Geçici Süreli PICTES Öğretmenlerinin Talepleri

MEB Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğüne bağlı Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesinde (PICTES) görev yapan yaklaşık 6 bin öğretmen bulunmaktadır.

Geçici Süreli PICTES Öğretmenlerinin Talepleri

MEB Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğüne bağlı Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesinde  (PICTES) görev yapan yaklaşık 6 bin öğretmen bulunmaktadır. Bu öğretmenlerimiz KPSS ve mülakat ile atanmışlar ve Tömer ve hizmet içi eğimleri almışlardır. Ancak Proje 2018 Ağustos ayında  bitiyor. PICTES'te görev yapan bu öğretmenler, Proje sonunda sözleşmeli öğretmenliğe geçiş hakkı talep ediyor.

PICTES PROJESİ NEDİR?

«Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi» projesi Milli Eğitim Bakanlığı ile AB Türkiye Delegasyonu arasında «Türkiye’deki Suriyeli Mülteciler için Mali İmkân» anlaşması (FRIT) çerçevesinde imzalanan sözleşme ile Suriyeli çocukların Türk Eğitim Sistemine entegrasyonunda Milli Eğitim Bakanlığının faaliyetlerini desteklemeyi amaçlayan bir projedir. Proje süresi 2 yıl ile sınırlıdır ve faaliyetler 03.10.2016 tarihi itibariyle başlamıştır. Bakanlığımız proje kapsamında doğrudan hibelendirilmiştir.
 
GEÇİCİ SÜRELİ-PICTES ÖĞRETMENLERİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

• Projede görev yapan tüm öğretmenler KPSS puanı üstünlüğüne göre girdikleri MÜLAKAT sınav puanları ile tıpkı “Sözleşmeli Öğretmenler” gibi atanmışlardır.
 
• 6000 civarında atanan bu öğretmenlerin branşlara dağılımı; 3800 civarı Sınıf Öğretmeni, 1100 civarı Türkçe Öğretmeni, 500 civarı Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni, 500 civarı Psikolojik Danışma ve Rehberlik Öğretmeni ve 100 civarı Arapça Öğretmeni şeklindedir.
 
• Sınıf, Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri, Suriyeli İlkokul-Ortaokul ve Lise çağındaki öğrencilere “Türkçe Öğretmek” amacıyla “Türkçe Öğreticisi” unvanıyla görev yaparken; Arapça Öğretmenleri Suriyeli aileler ve öğrencilerle ilgili tercümanlık hizmeti yapmalarının yanı sıra anadillerini unutmamaları gayesiyle Arapça eğitimi vermektedir. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Öğretmenleri de bu öğrencilerle ve aileleri ile ilgili PDR hizmetlerini yerine getirmektedir.
 
• Projede görev yapan tüm öğretmenler görev öncesi iki hafta süren eğitimlerle göreve hazırlanmış, zaman zaman dönem içinde hizmet içi eğitimler almışlardır. Ayrıca yabancılara Türkçe öğretimi hususunda, üniversitelerimiz öğretim görevlilerince de eğitime alınarak TÖMER sertifikası almaya hak kazanmışlardır.
 
• Projede görev yapan öğretmenlerimizin çoğu Suriye sınırındaki illerde görev yapmakla birlikte büyükşehirlerimizde de Suriyeli nüfusuna göre yoğunluk göstermektedirler. Mülteci kamplarındaki ve kamp dışındaki yalnız Suriyeli öğrencilerin olduğu geçici eğitim merkezlerinde görev yapanlarla birlikte Türk öğrencilerle birlikte karma bir şekilde eğitim veren normal devlet okullarımızda oluşturulan sınıflarda da görev yapmaktadırlar.

GEÇİCİ SÜRELİ-PICTES ÖĞRETMENLERİNİN TALEPLERİ

• Proje bitiminde, yeni projelerle iş imkânlarımızın devam etmemesi durumunda, sözleşmeli öğretmenlerle aynı şartları taşıyarak (KPSS puan üstünlüğü+ MÜLAKAT sınav puanı) istihdam edilen bizlerin; yasal düzenlemeyle, sözleşmeli öğretmen kadrolarına geçirilerek istihdamımızın devam ettirilmesini istiyoruz.
 
• 6000 civarı öğretmen bir yandan yoğun ve meşakkatli bir iş temposuyla çalışırken diğer yandan hayatın olağan akışı içerisinde evlenmeye, çocuk sahibi olmaya, askerlik vazifesini yapmaya vb. geleceğe dair tasarruflarda bulunmaya devam ediyor ve bir yıldan az bir süre içerisinde, proje bitince, işsiz kalmanın korkusunu yaşıyoruz.
 
• Sadece disiplin yönünden değil, özlük hakları ve sosyal haklar açısından da bakanlığımız bünyesinde çalışan diğer öğretmenlerimizle aynı haklara sahip olmak istiyoruz. 

Kamubiz.com Özel Haber 

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.