini, bunun sonucunda da öğrenci, öğretmenlerin disipline edici davranışlarını öğretmenlerin kendi keyfi uygulaması olarak düşünmeye başlayarak, öğretmene karşı düşman tavırlar alarak, neticede okul disiplini denen şeyin ortadan kalktığını söyledi.

MEB KILIK KIYAFET YÖNETMELİĞİNİN ÇERÇEVESİNİ NET OLARAK ÇİZMELİDİR..

            Bu nedenle BAĞIMSIZ EĞİTİM -SEN Genel Başkanı SOY; Milli Eğitim Bakanlığının konuya ağırlık vererek, okullarda disiplinsizliğe yol ilgili yönetmeliklerdeki belirsizlikleri netleştirerek, gerekli takibin Milli Eğitim Müdürlükleri ve okul idarelerince takibinin yapılarak, öğretmenin ve öğrencinin kimliklerine uygun kıyafetler ile okullara gidilmesinin sağlanması gerekmektedir. Disiplinin olmadığı yerde eğitimden bahsetmek mümkün değildir. Dedi.

           

ANKET UYGULAMASI SONUÇLARI

Ankete katılanların cinsiyet dağılımı şöyledir; Öğretmenlerin  % 43’i bay, % 57’si ise bayan, öğrencilerin % 62’si erkek %38’i kız, Velilerin  % 38’i bay %62’si bayanlardan teşkil etmiştir.

1-Öğrencilerin Okula "serbest Kıyafet " ile mi yoksa "okul forması vb." ile mi gitmesini istersiniz?

Sorusuna verilen cevapların dağılım yüzdesi grafikte de görüldüğü üzere; daha çok öğretmen ve veliler yani yetişkinlerin öğrencilerin forma ile devam etmelerini istemeleri, düzenli kıyafetten yana oldukları açıkça anlaşılmaktadır. Öğrencilerdeki kararsızların çok oluşu, çeşitli yaş gruplarından cevap alınması ile ilgilidir.

Not: Ankete katılanların verdikleri cevapların yüzdesidir.

2-Milli Eğitim Bakanlığının serbest kıyafet uygulamasının Öğrenciler tarafından

suistimal edildiğini düşünüyor musunuz?

 Sorusuna verilen cevapların çok dikkat çekici. Öyle ki; öğrencilerin bile kendi öğrenci arkadaşları için suistimal edildiği düşüncesi içinde olduğu açıkça anlaşılmaktadır.

Not: Ankete katılanların verdikleri cevapların yüzdesidir.

Soru 3: MEB 'in serbest kıyafet uygulamasının Öğretmenler tarafından

suistimal edildiğini düşünüyor musunuz?

Sorusuna verilen cevaplar tüm grupların; Öğretmenlerin de bu durumu suistimal ettiğini düşündüğünü görmekteyiz. Bu durum kontrollü olmayan serbestliğin insanları düzensizliğe ve disiplinsizliğe ittiğini ortaya koymaktadır. İyi niyetli bile olsa düzensizlik ve disiplinsizlik algısı oluşturmaktadır.

Not: Ankete katılanların verdikleri cevapların yüzdesidir.

Soru 4: Serbest kıyafetin tercih edilmesini nasıl buluyorsunuz?

Sorusuna verilen cevapların dağılımı; Burada insanların temelde karşı gruplardaki insanların iyi niyetli olduğunu düşündüğünü anlamaktayız. Katı/ tek tipçi olmamakla beraber bir disipline de çok ihtiyaç olduğu barizdir. Eğitim camiası, kuralları iyi düşünülmüş bir disiplin içinde faaliyetlerini sürdürmeye hazır olduğunu göstermektedir.

Not: Ankete katılanların verdikleri cevapların yüzdesidir.

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.