Eğitim Bir Sen'den Zorunlu hizmete verilen artırımlı hizmet puanı için MEB’e başvurusu

Eğitim Bir Sen bakanlığa yazı göndererek Zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamladığı halde tekrardan zorunlu hizmet alanlarına kendi istekleriyle atananların, hizmet puanlarının artırımlı hesaplanması noktasında düzenleme yapılmasını istemiştir.

Eğitim Bir Sen'den Zorunlu hizmete verilen artırımlı hizmet puanı için MEB’e başvurusu

Eğitim Bir Sen bakanlığa yazı göndererek Zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamladığı halde tekrardan zorunlu hizmet alanlarına kendi istekleriyle atananların, hizmet puanlarının artırımlı hesaplanması noktasında düzenleme yapılmasını istemiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı  Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin “Hizmet puanları” başlıklı 40. maddesinin  altıncı fıkrasında, “Zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere zorunlu hizmet alanlarına atanıp zorunlu hizmet alanlarında fiilen görev yapmakta olan öğretmenlerden bu Yönetmelikte zorunlu hizmet alanları için öngörülen azami çalışma sürelerinin üzerinde görev yapanların hizmet puanları, görev yapmakta oldukları hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınarak azami çalışma sürelerinin üzerinde geçen ilk yıl için %25, ikinci yıl için %50, üçüncü ve sonraki yıllar için %100 artırılarak belirlenir” hükmü yer almaktadır.

Söz konusu hükümden, zorunlu hizmet bölgesine atananlardan zorunlu hizmet süreleri sona erdiği hâlde yer değişikliği yapmayarak bu bölgelerde halen görev yapanları kapsadığı, zorunlu hizmet yükümlülüğünü tamamladığı hâlde bu bölgelere kendi istekleriyle daha sonra tekrar atananları kapsamadığı şeklinde bir anlamın çıkarılamayacağı açıktır. Buna rağmen anılan hükmün, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamladıktan sonra tekrar zorunlu hizmet alanlarına kendi istekleriyle atanmış olanlara uygulanmadığı görülmektedir.

Oysa zorunlu hizmet alanları, sosyo-ekonomik bakımından az gelişmiş bölgeler olup bu bölgelerde öğretmen istihdamında güçlük çekildiği, bu bölgelerde görev yapan öğretmenlerin ortalama görevde kalma süresinin ülke ortalamasının ve gelişmiş bölgelerin epey altında olduğu bilinen bir gerçektir. Kaldı ki, zorunlu hizmet yükümlülüğü uygulamasının asıl gerekçesi de bu duruma çözüm üretmektir. Bu nedenle, zorunlu hizmet alanlarında kendi istekleriyle görevde kalmaya devam edecek öğretmenlerin buna teşvik edilmesi gerekmektedir.

Eğitim-Bir-Sen olarak, Millî Eğitim Bakanlığı’ndan, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamladığı hâlde zorunlu hizmet alanlarına kendi istekleriyle atanmış olanların, yönetmeliğin 40. maddesinin altıncı fıkrası kapsamında hizmet puanlarının artırımlı hesaplanması noktasında düzenleme yapılmasını talep etmiştir.
 Millî Eğitim Bakanlığı'na ilettiği yazı şöyledir:

Salih HAZIR
Eğitimci YAZAR

Kamubiz.com ÖZEL HABER

(Sitemizden Alıntılanan Haberlerde Kaynak Gösterilmeden Kullanılması Halinde Yasal İşlem Yapılacaktır)

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.