İşte MEB Yönetici Atama Yönetmeliğinin Değerlendirmesi

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinde yapmayı planladığı değişikliği taslak halinde bir süre önce yayınlayarak görücüye çıkarmıştır. Taslak incelendiğinde ciddi değişiklikleri içerdiği anlaşılmaktadır.

İşte MEB Yönetici Atama Yönetmeliğinin Değerlendirmesi

Yeni Taslakta Neler Var?

1. Yönetim Sertifikası Şartı: Bu taslakta yer alan en önemli değişikliklerden birisi hiç şüphesiz sertifika şartıdır. Nitekim yönetici olabilmek için tezli yüksek lisans, doktora ya da eğer bunlar yoksa yönetim sertifikası almış olma şartı getiriliyor. Bu durumda Tezsiz Yüksek Lisans dikkate alınmıyor.

2. Müdür Başyardımcılığı: Daha önce var olan bir süredir kaldırılmış olan Müdür Başyardımcılığı bu taslakla geri getiriliyor.

3. Mülakatlar Kalkıyor: Müdür, Müdür Başyardımcısı ve Müdür Yardımcısı ilk atamaları yazılı sınav ve Ek-1 Değerlendirme formunun aritmetik ortalamasından elde edilen puan üstünlüğüne göre yapılacaktır. Bu durumda mülakatlar tümüyle kaldırılmaktadır.

4. Yeniden Görevlendirmeler:  Kanunla düzenlenmiş olan 4+4 formülü ve aynı kurumda en fazla sekiz yıl görev yapma şartı zorunlu olarak yönetmelik taslağında da korunmaktadır. Bu nedenle dört ya da sekiz yılını dolduran yöneticiler daha önce olduğu gibi Ek-1 Değerlendirme Formu üzerinde yapılan değerlendirmede elde edilen puan üstünlüğüne göre yapılacaktır.

5. Ek-1’de en az 40 puan barajı: Bu taslakta pek dikkati çekmeyen ancak detaylı incelendiğinde en can alıcı noktalarından birisi hiç şüphesiz Ek-1 üzerinde yapılan değerlendirmede 40 puan barajının konulmuş olmasıdır. Çünkü 40 puan ve üstünde alanların yeniden görevlendirilmeye hak kazanması, altında kalanların ise doğrudan öğretmenliğe döndürülmesi öngörülmektedir. Ek-1 üzerinde detaylı bir değerlendirme yapıldığında hâlihazırdaki birçok yöneticinin belki bu barajın altında kalarak elenmesi gibi bir sonucu doğuracağı açıktır.

6. Ek-1 Değerlendirmesi: Bu form incelendiğinde genel olarak aşağıdaki değerlendirmelerin ön plana çıktığını ve doğuracağı sonuçları itibariyle aşağıdaki şekilde özetlemek mümkündür.

a) 40 puan altında olanlar değerlendirmeye alınmayacak, direk öğretmenliğe döndürülecektir.

b) 4 yıl öğretmenlik, 4 yıl müdür yardımcılığı, 4 yıl müdürlük, 1 başarı belgesi, 1 üstün başarı belgesi kriterlerini taşıyan bir kişinin, toplamda yaklaşık olarak 37 puan alacağı düşünülürse bu niteliklerin dışında ek puan getiren başka durumlar yoksa 40 puanın altında kalarak öğretmenliğe döneceğini söylemek mümkündür.

c)  Buraya kadar olan ve binen önceki kriterlerin dışındaki kriterlere bakıldığında ise daha çok üniversitelerde akademik unvan terfileri için aranan makale ya da kitap yayınları, uluslararası yayınlar, projeler, yarışmalar vb. kriterler olduğu görülmektedir. Eğer üniversiteler ile okullar karıştırılmadıysa bu kriterlerin daha çok akademik personele yönelik kriterler olduğunu söylemek mümkündür. Dahası okulların yönetici ihtiyacına cevap vermeyeceği, aksine zarar vereceği açıktır. Nitekim tüm zamanını ve performansını projelere ve okul dışı çalışmalara harcayan yöneticilerin bırakın okuluna faydalı olmayı, okuluna uğramaya bile pek vaktinin olmayacağı açıktır.

