Eğitim Bir Sen'den görevde yükselme sınavı ve yardımcı hizmetler sınıfı açıklaması

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla, öğretmenlik meslek kanununun çıkartılması, yeni bir görevde yükselme ve unvan değişikliği sürecinin başlatılması ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının genel idare hizmetleri sınıfına dâhil edilmesi gerektiğini söyledi

EĞİTİM 30.10.2021, 14:23 Recep AYDIN
Eğitim Bir Sen'den görevde yükselme sınavı ve yardımcı hizmetler sınıfı açıklaması

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla, yeni bir görevde yükselme ve unvan değişikliği sürecinin başlatılması gerekliliğine vurgu yaparak, “Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları 2021 yılı içerisinde gerçekleştirilmeli; en geç iki yıllık periyotlar hâlinde düzenli olarak yapılmalıdır ve mağduriyetler giderilmelidir” dedi.

Çankırı Şube’nin divan toplantısında teşkilatla ve üyelerle bir araya gelen Yayla, toplu sözleşme sürecine ve eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yayla, 13 Eylül’de sonuçlanan görevde yükselme unvan değişikliği sınavının tercih kılavuzu yayınlanmış ve atama süreci başlatılmış olmasına rağmen mağduriyetin devam ettiğini belirterek şöyle konuştu:

“Eğitim-öğretim yılının başlamasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen geç de olsa unvan değişikliği süreci tamamlanmış, tercihler alınmaya başlanmıştır. Bu sürecin ardından atamaların gerçekleştirilecek olmasına rağmen yaşanan süreç mağduriyetlere sebebiyet vermiş, kamu hizmetinin eksik yürütülmesine, emek ve zaman kaybına yol açmıştır. Son olarak Millî Eğitim Bakanlığı Kurum İdari Kurulu’nda da (KİK) dile getirdiğimiz gibi görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları 2021 yılı içerisinde gerçekleştirilmeli; en geç iki yıllık periyotlar hâlinde düzenli olarak yapılmalıdır.”

Yardımcı hizmetler sınıfı çalışanları özlük hakları

Ayrıca eğitim hizmetini tüm paydaşların ürettiğini ve niteliğe katkıda bulunduklarını, yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının genel idare hizmetleri sınıfına dâhil edilmesi gerektiğini de vurgulayan Yayla, “Bu gerçekten hareketle, genel idare hizmetleri ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının alın terinin karşılığı olarak mali ve özlük hakları iyileştirilmelidir” dedi.

Üniversite idari personelinin mali ve sosyal hakları iyileştirilmeli

6. Dönem Toplu Sözleşmesi ile bugüne kadarki 258 kazanımın üzerine ekledikleri 92 yeni kazanım 21’nin Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Kolu’na ait olduğunu anımsatan Yayla, üniversite akademik ve idari personele yönelik kazanımlara ilişkin şunları söyledi:

“Bu toplu sözleşmeyle öğretim görevlisi kadrolarında bulunan akademisyenlere geliştirme ödeneğinin 10 puan artışla yüzde 60 oranında, üniversitelere bağlı yurtlarda görev alan kadrolu ve sözleşmeli personele ise fazla çalışma ücretinin dört kat artırımlı ödenmesini sağladık. Ayrıca üniversite idari personelinin merkezi yer değişikliği konusunda çalışma yapılmasını bu toplu sözleşme masasında karara bağladık. Üniversite idari personelinin çözüm bekleyen sorunları için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda akademik personele tanınan geliştirme ödeneği ve yükseköğretim tazminatı gibi temel bazı mali ve sosyal hakların idari personele de tanınması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Meslek kanunu beklentileri karşılayacak şekilde biran önce çıkarılmalıdır

Öğretmenlik Meslek Kanunu sözünün üzerinden neredeyse üç yıl geçtiğini ve verilen sözün artık yerine getirilmesi gerektiğini belirten Yayla, “Öğretmenlik mesleğinin karşı karşıya kaldığı sorunlar gün geçtikçe artmaktadır. Öğretmenlik mesleğinin kariyer mesleğine dönüşmesi, öğretmenlerin mali ve özlük haklarının iyileştirilmesi ve en önemlisi de artık eğitimcilere yönelen şiddetin önüne geçilmesi ancak bir yasal düzenlemeyle mümkün. Bu bağlamda, öğretmenlerin çalışma huzurunu ve mesleki tatminlerini sağlayacak meslek kanunu, beklentileri karşılayacak şekilde biran önce çıkarılmalıdır” dedi.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (18)
YHS 1 ay önce
ANCAMI UYANDIN SENDİKACI 2005 TEN BERİ PALAVRACILAR TAŞORONA BAK NERDELER.
yardımcı hizmetliler 1 ay önce
yalancılar masada neden konuşmadınız?kendnizden ve koltuğunuzdan başka bişey düşünmeyenler topluluğusunuz.memursenden istifa edin arkadaşlar.
aysel keleş 1 ay önce
DÜN KYK. İLE KADRO ALAN İŞÇİLERİN MAAŞ VE İKRAMİYELERİ 20 YILDIR GÖREV YAPAN YHS. PERSONELİNDEN KAT KAT FAZLADIR BUMUDUR SAVUNDUĞUNUZ YHS.
Birol 1 ay önce
Sayın başkan neden toplu sözleşmede görüşülürken toplu sözleşme mutakapından kaldırdınız memur sen olarak yine kandırıldınız yada üyelrrinizi kandırmaya mı çalışıyorsnuz bunlar toplu sözleşme masasında olurdu hep yalan hep yalan ôzde yok yaparsa kamu sen yapar saygılarımla
YHS 1 ay önce
ANCAMI UYANDIN SENDİKACI ATI ALAN GEÇTİ.
aysel keleş 1 ay önce
LÜTFEN BOŞUNA O KOLTUĞU İŞGAL ETMEYİN ARTIK İCRAAT YAPIN LAF CANBAZLIĞI YAPMAYIN LÜTFEN YALAN FAATLARLA İNSANLARIN ALIN TERİLE UĞRAŞMAYIN
Yhs kaldırılsın 1 ay önce
Bu sendikaya üye olan varsa istifda etsin. Bu sendikada olan yhsli kendine saygisi yoktur.
TEK EK GÖSTERGE ALMAYAN SINIF YARDIMCI HİZMETLER S 1 ay önce
BAŞKAN SİZİN GENEL BAŞKANINIZ YHS NA DÜŞMAN SAĞLIKTA 2351 VHKİ SINAV KAZANDIK ATANMADIK 8 YILDIR MAĞDURUZ.KİM SAYESİNDE FUKARA ALİ YALÇIN VE SEMİH DURMUŞ SAYESİNDE.ALLLAHA HAVALELER.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
açık