d) Bir diğer puan kriteri ise DYK, Destek Eğitim ve İYEP gibi okul yöneticilerini öğretmenliğe yönlendiren kriterler olup, bunlar da yöneticilerle öğretmenler arasında bir tür yarışa sebep olup, iş barışına zarar verme potansiyeli olan uygulamalardır.

e) Ayrıca okul yöneticilerine verilen Muhakkiklik görevinin de puanlamaya dâhil edilmiş olması emeğin bir karşılığı olması bakından ilgililer açısından olumlu olarak değerlendirilebilir.

Sonuç itibariyle okulların gerçeğiyle ve okullardaki hayatın doğal akışıyla pek ilgisi olmayan, daha çok yöneticileri öğretmenliğe, akademik çalışmalara, yayınlara ve okul dışı projelere yönlendiren;  bir başka ifadeyle mevcut yöneticilerin elenmesine yönelik hazırlanmış olan bu taslağın ayaklarının yere basmadığı açıktır. Sendikaların ise bu vahameti idrak ederek ciddi bir değerlendirme ile bu sürece katkı sunma noktasından çok uzak olmaları ya da birçok konuda olduğu gibi öğretmenlere göre sırf sayısal azlıktan dolayı okul yöneticilerini hep ikinci plana atarak ihmal etmeleri düşündürücüdür.

Çözüm Önerisi: Mevcut yöneticilerin kazanılmış haklarının korunacağı, yeni yönetici adaylarının ise mülakatsız ve liyakat esasıyla yönetici olma yollarının açılacağı, okulların gerçeğine uygun ve yöneticileri görevlerinin özünden saptırarak farklı uğraşlara yönlendirmek yerine okullarında tutarak kendi görevlerini yapmalarını esas alan bir yönetmelik çıkarılması önerimizi yetkililere ve kamuoyuna sunarız.
memurdavaları.com

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali 10 ay önce

Sanki Üniversiteye Akademisyen seçmek için hazırlanmış. Milli Eğitime uygun değil ki.

Avatar
TES li 10 ay önce

Bu yönetmeliği bu şekilde çıkarmak demek mevcut yöneticileri idam etmekten ötede birşey değildir.
Ayrıca bir okul yöeneticisinin makale yayınlaması vb. şeyler yapması demek, bu yönetmeliği hazırlayanlar Türkiye'de değil uzayda yaşıyorlar bence.
Diğer bir husus Yüksek Lisans ve Doktora yapana puan var da. Lisans mezunu olanın günah ne? Yoksa Yüksek Lisansı yönlendirelim insankarı birileri para kazansın öyle mi? Ya Allah'tan korkun insanlar zor geçimini sağlıyorlar. Lütfen biraz gerçekci olalım ülkemizin şartları belli. Teşekkürler saygılarımla.

Avatar
hüseyin 10 ay önce

40 puan alabilecek kaç kişi bulabilirler acaba...........

Avatar
İrfan Mete 10 ay önce

26 yıllık meslek hayatımın 25 yilini müdür yardımcısı olarak geçirdim. Mesleğimin ilk yıllarında, daha ödülün ne olduğunu bilmediğim zamanlarda bir maaşla odulum var.ondan sonrası malum. 40 puani bulmam mümkün değil. Bu yönetmeliğe göre acaba kaç yonetici bu puana ulaşabilecek.

Avatar
yönetici 10 ay önce

Yönetim Sertifikası Şartı ne ola ki? Millet harıl harıl 5000 tl verip Eğitim Yönetimi alanında tezsiz yüksek lisans yapmaya çalışıyor. Sınavla idareci olduk. Kazanılmış hakkımız yeniyor.Yüksek lisans yapmamız isteniyor. Haksızlık

Avatar
öğretmen 10 ay önce

sınavla yöneticilik yapılmazzzzzzzzz olmazzzzzzzzz

Avatar
öğretmen 10 ay önce

bu nebiçim iş herkes yönetici olmak istyor aldığınız para helal mi onu düşününnnnnn lütfennnnnnnnn